Reklama

Reklama

Epizody(8)

Obsahy(1)

Konec 80. let. Zatímco rodiče bojují o přežití v měnícím se světě, děti bojují o území. Dva čtrnáctiletí chlapci, Andrej a Marat, hledají ochranu a podporu uprostřed násilí a chudoby – a nacházejí ji na ulici. (FunDinDung)

Recenze (15)

Dendee 

všechny recenze uživatele

Musím říct, že po dokoukání tohoto kousku, tak už se na svět nekoukám jako dřív, jak kdyby mi to nějaký střep/odkaz vrazilo do duše. ,,Seriál o mladistvých potloukající se na ulici" nezní nikterak záživně a nikdy bych nečekal, že se to někomu podaří zpracovat takovým poutavým dojmem, i když jde v celku o minimalistické dílo, kde se střídá 5 hlavních lokací a obdobný počet hlavních hrdinů, přesto seriál ukradne veškerou vaši pozornost. On celý zážitek je trochu past, první díl-dva jsou oblečeny do takového až komediálního kabátku (tedy aspoň pár maličkostí se v šedých osmdesátkách ve Svazu snaží tvářit vesele). Další díly pak pokračují ve stylu chladně syrového dramatu. Každý chtěl být, jako malý kluk, drsný pouliční gangster, ale málo kdo už si stihl uvědomit, kde až to může skončit a přesně tohle je zde vyobrazeno. Postavy tam nejsou dobré a zlé, chovají se často dle nálady a dle ovlivnění posledními událostmi a dodává to určitou rozmanitost. Navíc kdo vyrůstal v Československu/Česku na přelomu osmdesátek a v devadesátkách, toto zpracování mu bude určitě daleko bližší, než něco o amerických gangsterech nebo Eminenově mládí. Je jedno, že jsi ještě dítě, když máš činy dospělého násilníka, jsi jen další maso do mlýnku Kazaňských ulic. Ty čušpane. ()

Miroslav.Zac 

všechny recenze uživatele

Nebýt té zpropadené války, byl by seriál na Netflixu velikým hitem. Takhle se dostane mezi pár fandů daného žánru, kteří vědí, že takhle to v Rusku chodí dodnes, jen ti kluci mají jiný hadry a mobily, a jen silný režim dokáže ty tlupy frustrovaných chlapců udržet jakžtakž na uzdě... no a proto je báťuška Putin mezi Rusy tak oblíbený. On to dovede. Myslím, že důvodem k natočení takového seriálu v represivní zemi, jakou Rusko je, je ukázat slabost končícího režimu, jehož tehdejší čelní představitelé jsou dnes v nemilosti, protože způsobili pád (opět) milovaného SSSR. Rvačky jsou slušně natočené, bohužel pořád na jedno brdo a tak se brzy přejí, pohled na osmdesátkovou Kazaň je prakticky stejný, jako pohled na Kazaň roku 2023, takže filmaři ty lokace nemuseli shánět nijak složitě, konec byl očekávaný, protože takhle to většinou opravdu končí. ()

Reklama

Rebeca 

všechny recenze uživatele

"My jsme ulice!"Boj o teritorium, gangy, chuligáni, milicija i papaláši - promíchané s jakýmsi druhem jednoduché jánošíkovské spravedlnosti.Přísně ohraničená plocha  děje - sídliště s chruščovkami; bitky i pomoc slabým, "skořápky", první polibky, veterán z Afganistánu, ukradené čepice i video s páskou Robocop-a;  reálie, dodržovány do puntíku, slang i hesla ulice; víc než dobře vypointované - postavy uvěřitelné, jejich příběhy i charaktery nepodléhají zveličování.To vše tam je, ve svižném tempu bez povrchnosti a s výbornou režii, kamerou i scénářem, inspirovaným skutečnými událostmi z doby perestrojky; kvalitní výkony herců i ne-herců; podbarveno ruským hudebním disco-proudem. Vzorová ukázka, jak by měl být natočen seriál s retropříběhem. Naprosto strhující závěr. ()

