Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dramatický příběh inspirovaný skutečným životním osudem záchranáře Carla Brasheara vypráví o statečném a čestném muži, jehož životní krédo znělo: Nikdy se nevzdávej! Už jako malý chlapec se Carl Brashear na otcově malé farmě v Kentucky přesvědčil o tom, že život je těžký a nikomu nedá nic zadarmo. Když po letech jako mladý muž opouští rodiče, aby vstoupil do námořnictva, otec mu nařizuje, aby byl ze všech nejlepší a nikdy neskončil jako on, udřený rolník, který nemá chvíli oddechu. Carl slouží na lodi jako kuchař, touží ale stát se něčím víc. Po nehodě vrtulníku se pro zraněného muže potápí vrchní velitel Billy Sunday a vzhledem k jeho potížím při vynoření se zdá, že už nikdy nebude moci sestupovat do větších hloubek. Carl se v té chvíli rozhodne, že i on se chce stát potápěčem. Jelikož je ale první černoch, který o něco podobného usiluje, do výcvikového tábora se dostane jen s velkými obtížemi. Velitelem výcviku je tam právě Sunday. Ten nikomu nic nedaruje a s námořníky se nemazlí. Carl navíc naráží na projevy rasismu a nenávisti. S jedinou výjimkou se všichni bílí námořníci odstěhují z jeho ubikace. Když pak při nebezpečném ponoru zůstane jeden voják pod vodou a zachrání ho právě Carl, medaili dostane vojín Rourke, přestože právě ten tam svého kolegu nechal. Carl má ale před očima jen jedno: uspět tak, jak si to přál jeho otec, a to navzdory tomu, že se zanedlouho dozvídá, že otec zemřel… Při závěrečných zkouškách se zdá, že nemá šanci. Velitel výcvikového střediska, rasisticky založený senilní stařec, kterého sem armáda poslala, protože nevěděla co s ním, nechce, aby právě za jeho velení se stal námořním potápěčem černoch. Když Carl pod vodou plní zadaný úkol a žádá nářadí, jeden z námořníků mu prořízne pytel, takže musí na dně pracně všechno hledat. Stráví v ledové vodě devět hodin, ale nevzdá se. Nakonec se ocitá v nebezpečí života a velitel Sunday dává na vlastní zodpovědnost povel, aby byl vytažen. Senilní stařík si může plíce vykřičet, nikdo už ho neposlouchá. Carl si získal úctu i svých bývalých nepřátel… Před složením zkoušek se Carl v knihovně seznámí s Gwen, která právě dokončuje studia medicíny. Díkva mu pomůže s učením a nakonec se oba rozhodnou, že se vezmou. Carl pokračuje v úspěšné kariéře námořního potápěče a je povolán také v závažném případě, kdy se nad oceánem zřítil americký bombardér, který měl na palubě jadernou bombu. Ta skončila na dně moře a je třeba ji co nejrychleji najít. V okolí se navíc vyskytují i ruské ponorky, které po ní také pátrají... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (169)

Icefist 

všechny recenze uživatele

Pro filmy, které nějak vyobrazují rasovou segregaci, mám slabost. Zde je toto vykresleno skrze armádu a konkrétně tým potápěčů. A já si nestěžuju. Asi největší slabinu vidím v až moc americkém konci, ale jinak to taková hrůza, jak to může vypadat podle zdejšího hodnocení, nebyla. Cuba nepředvádí nic zázračného, ale De Nirovi sedla role jak prdel na hrnec. 80 % Oblíbená část- závěrečná zkouška v přípravném kempu ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Príbeh inšpirovaným skutočnou postavou dodáva tejto dráme ten správny punc. Trochu mi pripomína iný film - Letci z Tuskegee - v ktorom dostávajú tiež prím afroameričania vo vojenských zložkách. Pár klišé sa tu nájde, vcelku ide ale o solídne prerozprávaný príbeh nezlomného ducha, majiteľa ktorého je namieste nazvať hrdinom. S tým súvisí aj celkový epický nádych, hranie na city, pátos k námorníctvu a záchrane životov. Nemyslím si, že to nešlo natočiť aj s inými hlavnými hercami, ale títo nesklamali. Niro si ide svoje (v zásade vždy chcete nakopať zadoku tomu, koho hraje) a u 'Juniora' som sa už predtým presvedčil, že hrať vie aj v nekomediálnej polohe. Možno mi tu chýbalo viac filmového materiálu zo sveta záchranných zložiek, bežnej praxe potápačov, teda nielen výcvikový tábor, ale aj tak to splnilo svoje poslanie. ()

Reklama

Dudek 

všechny recenze uživatele

Zoufale neoriginální mnohokrát ohraná písnička, která překvapivě docela funguje.Příběh drží nad vodou zejména Robert De Niro a jeho úžasný, i když opět okoukaný, herecký výkon. Cubu jr. neberu ještě neukázal, že má na to vystřihnout si nějakou pořádnou roli a v téhle směsce dramatu a komedie má slova jen podtrhává. Scénárista by potřeboval pořádně proplesknout, aby přišel s něčím originálním, tohle vyžírání ohraných schémat v současné kinematografii je dost nudné. Díky bohu za režiséra, který se neveze na nové vlně moderního filmu se zběsilým střihem jakožto skvělým prostředkem k navození atmosféry, ale nechvává film pozvolna plynout, co na tom, že kamera zabírá scény přesně jak čekáme a střich také není nijak překvapivý, nebo-li nač měnit koncepty, dokud fungují? Po nudné Raimiho frašce jsem se alespoň příjmně zabavil. ()

Paldini 

všechny recenze uživatele

Rusové mají svého opravdového člověka Meresjeva a černí Američani mají svého opravdového člověka Brasheara, ale v tomto případě Rusové své americké kolegy krutě válcují. Jak tak koukám, tak nejsem sám, komu se film zdál nějaký takový odbitý a hlavní představitelé mi připadali, že je natáčení vůbec nebaví. Ne že by bylo mé mínění o hereckých schopnostech Goodinga jr. nějak vysoké, ale ten De Niro vyloženě zklamal. ()

Xmilden 

všechny recenze uživatele

Je to opravdu tak, během sledování jsem si to myslel a teď se mé podezření potvrdilo, režisér JE černoch. Nedokázal bych si jinak vysvětlit tu ukrutnou sílu protlačit jistě hrdinský příběh Carla Brasheara. Ta účelovost byla neskutečně patraná. Naštěstí zde ovšem vedle hereckého dřeva Cuby hraje i jistý Bobby De Niro. A to je panečku zase nádhera. Ten člověk si svou postavu dává naprosto s přehledem. Nebýt něj tak bych Men of Honor viděl jako černošskou odpověď na Pýchu národa. 70% ()

Galerie (30)

Zajímavosti (6)

  • Carl Brashear sloužil půl roku v námořním doprovodu prezidenta Eisenhowera. (duklak2)
  • Carl Brashear zemřel 25. Července 2006 ve věku 75 let. Film byl tedy natočen ještě během jeho života. US NAVY na jeho počest pojmenovala zásobovací loď třídy Lewis and Clark - USNS Carl Brashear (T-AKE-7), která vstoupila do služby 4. března roku 2009. (Posheidon)
  • Carl Brashear se během svého života třikrát oženil a i třikrát rozvedl a z těchto tří manželství měl 4 děti - Shazanta, DaWayna, Phillipa a Patricka. (Posheidon)

Reklama

Reklama