Temný rytíř (2008)

Spoilery! Priznám se, že na tento dil jsem se těšila hlavně díky H. Ledgerovi a jeho Jokerovi. Mé očekávání předčil. Vynikající herec, který si natáčení očividně užíval. Byl to ten správný zaporak, který nikoho nešetřil a neměl všech pět pohromadě. Správný magor. Rachel vyměnili za totální ošklivku. Ani mi nebylo líto jejího konce. Spíš mě to překvapilo... Harvy se podle mého zachoval naprosto nelogicky a asi jsem to vubec nepochopila, proč Jokera nezabil... Hudba a celé herecké osazenstvo opět nezklamalo a ja se budu těšit, s kým si to ten dobrák Bruce zase rozdá.

Batman začíná (2005)

Mé první seznámení s Batmanem dopadlo nad očekávání. Věděla jsem o něm jen pramálo. Má super Batmobil, věrného sluhu a tajnou laboratoř. V 1. díle se vám kompletně představí Batman, kterého hraje naprosto dokonale Christian Bale.  Celkově se to tu hereckymi esy hemžilo. Vlahy vítr sem vnesl oblíbenec Morgan Freeman. Nejvíc se mi líbilo seznamovani se Bruce s novými nástroji a jeho novým koníčkem. Moc příjemné prožití pár hodin v Gothamu s bravurní hudbou a atmosférou. Moc se mi nelíbily moralistické řeči, které nesmí u takového trháku chybět, ale neni to nic, co bych nezkousla. :)

Ptákodemie: Děs a hrůza (2010)

Jeden z nejděsivějších hororů, co jsem kdy viděla. Musite mit pro strach uděláno, abyste tento perfektni horor dokoukali do konce. Orli a další ptáci jsou tu opravdu v ohromné přesile a nahání hrůzu. Není radno si s nimi zahrávat. Ptáci jsou skvěle nasnímaní. Vypadají téměř jako skuteční. Vůbec celý tento horor hraje dokonalou melodii scénáře, ktery je opravdu bravurní, kamery, režie  A to nemluvim o hereckých výkonech! Nádhera ❤️ Zaručuji, ze ani nebudete potřebovat titulky, jal jsou dialogy povedené. Dokonce se tu našel i kousek romantiky, což oceňuji. Z lasky dvou hlavnich hrdinů mi pukalo srdíčko. Hudba lahodící mému oušku taky potěšila.  Nejde jinak než 4*. Nechápu tak nízké hodnocení!

Cesta do hlubin mozku (2015) (seriál)