EvilPhoEniX 

všechny recenze uživatele

Přesná reprezentace ztracené generace. Nečekaná pecka z Ruska na konci 80. let z drsné Kazaně, kde probíhá boj mladých sígrů o teritorium a celý seriál je protkaný spirálou násilí a drsných rvaček, kde buď jsi blbeček, který je šikanován všemi, anebo  se staneš chlapem a přidáš se do gangu, kde fungují drsná až vezeňská pravidla. Seriál se nejvíce soustředí na tři postavy. Andrej, který je zpočátku všemi šikanovaný a rozhodne se přidat k jednomu gangu. Marat šikanátor a drsný hoch, který projde výraznou a nečekanou proměnou a jeho bratr Vova, starší "suprák", který se vrací z Afghanistánu a bude jejich velitelem. Seriál me chytil už od úvodu, kde zaujala působivá retro atmosféra, výborně hrající a trefně zvolené postavy, ostrá a drsná akce, pochválit musím i soundtrack, který jsem si okamžitě zamiloval, jakmile se při nějaké rvačce spustil, tak jsem měl vždy husí kůži, líbily se mi i jednotlivé románky tří hlavních protagonistů a fungují i emoce, hodně mě dostávala matka Andreje, která se pomalu psychicky hroutí z toho, jak se jí syn mění před očima, to byl za mne docela silnéj prvek. Seriál sice nenabídne žádné výrazné zvraty po dějové stránce, ale to věrné a mrazivé zachycení tehdejší doby je naprosto perfektní a jsem rád, že jsem v takovém prostředí nevyrůstal. Tohle bych pouštěl i ve školách. Velmi dobré. Jednotlivé díly hodnoceny za 4, ale celkový dojem je pětihvězdičkový, jelikož je to síla a nic lepšího jsem z Ruské tvorby zatím neviděl. 85% ()

Warhorr 

všechny recenze uživatele

Kazaň, konec 80.let. Doba, kdy jsou prostí obyvatelé rádi, že mají na jídlo alespoň brambory a ztratit teplou čepici či kabát se rozhodně nevyplácí. Doba, kdy si jako mladý hoch vyberete být buď blbečkem a jste šikanován všude možně a smějí se vám na každém kroku, nebo se přidáte do některého z místních gangů, kde si vydobýte respekt, uznání a budete stát za svými bratry a oni zase za vámi. Příběh se zaměřuje převážně na tři postavy - Andreje, nového člena tzv. ''průzkumníků'', Marata, již zkušenějšího mladšího člena a jeho bratra Vovy, který se právě vrací z války v Afghánistánu. Všichni tři se svojí bandou musí podotýkat s drsným a nelítostným životem kazaňských ulic, dodržovat pravidla gangu a taky se snaží získat srdce svých nápadnic. Téměř v každém díle je to vážně hukot. Neustále, opakuji, neustále, tu má někdo rozbitou držku a krev z nosu tu teče proudem. Bitek si tu člověk užije až až, někdy jen jeden na jednoho, někdy jsou to celé skupiny. Každý gang má svoji základnu, spolčuje se a hlídá si své teritorium. Jakékoliv narušení, porušení zákona a hlavně zrada, se tu nemilosrdně trestá. V žádném případě neoslazený a krutý pohled do sídlištního života v sovětském impériu. Foglarovi Rychlé šípy, akorát z opačného, horšího pohledu, kde se nikdo a s nikým nesere. Jak ruskou tvorbu nemusím, tak mohu prohlásit, že tohle je ten nej seriál, co jsem od nich zatím viděl. ()

Zajímavosti (6)

  • Dělení „asfaltu“ (tedy rozdělování ulic a dvorů) mezi skupinami gangsterů vydrželo především v Kazani, ale i jiných větších městech bývalých republik Sovětského Svazu ještě několik let po přelomu tisíciletí (v závislosti na regionu přibližně 2003–2008). Především do dob, než došlo v republikách ke stabilizaci hospodářství a příchodu prvních vln potírání korupce a kriminality. (Dendee)
  • Zelené auto pronásledující Ajgul (Anna Peresild) je Lada Samara (VAZ) model 2109, nazývána v zemích bývalého SSSR slangově „Děvjatka“. (Dendee)
  • Nedobová píseň hrající často v seriálu „Piyala“ od dua Aigel je zpívána v tatarštině, dialektu republiky Tatarstán (jedna z republik Ruské Federace), kde se nachází i dějiště seriálu, město Kazaň, které je zároveň hlavním městem zmíněného Tatarstánu. (Dendee)

Reklama

Reklama