Smyčka (2009) (TV film)

Z dost ožehavého tématu se dalo vytřískat mnohem víc, než se režisérovi Polesnýmu podařilo. Ze začátku jsem se dost nudil, a když už se to konečně rozjelo, nemohl jsem uvěřit, jak naivně se hlavní postava chová. Chvílemi mě sice mrazilo, to přiznávám, ale nevýraznost hlavního představitele, nevygradovanost určitých scén a ploché charaktery postav (Preiss, Hanzlík) mi brání, abych byl spokojen více. Dávám tři hvězdičky za snahu o politický thriller, který ale zůstal někde na půli cesty.

Hubbleovy obrazy (2007) (seriál)

Seriál Hubbleovy obrazy je úžasným pohledem našeho nejvýznamnějšího teleskopu do celého vesmíru. Všechny mlhoviny, hvězdy, planety, galaxie, černé díry a další vesmírné objekty tak máme jako na dlani a díky barevnému dokreslení černobílých obrazů se nám ukazuje vesmír v celé své kráse. Díky odbornému komentáři Ivana Semeniuka je dokreslován vizuální vjem mnoha informacemi, které vedou alespoň k částečnému pochopení světa okolo nás. Ale jak říkám jen k částečnému pochopení, protože těch otazníků ohledně vesmírného prostoru zůstává opravdu mnoho...

Interstate 60 (2002)

Na tento film jsem narazil úplně náhodou, když jsem zabrousil během Silvestra na program Film+, protože naše slavná veřejnoprávní a další "supervtipné" soukromé televize nedávaly nic koukatelného. A měl jsem štěstí. Dostalo se mi všeho, co mám rád. Hezký imaginativní příběh podpořený skvělými hereckými výkony mě uchvátil a já jsem se nechal unášet do trošku bizarního světa, kde ale pro mě nebylo nic nelogické a vše do sebe skvěle zapadalo. Tomuto filmu patří jasných pět hvězdiček a přál bych si více podobných filmů.

Nekonečný příběh (1984)

Nejkrásnější fantasy pohádka a v podstatě nejlepší zahraniční pohádka vůbec. Má všechno, co má mít: skvělou hudbu, chytrý příběh, dobrou pointu, strach, vtip a pěknou vizuální stránku. Na dobu vzniku má i povedené efekty, ale podle mého názoru je zde přeci jenom důležitější příběh. Jako dítě jsem tuto pohádku miloval a přiznám se, že jsem i při nedávném zhlédnutí měl podobný pocit, jako když jsem Nekonečný příběh viděl poprvé.

Transformers: Pomsta poražených (2009)

"To muselo dát ale práce, přitom taková blbost, co?" ... tak přesně tato hláška z Pelíšků mě napadla, když jsem film dokoukal. Efekty jsou sice naprosto dokonalé, ale co naplat, když se člověk nudí při zbytečně zdlouhavých scénách zachycujících rvačky plechových monster. Je to až moc megalomanské, a to je asi na škodu. Klasické Bayovské zpomalené sekvence jsou sice taky "cool", ale někdy míň je víc. Trapně vyznívají i scény, které by měly být vtipné. U většiny z nich jsou přítomni Samovi rodiče, jejichž přítomnost ve filmu mi vadila. Megan Fox je sice pěkná baba, ale i zde mám pocit, že její postava je použita jen pro ukojení mužského libida. I tak musím uznat, že film je natočen zručně, takže za efekty a úchvatný vizuál jednu hvězdičku přidám.

Princové jsou na draka (1980) (TV film)

Velmi povedená televizní pohádka s nezapomenutelými písničkami dua Uhlíř a Svěrák. Jak tak nad tím přemýšlím, tak možná ani neznám pohádku, z které by se uchytilo tolik píniček. Já sám znám skoro všechny a to už je co říct!

Malý výlet do nebe (2005)

100. komentář a 1900. hodnocení mi vyšly právě na tento film. A musím říct, že mě čekalo velmi příjemné překvapení, když jsem mohl zhlédnout zajímavý nezávislý film islandského režiséra s naprosto skvělým Forestem Whitakerem a slušně hrající Julií Stiles v hlavních rolích. Snímek připomínající Fargo bratří Coenových či Přísahu Seana Penna jde přesto vlastní cestou a přes svou temnou stránku nenudí, protože servíruje zajímavý dramatický a detektivní příběh. Rozkrývání důležitých prvků příběhu probíhá nenásilně, ale přesto překvapivě. K maximálnímu hodnocení mi sice ještě něco chybí, ale i tak to vidím na slušných 80 %.

Byl jsem při tom (1979)

Milý a příjemný film s neuvěřitelně uklidňujícím Peterem Sellersem. Nic víc, nic míň.

První oddělení (2009) (seriál)

Slabé, velmi slabé. Kromě šéfa oddělení jsou všichni neuvěřitelně toporní. Odrecitované repliky šustí papírem, a to v podstatě u každého účinkujícího (slovo herec tady není na místě). Slovenský pokus o CSI je podle mého názoru ještě o třídu slabší než česká napodobenina jménem Kriminálka Anděl, která také není zrovna povedená. Tento seriál je pro mě naprosto zbytečný, to si radši pustím o dost nadupanější originál.

Peklo s princeznou (2009)

Celkem pěkná pohádka. V poslední době už jsem skoro na všechny české pohádky zanevřel, protože temné depresivní Vorlíčkoviny, ztřeštěné Troškoviny, nudné Křístkoviny a další, převážně spíše televizní, kousky mě takřka přesvědčily, že už se asi nedočkám. Občas mě někdo příjemně překvapí, jako teď Šmídmajer nebo Jiří Strach svým Andělem Páně, ale stejně pořád čekám, až zahřmí. Ale co se týká této pohádky, musím říct, že i přes naprosto nedůvěryhodné herecké výkony dětských představitelů a místy nepřesvědčivou Terezku Voříškovou, které to ale rád odpustím pro její hezká kukadla, musím dát za čtyři hvězdičky, protože se podle mého názoru jedná o příjemnou oddychovou záležitost.