Sestra Smrt

• Španělsko Hermana muerte (více)

Narcisa, která v mládí zažila skutečný zázrak, začne jako novicka v řádu učit na dívčí škole v bývalém klášteře, kde straší. (Netflix)

maddy

89 minútový horor z ktorého keby ste preskočili 60 minút a pustili si len záverečných 29min. tak to úplne stačí a o nič by ste neprišli. Paco Plaza vie síce stále natočiť profesionálne vyzerajúci horor, aj s náznakom nejakej atmosféry, ale bez štipky originality. Sister Death tak ponúka iba tisíc krát obohrané, klišoidné duchárske strašenie, kde sa občas pohne stolička a celé sa to vyvŕbi do úplne očakávaného záveru, ktorý divákovi v rýchlom slede zhrnie všetko podstatné. Ako 15-20 minútový kraťas by to asi fungovalo parádne, no v celovečernom filmovom podaní to po väčšinu stopáže iba mláti prázdnu slamu. CELKOVO: 4/10 ()

Morholt

Nenápadná duchařina z klášterního prostředí, která atmosférou i celkový uchopením dává na pr*el všem těm vysokorozpočtovým mainstreamovým jeptiškám. Co se povedlo je atmosféra klášterních prostor, skvělá herečka v hlavní roli a finále, které mělo něco do sebe. Mínusem je chybějící napětí resp. bylo ho tu málo a na dané stopáži tu bylo trochu moc prostojů. Navíc nenávidím, když postavy vykulí oči a zírají na něco, co se divákovi nakonec neukáže. A o to tady nebyla nouze. Ale jinak Plaza nezklamal ani v tomto případě. 70% ()

Trevor

Spojenie Netlixu s čímkoľvek čo sa čo i len obtrie o náboženstvo, samozrejme iba kresťanské, veští katastrofu a liberálny brainwashington Capitals avšak na moje prekvapenie to až tak strašné nebolo. Akonáhle je ohlásený nejaký teoreticky trhák ako Mníška 2, Exorcista či John Wick 78 príde v tom istom čase s obdobným filmom Netflix. Tak ale na ich obranu to robí aj Asylum ak má vyjsť žraločí kinohit či Godzilla, nebodaj dinosaurus. Kým kvalita filmov Asylum nikdy "nesklame" Netflix občas prekvapí a tomu bolo aj v tomto prípade. Nie žeby to bol oslnivý príbeh, to nie ale na pomery červonoarmijcov a drakobijcov z Netflixu pomerne neutrálne, fašizmusizmus a nenávisť ku kresťanom sa spomenie iba okrajovo ako spomienka na temné obdobie španielských dejín na ktoré by Francovci najradšej zabudli. Inak priemerný, skôr teen ako seriózny horor. ()

dubinak

Paco už má zřejmě to nejlepší za sebou a moc si nedovedu vysvětlit, že mistr atmosféry, jímž se ukázal být společně s Balaguerem po natočení RECu takhle vyčpěl. Tohle byl až takový fádní, nezábavně zrealizovaný a mdlý "horor", který nedisponuje velkým množstvím zapamatovatelných scén a nezanechá v divákovi téměř žádnou stopu. Na to je ten scénář a hlavně jeho realizace až moc laciná. Vyloženě mě to neštvalo, ale asi mi to zbytečně ukradlo čas v porovnání s parádní Veronicou, jež ve mně pak ještě dlouho rezonovala. Už mě ty klášterní bubáci dost omrzují. ()

J*A*S*M

V tom klášteře straší! Už zase. Nějak mě ty jeptiškovské horory nedokážou strhnout. Od první do poslední minuty jsem měl u Sestry Smrt pocit, že už jsem to vše několikrát viděl, a Paco Plaza to bohužel nedokázal vymodelovat do nějakého živějšího tvaru a vtisknout snímku nějakou osobitost. Sledovatelné, zapomenutelné. ()

• Natáčalo sa v regióne Valencia od marca 2022. Zobrazeným kláštorom je kláštor Sant Jeroni de Cotalba. (Arsenal83)
  • Režisér Paco Plaza označil film za doteraz jeho najlepšie dielo a vyhlásil, že už teraz vie, že "Sestra Smrť bude do konca môjho života medzi mojimi piatimi najlepšími filmami.“ (Arsenal83)
  • Ide o prequel k filmu Verónica z roku 2017. Režisér Paco Plaza v prvom propagačnom videu uviedol: „Príbeh 'Sestry Smrť' je spojený s Veróniciným vesmírom. Vitajte v tomto kláštore plnom tajomných zákutí, tajomstiev, chodieb, o ktorých neviete, kam vedú, záhad z minulosti, ktoré vyriešime... Film nám pomôže lepšie pochopiť veci, ktoré sa tam udiali [vo „Verónice“]. Stretneme sa s niektorými z ich postáv a objavíme niekoľko prekvapení, ktoré oba filmy spájajú.“ (Arsenal83)