Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011)

Celkem povedený debut režiséra v hraném žánru, ale stále lze najít spoustu chyb a to se nepovažuji za nějakého náročného diváka. Podle mého zbytečně dlouhé provedení se zbytečnými pasážemi, což negativně působí hlavně na akční plynulost a některé scény jsou opravdu hloupé. Nicméně nějak takhle si představuji oddychovou pecku s různými technologickými vychytávkami a speciálními vizuálními efekty. Na závěr hodnocení musím smeknout před padesátiletým Cruisem, protože kousky, které vyvádí v jeho věku, jsou neskutečné!

Martha Marcy May Marlene (2011)

Konfrontace nekonvenčního způsobu života sektářské komunity vyznívá v neprospěch hlavní postavy Marthy (Elizabeth Olsen), která se prostřednictvím své sestry a jejího manžela snaží dostat zpět do normálního života. Před návratem do normálního života, ale stojí vzpomínky z nedávné minulosti a prozření, že volba vést život v sektě byla chyba. Moc pěkná exkurze do mysli mladé holky v období přelomu dospívání a dospělosti. Režijně i herecky solidně zvládnuté.

Můj týden s Marilyn (2011)

Druhá polovina rozhodně zajímavější s tím, že herecký výkon Michelle Williams patří k tomu nejlepšímu co lze v tomto díle nalézt. Atmosféra z roku 1956 v kulisách natáčecího studia moc nepřesvědčila, ale záběry z venkovních prostor určitě vylepšily hodnocení. Co se týče příběhu tak nějak nepřekvapuje. Umělecky celkem vládnuto, ale technická část zaostává.

Alois Nebel (2011)

Nijak zvlášť složitý příběh, ale právě v tomto případě je v jednoduchosti síla. Miroslav Krobot hraje svou roli velmi přesvědčivě a očividně mu tahle poloha vyhovuje. Ponurá atmosféra vánoc výborně doplňuje už tak melancholický snímek a Jeseníky vykreslené jako odstrčená část země mají autentický typ nálady. Osobitý snímek, který nezklamal.

Jan Saudek - V pekle svých vášní, ráj v nedohlednu (2007)

Jan Saudek je určitě pro mnohé kontroverzní osoba s velmi nekonvenčními názory. Při sledování sice jen lehce režisér zavadí o jeho hlavní životní mezníky, ale co do umělecké hodnoty tento dokument na české poměry skvěle zobrazuje kvality fotografa, který se dokázal prosadit po celém světě. Osobně se mě tvorba velice líbí. Je plná života a to ve všech ohledech. Spíše jsem se zajímal o fotografie než o osobní život světoznámého mága fotografie.

Nedotknutelní (2011)

Nááádhera, perfektní podívaná a konečně po dlouhé době pořádné inteligentní komediální drama se silným sociálním podtextem! U některých filmů nemusíte vůbec přemýšlet nad technickou ani uměleckou stránkou a vychutnáváte si jen obsah. Intouchables je bezpochyby jedním z takových výjimečných filmů. Opravdu je se na co koukat, protože hlavní herecká dvojice přesvědčivě baví po celou stopáž filmu a navíc soundtrack, složený z klasických pecek a popových vypalovaček, je bezchybný:-)

Vesnice roku (2011) (studentský film)

Kvalitní filmařina s rozumným scénářem a kvalitním hereckým obsazením. Takhle nějak si představuji drama z vesnického prostředí, kde se otázka vraždy či jiného kriminálního zločinu objeví jen v minimalistické podobě. Skvělý Ondřej Vetchý jako starosta snažící se vesničku dotáhnout k získání titulu Vesnice roku. Vůbec nevadí, že je v jeho snažení neúspěšný, protože snímek je opravdu sympatické vyjádření vesnické atmosféry ...

Český lev 2011 (2012) (pořad)

Ve srovnání s předešlými ročníky 2010 a 2009, které jsem sledoval je tenhle odvysílaný pořad rozhodně cesta k zatracení. Nemá cenu polemizovat nad tím, že lvi potřebují pořádnou změnu. Divím se, že pořad vidělo něco kolem 900 000 lidí s televizními přijímači, protože jedna věc je zábava a druhá neskutečná volovina. Konkrétně Lucie Bílá dělala co mohla, ale bohužel nezbavila se razítka emotivní ženy se skřehoty z jiné planety (jakoby volala o pomoc, ale nikdo ji nepřišel vystřídat). Zvolená choreografie zdá se mi poněkud podivná. Taneční kreace prováděné na klasickou hudbu (bláznivý mix trhal ušil) byly zvoleny špatně už jen proto, že se jedná o filmové ceny. Nešlo vůbec vidět, zda-li akademie chce zviditelnit legendární snímky nebo chce zvýraznit současnou tvorbu. Nevýrazná koncepce a navíc ukázky filmů taky nestály za nic (od předešlých ročníků se grafika vůbec nezměnila). Doufal jsem, že předávání cen české filmové akademie si minimálně udrží nastavenou laťku, ale s takovým výsledkem nelze v budoucnosti český film propagovat. K výsledkům se záměrně nevyjadřuji, protože z nominovaných jsem doposud viděl jen Rodina je základ života, Odcházení, Lidice a Nevinnost.

Rodina je základ státu (2011)

Navzdory recenzím a výsledkům cen české filmové kritiky mě film přesvědčil o tom, že ve výsledku je to umíráček bez jiskry. Nepochybně společnost v té naší republičce je protkána různými komploty, ale tohle je jen slabý odvar natočený pro diváka, který ani nemusí moc přemýšlet nad obsahem a dokáže vnímat co se děje v každodenním životě kolem něj. Žádná z postav nemá patřičnou šťávu, aby vytáhla hodnocení alespoň na průměrný film. Roztahaný děj protkaný nepochopitelně nudnými záběry prostě vůbec nedokáže utáhnout atraktivitu. Závěrečné finále jakoby vypadlo z oka špatného vtipu. Poslední scéna jen umocňuje patos a režisérem asi hodně oblíbený Karel Kryl se obrací v hrobě, protože jeho odkaz byl znovu znásilněn.

Tintinova dobrodružství (2011)

Za normálních okolností skvělý dobrodružný příběh s obrovskou dávkou vizuálních efektů, ale to bych nemohl přihlédnout na bezobsažné honičky a rvačky, které polopaticky posunují děj do neurovnané polohy. Čitelná zápletka sráží hodnocení do průměru s tím, že film neurazí, ale ani nenadchne. Vychází z toho celkem koukatelná rodinná podívaná.