Reklama

Reklama

Zvoník od Matky boží

(TV film)
  • Česko Zvoník z chrámu Notre Dame (více)

Obsahy(1)

Další z adaptací klasického románu francouzského spisovatele Victora Huga z roku 1997. Znetvořený, ale šlechetný zvoník Quasimodo pomáhá krásné cikánce Esmeraldě, do které se osudově zamiloval zločinný páter Frollo. Nesmrtelný příběh o síle lidskosti, skrývající se tam, kde by ji nikdo nečekal doplňují skvělými výkony Mandy Patinkin a Richard Harris. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (35)

Shit 

všechny recenze uživatele

Průměrný film, ale nadprůměrní herci. Hlavně Richard Harris jako Frollo je vizáží naprosto dokonalej a herecky to zvládá taky bravurně a podle mě byl nejlepší postavou tohohle filmu. Mandy Patinkin je herecky taky výbornej a všechny jeho pohyby vypadaj uvěřitelně a má skvělou masku, ale jeho normální polovina obličeje vypadala podle mě až moc dobře. Salma Hayek sice jako jediná nehrála úlně přesvědčivě, jenže typově se na to hodila úplně dokonale, takže z tohohle snímečku nakonec vylez docela pěknej film ()

Faidra 

všechny recenze uživatele

Těžko říct, která adaptace téhle Hugovy knihy je nej. Tahle to sice s přehledem není a navíc to kazí cukerínový a zcela předloze odporující konec, ale má to jeden nesporný klad - herce. Především Esmeraldu (pro diváky telenovel - ano, Esmeralda je i literární postava), pro kterou nemohli najít lepší představitelku než Salmu. ()

Reklama

zdeny99 

všechny recenze uživatele

Těžko říct, které filmové zpracování tohoto slavného románu od Victora Huga je nejlepší. Do chvíle, než jsem uviděl první minuty této adaptace to byl film z roku 1956 s Ginou Lollobrigidou a Anthony Quinnem. Jenže je to už hodně starý film, a to stáří je na něm velmi znát. Naopak na Medakově adaptaci jakoby 22 let nebylo znát a navíc ze všech filmových zpracování ukazuje už od první minuty nejsyrověji chudobu a bídu pařížských ulic na konci 15. století. Nejvíce to zdůrazňuje s protikladem Španělska, které tou dobou vysílá Kryštofa Kolumba za oceán a bohatým pařížským dvorem. Dalším nesporným kladem je herecké obsazení. Mandy Patinkin známý spíše jako chirurg z NEMOCNICE CHICAGO HOPE je snad nejhrbatějším zvoníkem. Přesto není ale tím nejnechutnějším. Tím beze sporu je Charles Laughton z filmu z roku 1939. Další herci už ale podle mě zajímají ve svých rolích oproti jiným adaptacím ty prvotní pozice. Richard Harris v roli Froda je tím nejošklivějším. Do jisté míry připomíná Maxe Schrecka z Upíra Nosferatu. Salma Hayek je naopak tou nejkrásnější Esmeraldou a Nigel Terry nejvíce přesvědčivým Ludvíkem XI. Kdyby v této roli neuspěl, byl by to obrovský propadák, když jeho nejznámější role je král Artuš z filmu EXCALIBUR. Diváka rozhodně zaujme i zpracování katedrály Notre-Dame, tentokrát jen s jednou věží, tak jak celý film po vizuální stránce. Tohle vše by jistě znamenalo, že se jedná o nejlepší zpracování Zvoníka od Matky Boží. Jenže to vše kazí ten naprosto změněný konec, který odporuje literární předloze. Esmeralda tentokrát nekončí na popravišti a žije dál. Naopak umírá jen Quasimodo. Tak takhle bohužel ne. Tohle pro mě je naprosto zprzněný konec literární klasiky. [1174. hodnocení, 29. komentář, 56%] ()

manonfire 

všechny recenze uživatele

Megasilné téma v další podobě, jež je sice průzračně nízkorozpočtová, ale na druhou stranu Richard Harris byl přesný v mé představě o tom jak má vypadat zžírající se páter Frollo. Scény mezi zlotřilou chudinou byly však o poznání slabší. V komornější poloze však mohl film nabídnout velmi důstojnou podívanou zejména na Harrise a Patinkina. 60% ()

elizabeth_ba 

všechny recenze uživatele

Roli Esmeraldy stvárnila Salma Hayek a co se týče krásy a vhodnosti pro úlohu, dokázala se vyrovnat i Gině Lollobrigidě z adaptace z roku 1956. To je ale jediná věc, k níž nebudu mít výhrady. Film byl sice natočen hezky, byl romantičtější, místy temnější, zamotalo se do něj více politiky a kdyby nehlásal, že je natočen dle Hugova románu, tak by se mi i líbil... Jenže... Proč tvůrci poslali děj místo do doby Ludvíka XI. do doby Ludvíka XII.??? Asi kvůli tištěným knihám a vynálezu knihtisku, které a který hrály ve filmu hlavní roli. Zatím co ve filmu z roku 1956 píše 600stránkovou knihu básník Pierre, zde ji píše přímo Quasimodo... Dále, proč oslovují arcijáhna Frolla - Eminence, když se takto oslovují pouze kardinálové a také proč do toho plantají „hodnosti” anglikánské církve jako je reverend, když ten se v hierarchii katolické církve nevyskytuje? No a závěrečný happy end včetně láskyplného vztahu Esmeraldy s jejím básníkem (nemiluje vášnivě jiného muže, ale právě jeho), který má dost statečnosti i na politické pamflety, to už je oproti knize úplnej úlet. Z pobodání se v této verzi stane vražda, navíc politického konkurenta..., no prostě vypůjčím si úryvek jednoho z místních hodnocení Krále Artuše, kdyby to natočili a nazvali jako "Pohádka o Janovi a Elišce" (nevím, proč zrovna tahle jména, ale podobnost s českými dějinami je jistě náhodná), dala bych tomu i pět hvězdiček, vzhledem k tomu, že se jedná o zfilmovaný Hugův román dávám necelé tři. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (1)

  • Natáčelo se v maďarské Budapešti, francouzském Rouenu a také v Praze. Filmování bylo zahájeno v červenci 1996 a skončilo v září téhož roku. (fiLLthe3DD)

Reklama

Reklama