Lví král (2019)

Tady je to zas samý erudovaný kritik, jak tak čtu. Já jsem na Lvím králi vyrůstala. Měla jsem asi tak 2 různý knížky od Disneyho, film na videokazetě, sbírala jsem nálepky do alba, různý omalovánky, dokonce mě ilustrace lvů dovedly k psaní vlastní knížky o dobrodružstvích jiných koček - gepardů. Takže tenhle film ve mě vyvolal tak nádhernou nostalgii, že mi vážně u spousty scén ukápla slza. A víte co? O to právě studiu Disney jde při vytváření těchto remaků. Cílí na lidi, kteří ty originály milovali a jen a jen ti si to užijí a ocení. The rest is confetti.

Pomsta (2017)

Ano! Tak tohle mělo koule, bylo to dostatečně emancipující a i když jsou některé scény zdlouhavé, jste jak na trní, protože za rohem někdo může být a vystřelit vám mozek z hlavy. Jennifer je taková ta klasická zlatokopecká milenka, co jede na víkend se svým ženatým sugar daddym do jeho odlehlé rezidence v poušti. Hned druhý den se k nim nakvartýrují jeho dva kámoši, kteří měli přijet až další den a neměli Jennifer v prvé řadě vůbec vidět (chápej, přece nepodvádí svou milující ženu a děti). Jennifer je ale přátelská a ráda paří, takže večer, když si všichni popijí, začne s jedním z jeho (celkem odporných) přátel tančit a smyslně se o něj otírat - což si on vyloží, že o něj má zájem. Ráno její milenec odjede zařizovat pasy a tenhle nechutný kamarád Jennifer znásilní, zatímco druhý dostane na výběr se přidat nebo vypadnout, tak si jde klidně zaplavat do bazénu. Co ale Jennifer asi nečekala je fakt, že i když se její milovaný vrátí, není na její straně. Je mu jasné, že mu může pěkně zavařit - znásilněná milenka, rozvod, vydírání. A tak ji milovaný shodí z útesu s tím, že se pro ni večer vrátí a tělo někam uklidí. Jennifer, napíchnutá na strom, se ale po pár hodinách probudí v euforii a je jí jasné, že začíná honička na život a na smrt. Nejvíc cool je fakt, že Jennifer v celém filmu řekne možná tak 5 vět. Od chvíle, kdy ji shodí z útesu neřekne už ani slovo. Žádná hustá hláška, když zabije svýho protivníka. Nic. Sledovat, jak se z rozmazlené blondýnky stane krví odbarvená hustá ženská s pistolí a kudlou u pasu je super. A fakt si nemůžete být jistí, co se stane další minutu, protože na prdel dostávají jak její pronásledovatelé, tak i ona. Takový potoky krve v jednom filmu jsem už dlouho neviděla. A strašně mě to nakoplo, strašně mě to motivovalo si nenechat sr*t na hlavu a postavit se sama za sebe a všem, co mi ublížili dát co proto. Vedle Ripleyové z Aliena nebo Sarah Connorové z Terminátora se jedná o nejlepší badass ženskou ve filmové historii.

Slunovrat (2019)

Na jednu stranu - nebylo to tak úžasné, jak mnozí opěvují, takže jsem byla mírně zklamaná. Ale opravdu se nejedná o horor, film je spíš "divný". Jak prohlásil sám Ari Aster, jedná se spíš o takové "break-up" drama - komu totiž přijde chování Christiana vůči Dani normální, má asi dost velký psychologický problém. Asi hodinu po skončení filmu jsem si uvědomila "Pelleho rodiče zemřeli při požáru!"

Bezva ženská na krku (2016)

Největší zabiják dojmu z celého filmu je asi prvních cca 15 minut. Hlavní hrdinka se balí na dovolenou u moře, aby jí manžel - zubař, po příchodu domů oznámil, že nikam nejedou, protože jeho sestřička je těhotná. No a s ním. Chce se rozvést a být s ní. Hlavní hrdinka si asi našla hodně zámožného zubaře, protože se dozvídáme, že sice vystudovala pajdák, ale nikdy neučila, nepracovala. Odstěhuje se do zapadlé vesničky, kde ji vzali do školy, která čítá 8 žáků (opravdu neznám zákony, ale pochybuju, že spojená třída pro děcka, kterým je 7 nebo 15 fakt nemůže v moderním školství fungovat, natož aby takovou školu vážně nechali otevřenou). Je nucena bydlet s místním hrobníkem, o kterém kolují řeči, že zabil svou manželku a jejího milence a kvůli tomu seděl ve vězení (protože starosta mezitím dal její slíbený byt jiné rodině, které vyhořel dům). Hned ze začátku je vesnický život vykreslen jako strašná nuda, špína a všude je jen hnůj. A tahle "dříve bohatá" namyšlená panička z města má v tomhle teď žít? Špičkování mezi ní a hrobníkem je ale fakt sranda a nakonec ani nevadí, že se do sebe samozřejmě zamilujou (nejedná se o spoiler, to si domyslí každý, kdo ty dva spolu vidí hned v první minutě) - ale prostě jim to přejete, což se dá málokdy říct ve filmu, s tímto námětem. Samozřejmě mezitím se sžívá s vesnickým životem, aby zjistila, že tu malou komunitu miluje. Konec byl ale trochu moc klišé - školu zavřou, takže přijde o práci a vrací se k manželovi, který jaksi zjistil, že milenka těhotná není, hrála to na něj, aby s ním mohla být a rozvedl se. Která ženská by se vracela k bývalému, když nalezla nový smysl života a přátele? Ale nebojte se, na poslední chvíli přiběhne hrobník, aby jí vyznal lásku a zůstala tam s ním.

Spider-Man: Daleko od domova (2019)

Proč mi začátek filmu přišel jako splácaná fůra scének, které na sebe skoro nenavazují jen proto "aby už se jelo na ten výlet po Evropě a nějak jsme si odbyli ten začátek". Proč se tolik během děje omílá "Peter-Tingle" - tedy pavoučí smysl (který by snad měl každý Peter Parker mít už od počátku), aby nám až v poslední rvačce Peter ukázal, že ho vlastně má a dokáže se bít i ve tmě. Proč na konci každé Marvelovky zase záporák umře? (nic proti, ale jméno Jake Gyllenhaal by vydělávalo ještě v x filmech, nehledě na to, jestli je klaďas nebo záporák). Proč je to stejně jako jednička plné teenagerského patosu a prvních lásek - fakt jsem na tohle už moc stará a nové MCU si očividně vytváří novou základnu fanoušků mezi mladší generací. Ale prostě pořád je to Spider-Man. Láska mého dětství.

To Kapitola 2 (2019)

Když vyšla jednička, daly jsme si s kolegyní přísahu, že na dvojku spolu půjdeme do kina - i kdybychom už spolu ani nepracovaly. A 2 roky nato jsme už vážně u té firmy nepracovaly, ale přísaha je přísaha, však hrdinové "It" to moc dobře vědí. Na rovinu můžu říct, že se mi dvojka moc líbila. Sice to nebylo tak "zajímavé" jako jednička - ale to je asi tím, že prostě horor s děckama, které se bojí klauna a příšer byl fajn, protože se do těch děcek dokážete vžít - sami jste jako děcka něco takového prožívali, báli se skoro všeho. Dvojka je oproti jedničce hodně vtipná - jak jinak chcete, aby se dospělý člověk vyrovnával s klaunem, který na něj vyskakuje a straší ho, že. Někomu tenhle fakt vadí, ale upřímně, já se za celý film ani jednou nebála - lekačky plní funkci, ale strach nikde. Zatímco s dětskými hrdiny jsem se ztotožňovala, s těmi dospělými je to trochu těžší. Když vidím na plátně Jamese McAvoye, tak je to pro mě James McAvoy a ne postava ve filmu - vážně jsem se několikrát přistihla při tom, že vlastně ani nevím, koho že to vlastně hraje - Billyho, toho kluka, kterýmu klaun sežral bráchu v kanále - jo aha. Casting měl sáhnout po někom méně známém, koho si nespojujete s desítkami jiných rolí. Film má 2 hodiny 45 minut, čehož jsem se dost bála (to jako mám vydržet v kině skoro 3 hodiny s reklamama?) a pak najednou film skončil a já tomu nevěřila - vážně, žádné hluché místo nebo scéna, která by neměla v ději smysl. Richie a Eddie opět nezklamali.

