Šťastný Lazzaro (2018)

TENHLE FILM MĚ ZASÁHL JAKO DLOUHO NIC A EVOKOVAL MI TOLIK VĚCÍ A SOCIACÍ - ŠKODA, ŽE NEVIDĚNO VE VARECH. Co by se možná stalo Otíkovi Rákosníkovi, kdyby začal bydlet na sídlišti - to by se přidali české reálie, ale tady jsme v Itálii. Nebo kdyby v Hroznech hněvu banky nechali splácet hypotéku mizernými výnosy s hospodaření na poli. Kdo je Lazzaro? Nezničitelný, neúnavný panáček, který se zhmotnil ze starodávného apokryfu? Metafora na ekonomickou transformaci? Tichý revolucionář? V baráku na venkově, kde lidé mají 1 žárovnku na celý barák, žije podržtaška Lazzaro, který nemá ani vlastní postel a je otrok "hej nebo počkej". Pak se dozví něco, co ho naprosto vykolejí a stane se něco, co se stát možná nemělo, ale k čemu se schylovalo, ale on u toho není. Do toho mu hrála píseň "Dream on", moje oblíbená devádesátková píseň, která ho bude provázet po zbytek putování. Přemístění do současnosti, provázené povinně zbytečnými obrazy - viz dále - trochu ubírá na síle vyprávění, ale přesto stále drží pozornost, protože je divák zvědavý, co se bude dít. Něco člověk čeká, něco ne a podle toho může posoudit, jestli se film láme v půli nebo ne. Celková atmosféra, materiál a formát, na který a ve kterém je film natočen, evokuje moje milované staré italské filmy a styl natáčení, krajina, výprava, prostředí mě naprosto pohlcuje pořád. Vyvrcholení pochopí ten, kdo má něco načteno, zná biblické vyprávění a apokryfy nebo vidí za horizont či si to dokáže vyložit. Ne, nevyšumí to do ztracena, protože pocity, nálady a dojetí přetrvávají, hold když se srazí ideály s realitou....podle některých i mě, je tohle částečně dosti reálný obraz dnešní Itálie než Zlovolné historky z předměstí - Tady Vary 2020 Co se mi nelíbilo: nějaká samozvaná vládkyně po celý den kouří a předčítá nějakým dětem, které do příběhu nepatří, bibli či co? Zbytečný záběr. Další je ta povinně zbytečná vlna nabalených uprchlíků. HLÁŠKA FILM: I KDYŽ JE TO DUCH, MUSÍ PRACOVAT.

Dom Hemingway (2013)

Herecká neskutečně sprostá exhibice Juda Law a nádherný Londýn

Ptáčátko (2002)

To takhle jedno ráno v tv hledáte, co byste si pustili k snídani a najdete "festivalový" malý velký film - děti skvělé, atmosféra také, téma zajímavě uchopené a konec hezky mnohoznačný...Pětka za to, že tohle jsem fakt v tv nečekala a dlouho neviděla - úsměv

Monty Python a Svatý Grál (1975)

Je to tak absurdní, až je to originální. Mě nejvíc dostali "Rytíři Ni a shruberry", ale ten konec to totálně zničil...

1917 (2019)

Na tu nejlepší oscarovou kameru jsem se prostě do kina musela jít podívat - naprosto zasloužená a nejen to - hlavní voják na hereckého Oscara, pacifismus ze všech stran, překvapení, tempo, jeden oddech (ne, není to natočené jako Ruská archa) a to nejlepší - NAPROSTO NESKUTEČNĚ PARÁDNÍ, MRAZIVÁ, MONUMENTÁLNÍ, TRADIČNÍ A POHLCUJÍCÍ HUDBA - JDU SI KOUPIT SOUNDTRACK - ZNÁM A MÁM V OBLIBĚ HUDBU THOMASE NEWMANA, ALE JEHO HUDBA K TOMUTO FILMU HO DEFINITIVNĚ POSTAVILA MEZI NEJLEPŠÍHO SKLADATELE - TOHLE ŽE JE NĚKDO, JEHOŽ SNADNO ROZPOZNATELNÉ TÓNY JSEM POZNALA PO 2 VTEŘINÁCH? NE, TOHLE JE BŮH. Film začne udělá neskutečný kruh a skončí........ - jak prosté :-) A tehdy Vám dojde, jak to byl technicky neskutečné :-D

Králíček Jojo (2019)

Když jsem byla ve Varech na "Without a Trace" a viděla z balkonu naživo Thomasin McKenzie, jak se stydlivě kroutí nohou a pisklavým hlasem (v tohle ji překonal jedině Casey Affleck - ano, on mluví i ve filmu, jako by mu někdo ždímal koule) vypráví o hraní v tomhle filmu a pak se dozvěděla, že hraje v (v tehdy uváděném jako válečný film) Jojo Rabbit, tak jsem věděla, že to chci vidět. Celkově je ten film průměrný dětský film s občas klišovitými obrázky a hluchými místy, s pár přesně mířenými super vtipy (vlčáci, blonďatí kloni, gestapo ala jehovisti) - ty se fakt povedly, jedním šokujícím momentem a krásným odkazem na "Život je krásný" a pohádkovým koncem nebo jen opojným útěkem před zoufalstvím? Nad průměr to vytahuje právě Thomasin (Roman by to sám neutáhl, ale je také talentovaný) - dokáže zahrát jak drsňačku (klidně bych si ji dokázala představit jako odbojářku), která má vlastně citlivou duši. Její mimika a výrazové herectví je neskutečně skvělé - a hlas má v naprosto normální poloze. Ne, Scarlett Johansson tady nepodává slabý výkon, protože tady o ní nešlo - nechtěla tady zastínit hlavní hrdiny, stejně jako nepřijela do Varů, protože nechtěla zastínit Thomasin, aby si to i Thomasin užila stejně jako Scarlett při prezentaci "Přízračného světa"

