Rabid

(festivalový název)

Rose je po nehodě na motocyklu podrobena experimentální operaci, která zapříčiní přeměnu části jejího těla. V podpaží jí vyrůstá zvláštní orgán a sílí v ní touha po krvi. Při bezcílných potulkách městem se nechává svádět od mužů, aby je poté přeměňovala v krvežíznivé šílence. Chaos v ulicích roste... Hlavní roli měla původně odehrát Sissy Spacek, nakonec však byla obsazena pornoherečka Marilyn Chambers. (-bad-mad-wolf-)

Anderton

Po Červoch mierne sklamanie, ale najmä preto, že som očakával, že po tak skvelom filme príde už absolútna špička. Skôr ale ide o štandartný príspevok k téme rýchlo sa šíriacej nákazy bez špecifickej atmosféry. Ak išlo Cronenbergovi o nastupujúci AIDS, tak to ale vo výsledku až tak vysoké body snímke nepridáva. Má to ale slušné tempo a adekvátnu stopáž a skrátka je to stále Cronenberg. I keď okrem toho jedného cudzorodého prvku v tele by som povedal, že je to skôr Carpenter či Craven. ()

Bloody13

Shivers mě moc nezaujal, ale tohle je luxusní záležitost. Hodně temná, syrová, bez špetky humoru a s pořádnou porcí neutuchající deprese. Rabid je vlastně taková rozcvička pro Davidův mistrovský The Brood, i když tématem hodně vzdálená. Celý snímek šlape už od začátku: nehoda, operace, první nakažení, obrovská panika a samozřejmě spousta mrtvých. Cronenberg do toho nenásilně spojil několik subžánrů (upířina, zombies) a vložil něco z psychologie kolem hlavní postavy, která si svou jinakost naplno uvědomuje až v dramatickém finále. Mezitím počet nakažených rapidně stoupá... Každopádně tenhle silný zážitek nechávám uzrát a časem třeba ještě zvednu. ()

ledzepfan

Není to u mě čistý plný počet bodů jako u Cronenbergova vrcholu "Videodrome"ale i tak mě to příjemně překvapilo....To co se ze začátku tváří jako takové jednoduché,komorní drama o krvežíznivém,parazitickém implantátu se v druhé půlce rozjede do sympatického skoroZombie hororu,který razí heslo: Hodně muziky za málo peněz :D 70% ()

dr.horrible

Tohto Cronenberga som si hodne dlho šetril a vo výsledku som spokojný. Pán režisér sa konečne úplne oprostil od humoru, čo bol po Shivers dobrý krok. Príbeh je veľmi podobný, akurát sa nákaza nešíri iba v jednom baráku, ale pekne po celom meste, a oproti Shivers sa Rabid už výraznejšie ponáša na jeho ostatné filmy (predovšetkým teda na Brood a Death Zone). Atmosféra je neuveriteľne nepríjemná, skoro by mohla slúžiť ako antipropagácia cestovného ruchu (po tomto filme by som do Kanady sotva vyrazil). Ďalšia spojitosť s Brood je vo vraždách, respektíve infikácii. Alebo lepšie: v nechutnostiach. To čo by bolo snáď u akéhokoľvek iného režiséra na smiech, u Cronenberga budí strach a pohoršenie. Poviem to na rovinu; Herečka v hlavnej úlohe má pod pazuchou nejaký divný otvor a z toho jej vylieza nejaký divný falus, s žihadlom na konci. A keď niekoho nakazí, začne byť strašne nadržaný a tak to ide stále dokola. Skrátka Cronenberg. PS: Záverom sa podľa mňa inšpiroval Ti West, pri animovanom epilógu jeho Cabin Fever 2. Možno je to náhoda, možno nie, no tých podobností by sa našlo ešte omnoho viac. ()

H34D

Jestliže Shivers měly tendenci vzestupnou, tak Rabid, jakožto film velice podobný, má ale tendenci sestupnou. Začátek nabízí zajímavé rozehrání Cronenbergovy úchylné hry s lidskou pudovostí, ale schéma vražd se pak pořád opakuje, přičemž stoupá jen počet objetí. Amatérskost lze z filmu cítit ještě o malinko víc než u Shivers, z hlediska dramaturgie se dají nalézt nějaká hluchá místa a díky stereotypu místo aby atmosféra houstla, tak naopak upadá do nudy. Osobně se určitě řadím mezi fanoušky Cronenbergových nápadů, ale už ne tolik jeho filmařských dovedností v začátcích (později už je to samozřejmě jiná). 5/10 ()

• Ve scéně, kdy Rose (Marilyn Chambers) odchází z pornokina, je možné v pozadí vidět plakát na film Carrie (1976) (Zdroj: ČSFD)
  • Režisér chtěl do hlavní role herečku Sissy Spacek, ale producenti v čele s Ivanem Reitmanem jí po pohovoru odmítli - nebyla v té době ještě natolik slavná, aby její jméno pomohlo prodat film, měla silný texaský přízvuk a producenty vyděsil její pihatý zjev. Roli nakonec získala Marilyn Chambers, která se snažila uspět v té době i mimo žánr pornografii - po Spacekové byla z uchazeček o roli druhá nejlepší a díky své velké popularitě z pornofilmů měla komerční potenciál. Ještě před premiérou filmu se Sissy Spacek stala velkou hvězdou díky úspěchu jiného horroru - Carrie. (BoredSeal)

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech