• Krátkometrážní

Zkažená mládež (2007)

Estónsky film s jasným posolstvom: šikana ničí najprv jednotlivca a neskôr má dopad na celé okolie. Dej sa odohráva na strednej škole, kde sa niekoľko spolužiakov - agresorov naváža do introvertného chlapca. Ide o stále aktuálnu tému, aj keď v súčasnosti už veľa škôl má na chodbách kamerové systémy a prísne smernice na zvládanie šikany. Teraz sa šikana posúva skôr do virtuálneho sveta (tzv. kyberšikana). Film vo mne vzbudil očakávané emócie, ale hnevalo ma niekoľko vecí. Prečo na chodbách školy chýbal učiteľský dozor? Nemohla obeť zájsť za triednou učiteľkou a zveriť sa jej? Chápem však, že tvorcovia chceli dostať emócie na maximum, tak preto bol záver extrém.

Kids (1995)

Tínedžeri sa poflakujú po uliciach a jediné čím žijú sú drogy a sex. A občas aj skateboard. Nie, tento film rozhodne nie je žiadnou oddychovkou, ale sondou do života mladých, ktorí sa ocitli na hrane. Celkom ma zaujala informácia, že režisér Clark oslovil predstaviteľov Tellyho (Leo Fitzpatrick) a Caspera (Justin Pierce) priamo na ulici v New Yorku pri skatovaní. Išlo teda pôvodne o nehercov. Film zároveň ukazuje aj dôsledky promiskuity, keď si obe dievčatá dajú robiť test na HIV pozitivitu. Záver filmu je zvláštny. Telly, ktorý šíri vo svojom okolí nákazu, zároveň nepriamo spôsobí zlo aj Casperovi.

Rande na jednu noc (2008)

Siahla som po tejto teen romantike a bolo to celkom fajn. Trochu hanblivý Nick nevie rozdýchať, že jeho bývalá už má nového. Stretáva tmavovlásku Noru a vzniká obojstranná náklonnosť. Bolo to milé a príjemné. Veľmi podarení boli aj chalani z Nickovej partie a našlo sa aj pár vtipných momentov.

Ideální milenka (1993)

Film začína ako vzťahová dráma, ale v závere je to už detektívny príbeh. Sympatický Ray sa po rozvode zoznámi s Lenou. Príťažliví herci ústrednej dvojice majú medzi sebou chémiu, o tom niet pochýb. Celé sa to však v druhej časti filmu zamotá, čo ma aj udržalo dostatočne v napätí. Čakala som na výsledné rozuzlenie príbehu a nebola to nuda. Celkom dobré.

Láska na kari (2014)

Príjemný film s indoeurópskym obsadením. Námet je jednoduchý a síce súperenie dvoch reštaurácií: francúzskej a indickej. Robenie si naschválov v duchu "co se škádlivá, to se rado mívá". Dobrý drive tomu dávajú indické piesne a motivovaný indický kuchár. Helen Mirren si aj zatancuje a čerešničkou na záver je známy francúzsky song.

Láska a nenávist Istanbulu (2019) (seriál)

V podstate sa dej točí okolo dvoch rodín. Aga chce oženiť vozíčkára Nedima a tak mu vyhľadá síce chudobnú, ale mladú nevestu. Herci boli fajn, exteriéry z prostredia Istanbulu efektne vybraté. Ale scenár zaostával, obsahoval veľa bizarných až nelogických zvratov. Romantiky bolo pomenej, skôr tam boli v každom dieli hádky a intrigy.

Ve hře je láska (2015) (seriál)

Kreatívny riaditeľ firmy na výrobu topánok Omer je pekný a sympatický. Nová asistentka Defne je zase príťažlivá a šikovná. Výprava seriálu bola vcelku dobrá, vedľajšie postavy boli tiež zaujímavé, nechýbal humor v podobe fotografa Koraya. Občas sa vyskytli nelogické epizódy a vadila mi aj nekonečná dĺžka seriálu. Hodnotím ako priemer.

My All-American (2015)

Žil tak krátko, ale stihol si získať srdcia mnohých. Svojím charakterom, silnou vôľou a správnym prístupom k druhým. Pravdivý príbeh o mladom športovcovi Freddie Steinmarkovi, ktorý bol oporou svojho tímu v americkom futbale. Scenár je pútavý, mladý Finn Wittrock hraje výborne a veľmi sa mi páčil aj Aaron Eckhart v postave trénera. Bolo to dojemné, smutné ale nie depresívne.

Létající Skot (2006)

Podnetný životopis zo sveta cyklistiky je európskej produkcie. Oceňujem, že svetový rekordér Graeme Obree tu nebol vykreslený ako nejaký superhrdina, ale ako muž bojujúci s pocitmi neprijatia a menejcennosti. Tie jeho vnútorné hlasy ho na jednej strane oslabujú, ale zároveň mu dodávajú chuť zabojovať. Jonny Lee Miller pôsobí vierohodne a zároveň veľmi sympaticky. Film prináša napínavé momenty a nemá prehnanú stopáž.

Její tělo (2023)

Biografické snímky majú vždy niečo do seba. Podávajú príbeh, ktorý sa naozaj stal a to im dodáva na sile výpovede. Takto je to aj s príbehom o mladej žene, ktorá z vrcholového športu prichádza do pornopriemyslu. Natália Germani zvládla úlohu veľmi dobre, páčila sa mi aj Zuzana Mauréry v roli chápajúcej matky. Celkom zaujímavé boli aj tie pohľady na akvárium, ktoré akoby pripomínali tú vodu v bazéne, kde bola mladá Andrea ako doma.