Co je skutečnost? Sakra! To mám ale štěstí a super doporučení na úžasné dokumenty. Úplně jsem to hltala. Moderátor by tedy mohl být trošičku sympatičtější, ale asi si na něj časem zvyknu. Co se týče obsahu tak je nabombený k prasknutí těžko uchopitelnými myšlenkami, které jsou ale dobře podané a vysvětlené. Moc se mi tu líbí praxe a experimenty, které vám skládají váš celkový obraz toho, jak vidíte a jak dobře si zapamatujete tento dokument. Nejednou jsem říkala příteli, že bych si s ním chtěla na chvíli vyměnit mozek, abych mohla chápat a vidět to, jak svět chápe a vidí on. Nebo třeba když moje kolegyně miluje lékořici. Říkala jsem jí, jak bych si to chtěla vyměnit a cítit tu chuť pro mě hnusné lékořice. Přitom ona se nad tou ohavnou chutí rozplývá. Kolikrát mě už i napadlo, jestli z 8 miliard lidí na planetě je možné, že se najdou 2 lidé, kteří vnímají svět okolo úplně stejně. Ale stejně jako jsou jedinečné otisky prstů, tak bude jedinečné i toto. Opravdu super dokument a mozek mě nepřestane NIKDY fascinovat. Jak je to sakra všechno možný a vymyšlený? Nikomu ani nevadí, že má ještě tolik potenciálu a nevyužívá ho, protože to, co vidíte a vnímáte vám jednoduše k přežití a životu stačí… Stejně tak je super, jak si dokáže nahradit nefungující téměř cokoliv… Nevidíš? Lépe a citlivěji uslyšíš. Nemáš ruce? Poradím si i s nohami… No těším se na další zajímavosti a popřemýšlením nad tímto donekonečna dokonalým strojem. Jaké by to bylo, kdybychom používali 100 % mozkové kapacity? Co nás dělá kým jsme?  Neméně zajímavý díl napěchovaný zase velkou spoustou informací. Tentokrát se jde o trošku více do hloubky a všechno vám v mozku pěkně zacvakne a spojí se souvislosti. Opět převládají experimenty a ukázky z praxe. Moc se mi nepozdával experiment s výkladní skříní. Hodně záleží na vlastnostech daného člověka. Pro mě by to byla pomalá smrt. Už na Hlavase v Brně, když už tudy musím nedej bože projít, tak mi srdce málem vylétne z hrudi. A to už nějakou dobu nemám náct. Ale to je jen drobný detail na jinak skvělém obohacujícím dokumentu. Za zmínku stojí i to, jak si každý, vč. nás pamatuje vzpomínky a jak se rozvíjí neurony u dětí. Kdo nás ovládá - díl u kterého se najednou cítíte jako trubky a prázdné schránky. Zkrátka takové loutky našich mozků. Skoro si bez nás vystačí sám. Opět spousta zajímavých pokusů, které podporují a vysvětlují zmíněná tvrzení. Nejvíc se mi líbil popis činností, co všechno a za jak krátkou dobu dokáže mozek všechno vyčíslit, aby udělal i sebemenší pohyb. Jak se rozhodujeme - na tuto epizodu jsem se hodně těšila. Doufala jsem, že se dozvím spoustu informací, co jak funguje. Mám totiž s rozhodováním obrovské problémy. Bohužel mě to trošku zklamalo. Asi jsem čekala trošku víc. Nic to ovšem nemění na tom, že se jedná opět o zajímavou epizodu, která na sebe hodně tématy navazuje. Dostanete se od rozhodování, důsledky rozhodnutí, sílu vůle. Asi by mohla být tato epizoda vysvětlena více odborně a podrobně. Proč se vzájemně potřebujeme - jako introvert jsem byla velmi zvědavá, co mi nesympatický pán poví a jak mě poučí, že je to mezi davem lidí super. Velmi mile mě tento díl překvapil, protože se této myšlence vůbec nevěnoval. Věnoval se tomu, jak se vzájemně ovlivňujeme. Experimenty v tomto díle byly hodně zajímavé. Nejvíc se mi líbil experiment s dětmi ve školce. Ten byl fakt super a hodně mi připomněl film Die Welle. Nechybělo ani nastínění důvodů pro masové genocidy a poblouznění. Vše samozřejmě z biologického hlediska. Už se těším, co přinese poslední díl. Kým budeme - tak tohle bylo hustý. Jsem jen zvědavá, kdy se toho všeho dosáhne. A určitě se časem dosáhne i něco víc. Moc bych si přála u toho být všechno pozorovat. Bojím se ale, že to bude v daleké budoucnosti. Celkově byl dokument naprosto fascinující a hrozně mě bavil a hlavně jsem se dozvěděla obrovskou spoustu zajímavých informací. Doporučuji přečíst recenzi od Frajer42.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Leo prostě zase válel... Jeho výkony se snad už ani nemusí komentovat. Moc se mi líbila dobře vystavěná atmosféra v krásné, ale zimní přírodě. Byla mi za ně za všechny zima. Režisér opravdu perfektně všechno dokázal přenést až do k vám do obýváku. Film je mimo jiné o tom, jak vás dokáže pomsta hnát vysoce přes své limity. Nejhorší tu pro mě bylo znásilnění dívky. Tohle ve všech filmech nesu snad nejhůř a dělá se mi z toho šoufl.  Celý snímek tak nějak krásně plynul svým životem a já jsem se nechala unášet s ním. Jediné, co  bych vytkla byla trošičku delší stopáž.

Manhunt - Deadly Games (2020) (série)

Spoilery. Nad posledními slovy Jewella mi padla brada... Celkově šlo určitě o slabší sérii, než byla první. I tady ale byla spousta akce. Tentokrát se extrémně nesympatické FBI duo (pardon, ale kdo je tam vybíral?) honilo za totálně nesympatickým magorem bez špetky lidskosti, zdravého rozumu a inteligence, který navíc zabil 2 nádherné a šikovné pejsky. A ještě se trapně snažil kopírovat Unabomera... Postava Jewella, který byl tak neuvěřitelně sympatický dobrák byla zahrána skvěle. Stejně tak duo pyrotechniků z ATF. Obzvlášť starý pán byl hrozně roztomilý. Co se týče děje, tak za mě by se mohly 2 epizody ubrat, protože se to už dost vleklo. Zajímavý vhled do dalších myslí, manipulace pobožných bláznů, dobra, zla, politikaření a skonu jedné blonďaté feťačky.

