Luther: Pád z nebes

• Velká Británie Luther: The Fallen Sun (více)

Geniální londýnský detektiv John Luther padl až na úplné dno. Nevyřešený případ mu ale nedá spát, a tak uprchne z vězení, aby dopadl sadistického sériového vraha. (Netflix)

hrona

Po celkem slabé páté sérii, je tu John Luther s celovečerním filmem. Co se týče příběhu, je to přesně takové, jaké se dá od tohoto týpka očekávat. Andy je výborný protivník, tajuplnost a drsnost filmu rozhodně nechybí. Ale některé momenty jsou opravdu silné přitažené za vlasy ať už vězeňska část, ba i paradoxně celkové finální rozuzlení, které tak trošku připomíná spíš příběhy agenta s dvěma nulami. Takže jako celek dobrý, ale tak dobré, jako byly první tři série už asi nikdy Luther nebude. ()

Prochy38

Když něco šlape herecky, režijně i má luxusní kameru, jak to může takto neskutečným způsobem totálně zavraždit naprosto katastrofální scénář?? Mít tyto herce, nějakou předlohu a tento technický tým, musím z toho přece udělat minimálně napínavý temný krimi thriller. Nepovedlo se nic! "Hrdina" naprosto marný, záporák známý od prvních minut ubohý a trapný, policie v čele s k smíchu vedením .... strašný, bolelo, kroutil jsme hlavou. Už nikdy prosím. ()

Johnny.ARN

Tigrisa Deblu by som po tomto snímku nenchal robiť ani pochôdzkára v Majcichove, nie to ešte Bonda (aj keď vykradli to kvalitne) Seriál nepoznám, takže nejaké splynutie s postavami nehrozilo. Nebola to ani klasická krimi, nakoľko vyšetrovanie nebolo, všetko si vycucal z prsta resp. zo svojho vešteckého intelektu. Opozitum mu robila taktiež čierna vyšetrovateľka, ktorá bula tupá jak čakan, takže na anglické pomeryy skvelá vyšetrovateľka. Klinec tomu dával zostarnutý Glum a jeho super - duper bunker, ktorý si chystal niekoľko rokov, aby nakoniec "zabudol zabezpečiť IP-čky" Takže zberačská píčovina, kde nič, ale absolútne nič nebolo originálne a už vôbec nie dotiahnuté do konca. 2 z 5 ()

filmfanouch

Luther: Pád z nebes obsahuje slušný základ, na kterém by se dala vystavět plnokrevná 6. série původního seriálu. Jenže výsledek je plochý, v jistých momentech až absurdní, kdy tomu nepomůže ani nadále bravurní Idris Elba a svou roli užívající si Andy Serkis. Vedle celovečerního Luthera dosahují 4. a 5. série téměř kvalit prvních třech sérií, tenhle celovečerní doplněk si svou existenci zvládá obhájit jakž takž. Zrovna od Johna Luthera prostě člověk čeká tak nějak víc, chvílemi to vyloženě působí, že celovečerní Luther nemá s tím seriálovým téměř nic společného.... ()

Astaroth12

K tomuto filmu som sa dostal náhodou, lebo seriál som nevidel, ale , že si najprv pozriem jeho voľne pokračovanie. Popravde, keď seriál ma byť podobný tomuto filmu, odkladám ho na neurčito. Už začiatok, kde vidíme Luthera pri vyšetrovaní zločinu a vzápätí ten istý úspešný inšpektor je vzatý do väzby a divák a asi ani postava Luthera netuší, pre čo je vo väzení. Asi dvakrát tam odznie, že musí pykať za to čo urobil, ale ja sa pýtam , čo urobil? Nikde to nebolo vysvetlené, ako aj veľa toho, čo sa dialo vo filme. Bol to koordinovaný chaos, kde záporák bol úlisne hnusný, nová inšpektorka bola na rovinu p..a a náš uprchlík stala veril tým svojim. A to mi tiež nešlo do hlavy, bol známy nielen u policajtov, ale aj u u ľudí a každý sa aj tak tváril, že je nepriateľom číslo jedna aj keď tam riadil zabijak, ktorý odpravoval ľudí na bežiacom pase. Tomuto filmu chýba logika ako v scéne, kde náš utečenec ma konečne zaporáka v hrsti, príde ""inteligentná"" inšpektorka a nie, že by mierila zbraňou na človeka, ktorý niekoho ohrozuje nožom, ona mieri zbraňou na neozbrojeného jedinca. Že som ju nazval pravým menom už pred touto vetou malo naozaj zmysel, lebo ona ma tu iritovala zo všetkých postav najviac a keby tu ta dlbnutá postava nebola, rozhodne by film nič nestratil, len by získal. Čakal som nejaké užasne krimi, ale dostal som len trápnu, malo dramatickú a nevýraznú kriminálku, na ktorú pomaly zabúdam už pri písaní tohto komentára. Slabé 2*. ()

• Väzenie, v ktorom sa Luther (Idris Elba) nachádza na začiatku filmu, je väznica HM Dorchester, ktorá bola zatvorená v roku 2014 a prešla niekoľkými veľkými prestavbami, aby bola pripravená práve na tento film. (Arsenal83)
  • Ranná bojová scéna medzi Lutherom (Idris Elba) a Davidom (Andy Serkis) bola natočená na opustenej stanici metra Aldwych, ktorá bola pôvodne otvorená v roku 1907, ale od roku 1994 bola zatvorená. Národná galéria a Britské múzeum ho použili na ochranu niektorých zo svojich najcennejších pokladov pred nemeckou bleskovou vojnou. (Arsenal83)
  • Tento film dostal pozoruhodné povolenie natáčať na Piccadilly Circus dlhšie ako to bolo umožnené ktorejkoľvek inej produkcii. (Arsenal83)