Kmotr III (1990)

Sice se jedná o nejslabší díl celé série, ale to vůbec neubírá nic na faktu, že trilogie Kmotr je jedním z největších majstrštyků světové kinematografie. Každopádně je Kmotr III důstojným zakončením ságy mafiánské rodiny Corleonů a pět hvězdiček si stejně jako předchozí dva díly zaslouží.

Tahle země není pro starý (2007)

Tak tohle jsou přesně Coenovi, jak je mám nejradši. Vrátili se stylem ke Zbytečné krutosti a Fargu, a to sedí mému vkusu nejvíc. Precizně nasnímané scény jsou protknuty temnou napínavou atmosférou a nepřítomnost filmové hudby ještě efekt umocňuje. Hlavní trojice herců hraje na jedničku, ale přesto absolutně vyniká Javier Bardem, který mě svým výkonem takřka hypnotizoval. Byl absolutně ďábelský a oskar putoval do správných rukou.

Magická hlubina (1988)

Tenhle magický příběh mě zaujal už před mnoha lety a po včerejším shlédnutí jsem byl opět fascinován. Skvělé jsou hlavně herecké výkony, které dávají filmu neuvěřitelný šmrnc. Jean Reno zde dokazuje, že je právem jedním z nejcharizmatičtějších světových herců, skvělý je i Jean-Marc Barr (dvorní herec Larse von Triera) v hlavní roli, který mě svojí introvertní polohou a nesmělým úsměvem často odzbrojoval. Sympaticky působí i kombinace různých filmových postupů; nejdřív jste fascinováni obrázky krásného prostředí Řecka a Sicílie, někdy vyleze na povrch LucBessonovský smysl pro absurdní humor, do toho takřka relaxační hudba Erica Serry, to vše zabaleno do nádherného vizuálního hávu působí uklidňujícím dojmem a potvrzuje, že Luc Besson uměl točit skvělé filmy. Mým nejoblíbenějším filmem tohoto režiséra je sice Leon, ale Magická hlubina je pro mě zase největším pohlazením na duši.

Souboj Titánů (2010)

Nově zpracovaný Souboj titánů moje očekávání nenaplnil, bohužel. I když se tvůrci snaží servírovat trochu jinou verzi, což je sympatické, přesto nefunguje vše, jak by mělo. Sázka na akční cool provedení zabírá spíše u mladšího publika, i když věřím, že se najdou i zastánci moderního hollywoodského trendu - čím více efektů, tím lépe. Já sám mám dobré efekty rád, ale chce to najít správnou míru. Lákadlo typu 3D akorát znepřehledňuje akční scény, což je trochu škoda, ve 2D verzi se naopak budete nudit při dlouhých monstrózních soubojích. Ve filmu chybí i napětí a nějaké to překvapení (když opomenu směšný závěr), protože už předem víme, že teď bude rvačka s monstry, teď přijde Medúza, teď vypustí Krakena apod. Takže jediné, co mi zbylo, bylo počkat si, jak budou jednotlivé scény provedeny. A to je docela smutné. Sam Worthington v hlavní roli běhá první půli filmu bosky v jutovém pytli, aby pak v druhé části mohl uhranout fanynky přerodem v chrabrého bojovníka. Možná by se mu to dalo i sežrat, kdyby se u toho celou dobu netvářil jako chcípáček. Mí oblíbení herci Liam Neeson a Ralph Fiennes také moc božští nebyli, a to jsem si myslel, že alespoň oni jsou zárukou kvality. Chyběla mi i trocha toho humoru, která by děj přikořenila (dva vtípky za film jsou opravdu málo). Asi budu sentimentální, ale původní verze s takřka směšnými triky mi přišla prostě lepší.

Předčítač (2008)

Zajímavě vystavěné drama, které se nesnaží zbytečně moralizovat, ale nechá zcela na divákovi, jak se k tématu viny a odpuštění válečných zločinů postaví. Škoda jen celkem dlouhých protahovaných scén. Film by mohl být klidně o půl hodiny kratší, stejně by neztratil nic ze své atraktivnosti. Kate Winslet je ve své roli samozřejmě výborná, i když si vystačí skoro celý film s jedním výrazem. Přesto zůstává neuvěřitelně přesvědčivá. Ralph Fiennes s příšerným účesem není také špatný a o mladém Davidu Krossovi ještě do budoucna určitě uslyšíme.

Čtyři bratři (2005)

Byl jsem příjemně překvapen. Prvních dvacet minut jsem měl pocit, že sleduji další z dílů Walker Texas Ranger, protože tam toho patosu bylo celkem dost. Pak ale nabral film neuvěřitelné tempo a z několika málo akčních scén mi šel i takový ten příjemný mrazík po těle, jak to bylo realistické a syrové. Z herců mě zaujal Mark Wahlberg, kterému role moc sedla, což u něj v poslední době nebývá pravidlem (pořád ho vidím neuvěřitelně škrobeného v nepovedeném Shyamalanově Stalo se). Největším překvapením ale pro mě byl hlavně nejmladší z bratrů v podání Garretta Hedlunda. Tento herec má něco do sebe.

Stáhni mě do pekla (2009)

I přes spoustu laciných lekaček se Raimimu podařilo vybudovat celkem slušnou hororovou atmosféru. Při některých scénách mě i mrazilo. Každopádně musím říct, že ta baba byla ale hodně nechutná.

Útěk do divočiny (2007)

Hodně silný příběh zručně zrežírovaný šikovným Seanem Pennem nenechá nikoho na pochybách o kvalitách tohoto snímku. Další věcí, kterou musím vyzdvihnout, je moc pěkná hudba. Soundtrack si budu muset sehnat. K maximálnímu hodnocení mi ale něco chybí. Je ale dost možné, že při dalším shlédnutí názor změním. A podruhé se na to časem rád podívám.

2012 (2009)

Bohužel víc než tři hvězdičky dát nemůžu. Emmerich nám sice servíruje vizuálními efekty prošpikovanou apokalyptickou bombu, ale těch úniků na poslední chvíli, klišoidních situací, trapných dialogů a patetičnosti na mě bylo až moc. Někdy prostě míň znamená víc.

Smrt čeká všude (2008)

Pěkně budovaná atmosféra při dlouhých scénách, skvělá kamera, výborní herci v čele s Jeremy Rennerem, který se tímto pro mě stal sympaťákem roku. Role mu opravdu sedla. Ještě bych mohl ocenit absenci amerického patriotismu, kterým takovéto filmy většinou oplývají. I přes tyto všechny klady ale nechápu, kde film vyškrábal šest oskarů. To je mi fakt záhadou...