Po jedné stopě (2020) (seriál)

Budu hodnotit obě série dohromady, protože ani jedna nijak nevybočovala z 5* hodnocení.  Jsem hrozně ráda, že mi byl tento dokument doporučen. Při každém dílu mi bylo velmi příjemně a pohodově. Aby taky ne, když kluci jsou příjemní a pohodoví. Skvělý humor Igora a perfektní básničky a komentář Martina byly úžasným doplňkem k poznávání Afriky. V hlavě mi zůstávají hlavně dvě scény – kdy Igor dělá prohlídku afrického hotelu (to jsem si pouštěla 3x a řezala jsem se smíchy) a když ukazují „důmyslnou“ těžbu písku. Je opravdu smutné, že si svět jako obětního beránka pro své nekalé techtle mechtle vybral zrovna takto hezký kontinent. Lidé byli téměř všude moc milí, což dokazuje, že čím chudší jste, tím víc máte srdce na dlani. V tomto dokumentu se dozvíte spoustu zajímavostí (v každém díle jich je opravdu spousta a já se toho nemohla nasytit), nekalostí, zasmějete se, zrelaxujete, uvidíte krásné a smutné záběry. Politika kontinentu je tristní a opravdu Africe přeji, aby se jednou z vlivů vyjebávačů vymanila. Určitě si to někdy pustím celé znovu! Klukům to spolu moc dobře šlapalo. Doufám, že spolu zase nějak vyjedou. P. S. V Brně jsem byla na přednášce Igora a Martina, kde jsem si i nechala Igorem podepsat jeho knihu. Je opravdu tak milý a vtipný, jak je na kameře. Přednáška měla téměř 3 hodiny, ale dokázala bych si ji představit klidně i 10hodinovou. Tolik, co jsem se nasmála s těma dvěma jsem se dlouho nenasmála. Humor, zejména černý, házeli jeden za druhým. Nebáli se vůbec ničeho a atmosféra v malém sále byla naprosto pohodová.

Mrazík (1964)

Vánoční pohádka, kterou zná snad každý. Naštěstí už na to nemusím povinně koukat, což jsem ráda, protože vánoční náladu tato pohádka opravdu nenaladí. Alespoň mně ne. Teď, když si ji v hlavě projíždím, tak nevím, za co bych měla udělit 3* (2* si  zase nezaslouží 😃), ale asi hlavně za to, že hlášky z této pohádky v rodině používáme dost často a je tu hodně prvků, u kterých se usměji. Že bych se smála, to ne, ale úsměv na tváři vykouzlí. Na druhou stranu na mě působila vždycky tak trošku depresivně. Obzvlášť ta děsivá medvědí hlava na Ivánkovi… No shrnula bych to, že je fajn, ale nepředpokládám, že si ji někdy sama od sebe pustím.

Rytíři spravedlnosti (2020)

Při sledování tohoto zajímavého snímku jsem byla přesvědčená o tom, že slabší 4 hvězdy padnou. Jenže je to asi 2 týdny, co jsem tento snímek viděla a nejenže jsem už zapomněla o co přesně šlo, ale zapomněla jsem i na to, že jsem ho viděla. Doluji tedy z vod vzpomínek. Jednalo se o velmi zajímavý slepenec žánrů. Nejvíc mě navnadilo, že hlavní roli hraje Mads Mikkelsen. Přiznávám, že v této roli se mi zatím líbil nejméně. Nic to ale nemění na faktu, že jsem se při snímku zasmála nad černým humorem, byla tu zajímavá myšlenka o osudu, nad kterou občas přemýšlím a taky tu bylo dostatek násilí. Zkrátka takový zajímavý mišmaš, který hezky plynul. Moc se mi líbili hlavně inťouši, kteří pomáhali Mikkelsenovi ke krvavé pomstě.

