Rushmore je příběhem nadaného a rebelantského teenagera Maxe Fischera (Jason Schwartzman), studenta desáté třídy elitní Rushmorské akademie. Redaktor školních novin, kapitán nebo prezident nespočetných klubů a spolků, je zároveň jedním z nejhorších studentů ve škole, nad nímž neustále visí hrozba vyhazovu. Jeho svět se otřese, když se Max zamiluje do učitelky prvního ročníku slečny Crossové (Olivia Williams) a chce na její počest postavit akvárium. O její přízeň však musí soupeřit se svým přítelem, ocelářským magnátem panem Blumem (Bill Murray), bohatým otcem jeho dvou spolužáků. (oficiální text distributora)

claudel

Po Rubenu Östlundovi jsem si zvolil k prozkoumání Wese Andersona. Jeho prvotinu jsem nikde nenašel, tak jsem začal druhotinou, již nabízí Disney+ společně s pár dalšími filmy tohoto originálního režiséra. Bylo vtipné sledovat Jasona Schwartzmana pubertálního v jeho možná jediné hlavní roli. Příjemná tříhvězdičková podívaná, která rozhodně nemůže urazit. ()

eraserhead666

Film zvláštní hlavně v tom, že hlavní postava je hrozně nesympatická a v podstatě postava záporná. Prostě každým svým projevem si říká o tom, abyste mu seřezali prdel. A to způsobuje jakoby dvojí náhled na film. Který není natočený špatně a ani ten příběh není špatný, jen je nesympatický, protivný a sere mě. Nikdy jsem ten film nevnímal jako komedii, spíše takové podivně (u tohoto režiséra jak taky jinak) laděné drama. Místy trochu nudné. Jediné pozitivní na něm je vlastně jen tradičně skvělý Bill Murray a andělská Olivia Williams (té její tváři jsem propadl na první pohled). ()

VanTom

Wes Anderson pokládá základy svému osobitému stylu komedií o přechytralém středoškolákovi (sebevědomém všeználkovi a všeumělovi), který nevybíravě balí učitelku (mimo jiné). Přes mnoho mile absurdních a jedinečně humorných momentů ale s onou výlučností ještě neumí plně komplexně pracovat, obzvlášť na takovéto nepříliš nosné příběhové kostře. ()

PogoJoe

Max Fisher je svéráz. A taky vizionář, snílek a originální týnedžr se způsoby zkušeného veterána. Tenhle ošklivý a brýlatý student se určitě v životě neztratí. Minulé filmy Wese Andersona (Lišák nebo Steve Zissou) mě nějak moc nebavily, i když pravda - netradiční byly. Ale tenhle, tenhle film mě bavil moc. Všichni herci tu perlili, scénář mě nepřestával překvapovat, výborná komedie! ()

Huntelaar

Oproti pozdější Wesově tvorbě to není taková pecka, ale nebudu škarohlíd a namluvím si, že jde jen o zahřívací kolo, o zkoušku s takovými charaktery, oťuknutí herců (že jo, Bille?) a v rámci toho učňoství, i o snahu být co nejnormálnější. A to je z jeho stylem zbytečné plýtvání filmovým pásem. PS: Určitě chce poslat díky i do dabingového studia, především té hlavě pomazané, která vybrala pro hlavní part Daniela Tůmu. Člověk (já) už ho má zafixovaného s jistými charaktery a tady to zas jednou sedlo jak prdel na nočník. ()

• Mŕtvy manžel pani Crossovej (Olivia Williams), ktorého obrázky má v spálni, je Owen Wilson. (m.a.t.o.)
  • Wes Anderson pôvodne zamýšľal, že hudobný doprovod k filmu by tvorili iba piesne skupiny The Kinks. (m.a.t.o.)

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona