• Krátkometrážní

The Colbert Report (2005) (pořad)

Každý týden od pondělí do čtvrtka běží na Comedy Central v pozdních večerních hodinách DAILY SHOW - parodie na zpravodajství - a právě COLBERT REPORT, pořad geniálního komika Stephena Colberta, někdejšího člena Daily Show týmu. Colbert si tady samozřejmě utahuje z Bushe ale i z konzervativních moderátorů zpravodajských pořadů (hlavně z Billa O'Reillyho - viz http://youtube.com/watch?v=Ctlmholr45c ). A přestože mám DAILY SHOW hodně rád, tohle je ještě mnohem vtipnější a lepší. Záchvaty smíchu zaručeny!

Silent Night, Deadly Night Part 2 (1987)

Skvělý herecký výkon Erica Freemana (sledujte jeho obočí!) a spousta nezapomenutelných hlášek mi nedovolí jít s hodnocením níž. GARBAGE DAY!

Historky z metropole (1942)

Těch povídek je celkem šest: ve čtvrté hraje Edward G. Robinson žebráka, jenž se zúčastní srazu absolventů po 25 letech. Pátý příběh, ve kterém hrál W.C. Fields, byl bohužel z filmu vystřihnut a nebyl ani ve verzi, kterou jsem viděl; objevil se prý až v restaurované verzi z 90. let. V závěrečné povídce se obyvatelé chudé černošské vesnice radují z fraku spadlého z nebe. Ve fraku totiž najdou ztracený lup v hodnotě několika tisíc dolarů.... Opravdu výborný povídkový film s plejádou hollywoodských hvězd. Nejlepší je druhá povídka - rozverná romantická komedie s výtečnými dialogy.

Moloch (1999)

Tohle si na velké umění jen hraje a hledat zde nějáké skryté významy bych se rozhodně nepokoušel. Sokurov naprosto ignoruje mizanscénu (šedivý interiér je jenom šedivý interiér a ani pár záběrů krajiny nepůsobí zrovna esteticky), nedokáže vybudovat sebemenší dramatickou situaci, historii podřizuje "myšlence" díla (nacismus je špatný!) a jeho postavy se chovají nerealisticky (dlouhé scény mlčení jsou přirozenější i ve filmech Kim Ki-Duka). 1,5*

Jízda do Ox-Bow (1942)

Statické, filmařsky nezajímavé (standardní montáž záběr-protizáběr) a nudné. Ani jindy dobří herci tady zrovna neexcelují - Fonda je nevýrazný, Andrews teatrální. Dost nedokonalá "klasika".

Ex Drummer (2007)

Maximálně zábavný celovečerní videoklip plný sexu, násilí, homofobie a ponižování žen. Černočerná satira, která si nebere žádné servítky a má nejlepší předpoklad stát se kultem.

Casablanca (1942)

I přes veškeré nesporné kvality (skvělé dialogy, Bogart, silná love-story) si troufám tvrdit, že CASABLANCA je jednou z nejzákeřnějších a nejodpornějších politických agitek, co kdy vznikly. 1) Svět dělí prakticky jen na tři národy - Francouze (ti chudí), Američany (ti úžasní) a Němce (ti zlí), přičemž na jedné straně devalvuje vlastenectví evropské (celá Evropa nejen zlá slova francouzské hymny, ale dokonce jí sborově zpívá!!!) a naopak zveličuje vlastenectví americké. 2) Obhajuje politicky motivovanou vraždu a svým způsobem ji dokonce glorifikuje.__Same, už to nehraj!

Flamendr (1949)

Poněkud pokleslá Buñuelova raná mexická komedie o napraveném bohémovi. I přes opravdu konvenční námět a zpracování můžeme rozpoznat Buñuelovo autorství - v satirickém ladění snímku a především v úžasně ironickém závěru.

Millennium Mambo (2001)

Celkem banální příběh mladé dívky zpracoval Hou opravdu mistrovsky. Neskutečně originální forma narace (hlavní postava vypráví zároveň dění minulé i budoucí), překrásná kompozice záběrů a silné sdělení o návratu ke kořenům, k lásce a přírodě. Fenomenální!

Jericho (2006) (seriál)

Spousta amerikanismu, patosu a klišé. Jako největší negativum bych ale viděl ohromnou vykonstruovanost, kdy hlavní hrdiny v post-apokalyptickém světě nahání armáda iráckých žoldáků (!!!), starosta města jen o vlásek unikne smrti v horečce a půl Jericha se i po atomové katastrofě vesele opíjí v tamní putyce. Jasně patrná je i snaha přiživit se na úspěchu LOST (oživování starosty - oživování Charlieho, titulní nápis místo titulků, dojemné rodinné konce, "ti druzí"). Po desátém dílu definitivně přestávám sledovat.