matka! (2017) odpad!

Tak tohle je od mého (kdysi?) nejoblíbenějšího režiséra obrovská podpásovka. Zakopnutí o vlastní samolibost a pád na totální dno ještě mnohem bolestnější (a strmější) než u Refnova Neon Demon. Requiem za sen, Fontána i Černá labuť vrhají na tenhle film své stíny, autorovi ale zcela uniká pochopení, že to, co z nich činí velká díla, je jasná vize a dějová konstrukce, která drží pohromadě to "podivné", ať už jde o psychedelii či filozofii. V matce! nabízí jen repetitivní vrstvení obrazů možná nepříjemných a šokujících, ale jinak naprosto prázdných. Příběh o autorské posedlosti / božském komplexu (Bardem) a principu, který má přinést spásu (Lawrence), by se hezky vyjímal na ploše jedné sloky šikovně napsané básně, ale ve své primitivní jednoduchosti neutáhne dvouhodinový film. A to, že na něj autor násilně navleče bez ladu a skladu všemožné odkazy na divadlo, literaturu, film či náboženské / filozofické směry, rozhodně nepomáhá, naopak. Také doufám, že veřejné adresování Aronofského vlastní uražené ješitnosti jsem v závěrečném proslovu hlavní postavy viděl jen já, a že to tak opravdu nemyslel, i když už bych se nedivil ničemu. Takže Darrene, se vší láskou věrného, ač zhrzeného fanouška, prosím, vytáhni si hlavu z ...

Dunkerk (2017)

Gigantic IMAX experience.

LEGO® Batman film (2017)

No, druhý LEGO příběh se nekoná. Zatímco ten měl silný příběh, motivované postavy, dojemnou pointu a hlavně plné využití možností Lega, Batman nemá nic než hromadu tu lepších, tu horších fórů. V druhé polovině pak už jenom nudí. Věčná škoda.

Věčně mladá (2015)

Nebýt děsně otravného vypravěče s jeho rádobyvědeckými prupovídkami... a zbytečné role Harrisona Forda (a ještě zbytečnější role jeho filmové manželky)... tak to bylo moc pěkné a milé! (A Blake to s rozpuštěnými vlasy děsně sekne.)

Američtí bohové (2017) (seriál)

Sedm dílů čekání na první opravdu dobrý, který se měl nacházet někde v půlce série, aby to dramaturgicky dávalo smysl... Zatím plácání spousty prázdné slámy a tušení, že když ve druhé sérii pořádně šlápnou na plyn, může to ještě být velká jízda.

Wonder Woman (2017)

Obří služba pro dívky a holčičky všech zemí a pár pěkných obrázků pro pány otce. Kvalitativní záchrana DC se ale ani náhodou nekoná, tenhle vlak se i nadále řítí plnou parou do pekel.

Uteč (2017)

Takové to, když do tří čtvrtin scénáře budujete něco... a pak zjistíte, že netušíte co. Tak si vzpomenete na Petera Jacksona a zbytek už jsou spoilery.

Strážci Galaxie Vol. 2 (2017)

(Mohlo se stát: ) Zbývaly asi tak dva dny do začátku natáčení, když team super-scénáristů Marvelu hodil Gunnovi na stůl... tohle. No, co teď s tím, že. Vzal pero a pravil: "Tady, tady a tady dopíšeme nějakou brilantní scénu. Všude kolem jakékoli vtipy, čím pubertálnější, tím lepší. A zbytek utáhneme na Prattovy oči. Chlapci, že jsem to já, bude to fungovat." ... A ono jo. Celý film ze všech sil nepokrytě přiznává, jak je špatný, zatímco ho nadšeně líbáte na obě líce a říkáte mu, jak ho máte rádi. Ke své jedničce se vlastně má dost podobně jako letošní díl Rychle a zběsile. Obě jedničky jsou skvělé filmy, zatímco pokračování jsou zábavné letní jízdy v milovaném světě, s tak nehorázně sympatickými postavami, že sebenešikovněji popsané vztahy mezi nimi i sebehloupější hlášky naprosto precizně fungují s rázností shakespearovského dramatu. A u obou by se skvěle hrála panáková hra na slovo "rodina".

Neon Demon (2016)

Po dvou totálních peckách je NWR zpátky u zhovadilého honění ega. Snad se u něj nezdrží moc dlouho (a sbratří se zpátky s Goslingem, kterého potřebuje jako sůl). Elle skvělá.