Manhunt - Unabomber (2017) (série)

Spoilery. Jakožto marod, který se teď od rána do večera může koukat na filmy/seriály jsem si tento seriál slupla během jednoho dne. A bylo to něco! Byla to úžasná jízda. Jelikož jsem ještě za čerstva dokoukala Mindhunter, tak musím říct, že tento seriál byl o dost lepší. Dokonce mě poprvé mrzelo, že jsem nekomentovala každý díl v sérii. Tolik myšlenek a událostí, co byly v každém dílu se nedají jen tak shrnout. Naprosto geniální. Úžasné myšlenky, které mě už taky tolikrát napadly (viz. stání na červenou v noci, když nikdo nejede jen proto, že to tak někdo nastavil). Perfektní psychologická analýza, perfektní hudba, perfektní myšlenky, perfektní děj. Tady hrálo naprosto všechno a nemohla jsem přestat sledovat. Zaujala mě například jen asi 10 vteřinová reklama v televizi, kdy moderátor povídá: "Jste šťastný člověk. Vyhráváte toto krásné nové auto." Tak takto si štěstí opravdu nepředstavuji a jen to ukazuje na světový materialismus. Dále se mi hrozně líbil jeho dopis pro bratra. Rozesmála mě upřímnost dětí: "maminka říká, že mám říct, že spí." To bylo krásné. Ta otevřená mysl malých dětí, které neznají přetvářku a vypočítavost. Podle mého byl nejlepší díl o Tedově životě. Vhled do mysli génia, kterého jen všichni zklamou, který si neumí vyložit stupidní sociální chování, který je jiný, ztracený ve světe. Ano, přiznávám se, že mi byl velmi sympatický a bylo mi ho i líto (nejvíc u soudního stání, které byla úplná fraška). Všechnu tuhle nedůvěru k lidem ještě završil jeho bratr, který ho hanebně naprášil. Co se týče vyšetřovatele, který byl Unabomerem nezdravě posedlý, tak odvedl skvělou práci. Kdo by řekl, že jazykověda může být takto nápomocná a zajímavá. Jak to tak bývá, zásluhy si za jeho neúnavnou dřinu (i přes všechna ne, odmítání, házení klacků pod nohy, zesměšňování) připsali jiní. Velmi by mě zajímalo, co se takovým lidem honí hlavou a jak můžou jít v klidu spát.  P.S. co se týče nejkrásnější scény, tak tu považuji za tu, kdy Ted i přes svůj odpor přišel na oslavu jeho malého kamaráda s vlastnoručně vyrobeným dárkem od srdce! To byl pro mě velmi silný okamžik. Dar je už jen to, že přijde. Velký myšlenkový přesah měl tento seriál.

Senna (2010)

Nešla jsem do tohoto dokumentu jako úplný laik. Sice jsem o nedělích koukala na MotoGP, ale občas i ta Formule 1 padla. V průběhu dokumentu jsem byla přesvědčena o 4* hodnocení, ale konec a jeho pojetí mi vyrazilo dech. Celou dobu jsem seděla na posteli a s naprostým zaujetím hltala každou minutu. Jedná se o dokument o, řekla bych pokorném, mladém jezdci, který chtěl tak jako ostatní ukázat, že je nejlepší. Dokument však neukazoval jen jeho sluníčkové a dobré vlastnosti.  Ukazuje i stinné stránky slávy (pořád rozhovory, žádné soukromí, všude vás někdo sleduje). Pro Brazílii byl jeho skon zřejmě opravdu strašlivá rána. Občas z jeho vět mrazilo po zádech, když víte, co nakonec přijde.

MINDHUNTER: Lovci myšlenek - Série 2 (2019) (série)

Spoilery. Shodně dobrá série, jako ta první. Už tu dost ubylo nahlížení psychoušů do jejich mysli, což mě dost mrzelo... Hlavně poslední díly se vezly spíš na vlně kriminálky a vyšetřování vražd černoušků. Je s podivem, že i když šlo o malé opičky, nikdo jejich zmizení moc nepřikládal váhu a nikdo s tím nic nedělal. Mladý agent ze začátku opravdu zkrotnul, ale postupně začal zase vystrkovat růžky. Starší agent se snažil skloubit dva životy. Moc se mu to nepovedlo. Kdyby byla třetí série, tak věřím, že bychom se mohli těšit na nové projekty jeho malého syna. Velmi nemile mě tedy překvapil konec, který byl neuzavřený s tím, že budou další díly... Takže kdo zavraždil tolik dětí zůstává záhadou.

Papírový dům (Netflix verze) - Série 3 (2019) (série)

Řekla bych, že důvod druhé loupeže nedává naprostý smysl a je to přitažené za vlasy. Jak taky nalákat starou bandu, která má vyděláno na několik životů k další loupeži, že? Ale když se něco podobného zkouslo u filmu Zachraňte vojína Ryana, tak se to dá zkousnout i zde. Co se týče děje a loupeže, tak je zase vše pěkně promyšlené a můžete se těšit na starou dobrou bandu bláznivých Španělů. Dokonce i na některé nové tváře, které hezky zapadají. Profesor má tentokrát „pomocnici“ a snaží se mít opět vše pod kontrolou. Moc mu to ale nejde. Tentokrát totiž nastupuje kurážnější vyjednavačka, která má koule a vůbec se toho nebojí. S ní už to nebude takové lážo plážo.  Konec série vás nakopne k dalšímu sledování.