Chata na prodej (2018)

Jeden z mála českých filmů, který si nezaslouží tak nízké hodnocení. Za mě něco mezi 3 a 4 hvězdičkama, ale dala jsem 4, když jsem viděla, jak zde hodnotí jiní. Prosím vás, zkuste film srovnat s jinou českou klasikou, jako já nevím - Román pro ženy, Ženy v pokušení nebo Slunce seno (tohle jsou asi jediné české filmy, které znám) a pod 3 jít nemůžete, protože tohle dílo je úplně na jiné úrovni než dosavadní česká scéna. Rodinné drama/komedie, které je "jak u nás doma", kde postavy chápete, protože to samé prožíváte nějakým způsobem ve vaší rodině i vy.

Natěrač (2008) (TV film)

Takový námět a stala se z toho taková fraška. Budař je natěrač, který omylem zaslechne hádku ženy, u které doma natírá spolu s manželkou muže, se kterým je nevěrná. Podvedená manželka chce mluvit s jejím manželem a říct mu, že jeho ženuška má poměr s jejím manželem, odchází, že se vrátí, až bude její manžel doma. Natěrač nabídne ženě pomoc - bude hrát jejího manžela (protože ta podváděná neví, jak vypadá její muž). To je prostě námět, který se nedá zkazit! Ale dá... Už dlouho jsem nedala jednu hvězdu.

Řbitov zviřátek (2019)

Knihu jsem nečetla a film z roku 1989 jsem nikdy neviděla. Bylo to tak předvídatelné, až k pláči. Když víte, co se stane za dalších 10 minut nebo že postava udělá určitou věc během následujících pár scén, tak je asi něco špatně. Hlavně u hororu, který by vás měl děsit, šokovat.

Vrásky z lásky (2012)

Ne, ne, ne. Zdejší popisek sliboval "road-movie" a já se jen dočkala nejotravnější postavy od Bohdalky. Tak rozmazlenou a zlou ženskou v kinematografii asi nenajdete. Jana - bývalá primadona/herečka/fůrie - žije v domově důchodců, nikdo ji nikdy nenavštěvuje, protože ji nikdo z rodiny nemá rád,v domově důchodců jen všem rozkazuje a komanduje. Ota - chystá se na operaci očí, aby nebyl slepý - vzpomíná na svou oblíbenou herečku Janu z mládí, která se s ním kdysi v jakémsi kempu vyspala a rozhodne se ji najít - najde ji v domově důchodců. Jana mezitím dostala pozvánku na konkurz na film v Praze a tak se potřebuje dostat z Jeseníků do Prahy. Spolu s Otou ukradnou auto, které ale brzy zničí a tak jedou vlakem, stopem - ale nejedná se o "road movie" = skopičiny nebo důležité události, které po cestě zažívají. Ne. Jana je nepříjemná, zlá ženská, která se na Otu vykašle a když dojede na konkurz zjistí, že má hrát babičku, což je pod její úroveň, režisér ji urazí a konečně si uvědomí, že jí je 70. Ota se za ní ale i přesto vrátí a i když je to proti její vůli, nabídne ji životní roli - hrát jeho přítelkyni před jeho rodinou. Ugh...