Roman Polanski: Pravdivý příběh (2008)

Dost dobře nechápu absenci identifikačních titulků promlouvajících osob - těch, jejichž totožnost nevyplývá z kontextu, vystupuje ve filmu celá řada. A zadruhé mě iritovala manýra paní režisérky - neúměrně dlouhé černé předěly, které zřejmě měly vytvářet napětí, či kýho čerta.

Oběti války (1989)

Mám Foxe docela rád, ale on tuto navýsost dramatickou roli hraje se stejnými pěti výrazy tváře jako v Návratech do budoucnosti - je to prostě komediální herec a víc ze sebe nevykřeše. Sean Penn byl už tenkrát dobrý. Jo, a taky afektovaná kamera výslednému dojmu nepřidává.

Vyrovnávání účtů (1971)

Herectví tří záporáků je spíš parodie na padouchy. A hodně slabý příběh k tomu...

Zářijové noci (1957)

Do hodnocení jsem promítl skutečnost, že ve své době byl tento film jistě odvážným kritickým počinem. To jen z dnešního pohledu vnímáme všechno to soudruhování automaticky jako projev naprosté umělecké pokleslosti. Výborný Stanislav Remunda v roli poručíka Zábrany - ten konzistentně zasmušilý výraz působí velmi charismaticky.

Melancholie (2011)

Mně se zase víc líbila první část - hezky kontrastně vyjádřená pomíjivost a nicotnost našeho pachtění, směšná zbytečnost společenských konvencí, přetvářky a falešnosti. Pak už to bylo takové rozmělňování pocitu a vědomí neodvratitelnosti. Navíc jsem už trochu alergický na ruční roztřesenou kameru.

Joe (2013)

Přidal jsem jednu hvězdu za figuru Garryho otce (Gary Poulter) - to je oskarový výkon.

Nesahejte na prachy (1954)

Starou školu mám rád, Gabin a Ventura patří mezi mé oblíbence, pomalý detailní styl mi nevadí, ale tenhle žánr se bez špetky napětí neobejde. A to nemluvím o režisérsky odbytých přestřelkách...

Kdybych měl křídla (2013)

Dobrá, film určený pro dorost - ale proto ještě nemusí být charaktery tak šablonovité a příběh jak z čítanky pro druhou obecnou.

Rodinný film (2015)

Odmítám dolovat z filmu hluboké myšlenky, poslání či umělecký zážitek, když je tam nevidím...

Nevinnost (2004)

Jalová, primitivní, dokola se opakující symbolika (zvířata v kleci, motýli na špendlíku, housenka, had svlékající kůži, motýlí tanec, motýli to dělají...), nesmyslně dlouhé statické záběry (děvčátka se mrcasí u tyče, některé se při tom šťourají v nose, jedna po druhé odcvičí svoji sestavu, pak znovu jedna po druhé odcvičí trochu jinou sestavu - vše v jediném záběru, holt velké umění...). Mysteriózní atmosféra? Jistě, a jak vynalézavě - živé dítě v rakvi, kulhající úča v ponurém baráku, tajné chodby... A teď jsem tě dostala, stereotypně uvažující diváku! Trefný komentář: PartyzanFilm.