Čtyři dohody (2013) (divadelní záznam)

Jak popsat pocity, které z této přednášky mám? Začnu tím, že jsem dostávala záchvaty smíchu, jak perfektně to pan Dušek popisoval. Samozřejmě vám hned potom dojde, o čem vlastně mluví a už to tak vtipné není. Ale ten styl vyprávění… to se prostě nešlo nesmát. V noci jsem se probudila a hodinu jsem o přednášce přemýšlela. Další den jsem si ji pustila znovu. Je spousta návodů, jak by se člověk měl chovat. Opravdu se každý den snažím chovat nejen dle 4 dohod, ale i podle svých vlastních morálních pravidel. Je ale občas opravdu frustrující, když vidíte, jak se chovají ostatní. Doporučuji se na přednášku podívat, případně si o tom přečíst další a další informace. Změní se vám trošku pohled na svět a možná i na sebe sama. Stále na sobě pracuji a doufám, že jednou budu moct s čistým srdcem říct, že dodržuji bezchybně 4 dohody. PERFEKTNÍ myšlenky, přednáška a poselství. Jestli jsem se bála správně vychovat svoje děti, tak po téhle přednášce se toho bojím ještě víc, když vidíte, kolik chyb můžete zcela neúmyslně udělat a jaké škody můžete napáchat.  Ostatní myšlenky si už nechám pro sebe 😊

Zakletá Ella (2004)

Oblíbená pohádka mě a mojí sestry, když jsme byly malé. Viděly jsme ji spolu tolikrát, že jsme odříkávaly slovo od slova. Je to samozřejmě pohádka hlavně pro holčičky, ale je tu neotřelý nápad a velmi zajímavé postavy. Je zkrátka taková trošku jiná než ostatní. Asi proto nám tak přirostla k srdci. Velmi ráda na tyto chvilky, kdy mi sestra nelezla krkem vzpomínám. V příběhu jde o uvědomělou dívku, Ellu, která je prokletá a cestou za pomocí pro obry doslova narazí na krásného prince. Spolu s dalšími přicmrndávači se tedy dají na cestu. No… co se asi cestou nestane? „Spoiler“ – Ella a princ zůstanou spolu a vezmou se. Ella se zbaví prokletí a z prince přestane být takový tupan, kterým býval, než potkal svou vyvolenou. Smýšlení hlavní hrdinky se mi moc líbilo a byla mi sympatická. Což se moc často nestává… Celý film provází chytlavé písničky.

Zázračné houby (2019)

Dokument ukazuje, že houby jsou ještě víc fascinující, než jsem si myslela. Často o nich diskutuji se sestřenicí, která se s nimi setkává v práci. Nedovedu si ale představit, kolik dokumentů o houbách by musel člověk vidět, aby pochopil a znal alespoň zbla tématu. Toto není dokument jen o houbách, které se jí. Ale i o houbách plísních a jejich nutnosti k životu, o houbách zábavných a jejich nutnosti k životu a o houbách léčivých a jejich nutnosti k životu. Nejvíc se mi líbil úsek o plísních. Dokument má moc pěkné animace a zrychlené záběry. Dozvíte se spoustu zajímavostí. Brzy si asi pustím nějaký další podobný dokument, ať doplním své mezery. Vřele doporučuji lidem, kteří se o tyto a podobné věci trošku zajímají.

Cena zlata: Odhalení skandálu americké gymnastiky (2019)

Tak to byl hnus, velebnosti. Ani si nedovedu představit tu ukrutnou dřinu a bolest, kterou musí ta děvčata v tomto sportu každý den podstupovat. A do toho je jakejsi slizkej šulin (omlouvám se za takový slovník. Vím, že se to na dámu, jako jsem ja nehodí, ale jinak to prostě říct nejde), takhle zneužívá. Že mu to procházelo tak dlouho jen dokazuje, jaký to byl mistr ve svém oboru. Tolik pochybení na tolika místech je do nebe volající. Při výpovědích žen jsem se vůbec nedivila, že si často ani neuvědomovaly, co se vlastně děje. Doufám jen, že tu není nikdo, kdo by jen z části házel vinu na ně. Očividně byl pan Slizoun perfektní manipulátor a věděl, co dělá. Brada se mi nejvíc rozklepala při emotivní výpovědi u soudu, kdy dívka popisovala svůj příběh a jak to poznamenalo ji a celou rodinu. Že jí rodiče nevěřili, to absolutně  nepochopím. Výčitky rodičů potom musely být strašlivé. Očividně byly… Druhá slza přišla ve chvíli, kdy jste viděli u soudu tátu, který chtěl Slizouna zmlátit. Úplně jsem cítila ten zmar a tu bolest. Kolik je takových slizounů si nechci ani představovat. Hezký dokument o nehezkých věcech. Moc povedené.