Malé ženy (2019)

Teď už vím, že jsem našla sama sebe ve filmu - v postavě Jo Marchové - mám naprosto stejné názory, její výstupy a sdělení mi mluví z duše jako nikdy nic před tím. Jen nejsem spisovatelka a raději bych chtěla Timiho a chci točit filmy a mít vlastní kavárnu. A to krásné sesterství prožívám také. TOP, TOP, TOP! Nikdy by mě nenapadlo, že po klišovité, nudné a trapné "Lady Bird" dokáže paní Gerwig natočit něco tak odzbrojujícího, originálního, skvělého, výborného a strhujícího - navíc z látky, která už byla ztvárněna mnohokrát (viděla jsem tu s Winonou Rider a pamatuji si jen nemocnou Kirsten Dunst)- recenze na irozhlas nelhala - nadčasové, aktuální a Saoirse Ronan je paní herečka, ne jen talent roku nebo své generace. A není to uječené, ukecané a uštvitořené, ne víc než cokoliv jiného, i když Timotheé Chalamet hraje jen druhé housle - jak jinak, když je to holčičí film :-) Všimli jste si, že rozhovory o filmu se dělají s paní Rona a Pugh a Chalemetem a ne s paní Watson?...

Vlk z Wall Street (2013)

Tenhle film mají rádi většinou jen ti, kteří nic nedosáhli a chtěli by být tenhle debilní "vlček". Vyskakuje mi plno vulgarit, ale nebudu jako ten sprostý film. Neuběhla ani hodina a už jsem se nudila a to jsem před sebou měla další dvě - uf, a fuj dohromady - se divím, že se tenhle trotl neušňupal k smrti, hold prostě tenhle hnusák má tuhej kořínek a malýho kašpárka a všem se nám teď směje (z obrázku u rozhovoru s ním, když byl na přednášce v Praze, protože si pořád žije na vysoké noze a hraje si na chudáka, prot kterého to bylo jedno velké zklamání - aha a kdy, mezi miliontým šňupem a miliontou kočkou na klíně?). Jo, je to další zbytečný film oslavující hňupa, podvodníka, lháře a zbabělce (přečtěte si jeho skutečný příběh a budete koukat - film ho ukazuje ve velmi dobrém světle) A že takovýho lumpa hraje Leonardo, není žádná výhra - aby si ulevil svědomí, tak pak zase udělá nějakou eko kampaň či projekt - už ti nevěřím ani nos mezi očima. Dvě hvězdy za to, že mě tenhle film donutil přemýšlet o tom, proč lidé koukají na filmy a co si představují a proč se těmto lidem ten film líbí - upřímně, až mi někdo z nich dokáže prodat pero, tak možná jednu hvězdu přidám.

Gentlemani (2019)

Poslední film, na který jsem šla do kina, než se uzavřela kvůli coronaviru, řekla jsem si že půjdu, než je zavřou úplně a také jsem si řekla, že když to tady má tak dobré hodnocení, tak v tom něco musí být a také že jo - již od začátku jsem byla úplně vtažena do děje, trochu jsem se "zapomněla" ke konci, protože jsem se snažila vybavit něco jiného, co by mi to připomínalo, ale nešlo to, protože tohle je prostě originál. I když nemám ráda "Sbal prachy a vypadni" a "Podfuck" a podobné věci, kde se z padouchů dělají hvězdy (viz Escobar a vrchol je Vlk z Wall Street), skutečně nelze upřít, že Guy Ritchie má nezaměnitelný styl - a také skutečně tráva nikoho nezabíjí a když se gangsteři mlátí mezi sebou ještě s bulvárem a není tam nějaké zbytečné a bezúčelové a neodůvodněné násílí na nevinných, tak to je fakt kvalita. Super je, že Ritchie neustrnul někde v pravěku, ale dává do filmu i moderní věci jako honění se za lajky a shlédnutími a globalizaci za přítomnosti mobilů. Skvělé byli i narážky na Londýn, které člověku dojdou, jen když tam nějakou dobu bydlí ("snobárna" Croydon, kdy se objeví Rusové). KRÁLEM je McConaughey a KRÁLOVNOU paní Dockery - ta se nám pěkne vyloupla z paničky z Panství Downton. Ze začátku jsem se pochechtávala skoro sama ale pak se začalo se mnou smát celé kino - hezky odzadu dopředu a tomu se nic nevyrovná.

Velká nádhera (2013)

K tomuhle není moc co dodat, to se musí vidět - skutečně Velká nádhera, "Italská archa" a prostě Itálie