Inteligentní stromy (2016)

Krásný dokument, u kterého si snad ještě víc uvědomíte krásu, důležitost, inteligenci, úžasnost nejen stromů, ale přírody samotné. Kdo si to neuvědomoval doteď, tak po dokumentu mu snad svitne. Já si to všechno naprosto dokonale uvědomovala a vážím si toho, ale stejně jsem seděla s otevřenou pusou. Moje pravidelné procházky lesem od té doby nabraly ještě větší uvědomění si, kde vlastně žiji, a že nejsem blázen, když vždy na procházce obejmu jeden strom. Stále mě nepřestane překvapovat, jak jsou stromy a příroda neuvěřitelně inteligentní a důležití. Nemyslím si, že se začnu k přírodě chovat jinak, protože jsem se k ní vždy chovala s nejlepším vědomím, svědomím a úctou. Moc se mi líbilo viditelné zapálení vědců, kteří v dokumentu figurovali. Že se pod povrchem děje spousta věcí, to tušíte. Ale co všechno a jak skvěle je to vymyšlené, to jen zíráte.

Spirála strachu: Saw pokračuje (2021)

Nejdebilnější díl ze všech! Ihned na začátku vám dojde, kdo za vším stojí. Až jsem nemohla uvěřit tomu, že to tvůrci opravdu takhle nastražili. Mladý bílý policista byl extrémně nesympatický kluk. Celé to už nemělo se Saw VŮBEC nic společného. Kdybych neslyšela super ohlasy na zatím poslední, desátý díl, tak to už tak u 5. dílu utnu. Vyšetřování, které ani nebylo vyšetřování, jen takové bloumání od ničeho k ničemu byla hrozná nuda. Hloupé chování postav taky nenadchlo. Vcelku mi na takových béčkových hororech/filmech vadí, že tam cpou na sílu rádoby hezký chlapy a ženský. Úplně jde cítit, že tam jsou jen z jediného důvodu. Aby kluci pohonili a holky podrbaly mušličky. Na mě takový věci neplatí. Akorát mě to tam štve, protože většinou neumí hrát, takže jim vůbec nic nevěříte. A jestli se někdo chystá na tento film v dabingu, tak to výrazně nedoporučuji, protože to je snad nejhorší dabing, co jsem slyšela. Je to fakt děs. Přísahám na holej pupek. Vůbec… celý film nedoporučuji. Hvězdičku dávám jen za brutalitu vražd, kde jde stále vše hezky vidět.

Jigsaw (2017)

Aha… Takže jsem pochopila správně, že přesné motivy, proč začal doktor Gordon pomáhat v těchto společenských hrách vám nikdo nevysvětlí… Tak to mě naštvalo opravdu hodně. To si tam potom můžou jako padoucha flákat kohokoliv a nemusí vysvětlovat jeho motivy? No… na tomto díle se mi líbilo hlavně přecházení v čase. Hlavní záporák nic moc. Navíc mi hodně vadila ta zrzavá vševědka, která fakt nechápu, proč tam byla. Tuším, že aby zakryla hlavního podezřelého, ale pochybuji, že si někdo mohl myslet, že to byla ona. Pasti se mi celkem líbily, ale nelze přestat porovnávat s prvními díly, kde to bylo jiné kafe. Už to fakt extrémně upadá.