Už od starých časů se po mnoho generací šíří příběhy o epických bitvách a mystických legendách v drsné a tajemné Skotské vysočině. Ve filmu se k legendě přidá nová pověst, když odvážná Merida stane tváří v tvář tradici, osudu a nejkrutější bestii. Merida je zkušená lučištnice a impulzivní dcera krále Ferguse a královny Elinor. Je odhodlána jít si v životě svou vlastní cestou. Vzepře se starému zvyku zasvěcení pánům země. Silnému lordu MacGuffinovi, mrzutému Macintoshovi a svárlivému Dingwallovi. Meridiny činy nechtěně rozpoutají v království chaos a běsnění. Když se obrátí o pomoc k podivínské staré čarodějnici, dostane prokleté přání. Merida, která následuje nebezpečné síly, objeví význam skutečné odvahy, aby zlomila příšernou kletbu, než bude příliš pozdě. (Falcon)

predators

Pro piškoty jak dělané, ale to se dalo už z okolních obrázků čekat. Samozřejmě díky tomu budou všichni haranti chytří a uvědomělí, jak se mají chovat ke svým rodičům. A rodiče k dětem. A jak je zvykem, opět tu největší zábavu obstarávají vedlejší postavy... Nejde o špatný animák, ale Pixar má na víc! 60% ()

cukorek

Po rozprávkach cielených pre najmenších ako sú Toy story, Hľadá sa Nemo a podobne uzrel svetlo sveta animák pre staršie deti, ktoré sa čo raz častejšie dostávajú do konfliktov s rodičmi, obdobie inak nazývané pubertálne. Už to nebolo len o pekných a milých postavičkách, figúrkach a zvieratkách, ktoré zažívajú priateľské a dobrodružné príbehy plné zábavy a občasného nepríjemného zakopnutia. Merida – brave ukázala statočnosť svojho srdca, keď svoju chybu napravila a bez strachu sa vrhala do každej nebezpečnej situácie. Animácia postáv a zvierat bola úchvatná a aj občasný humor pôsobil veľmi dobre, no najviac na mňa zapôsobilo vtiahnutie historických koreňov, ktoré aplikovali príbeh mimo detského sveta, takže hradby, rinčanie mečov a každý súboj obrovského medveďa stál za to a tak dávam 80%. ()

nash.

Po autech, robotech a hračkách se Pixar zase jednou vrátil k lidem a poprvé vyrazil nejen do minulosti, ale také směrem k princeznám a magii. Docela jsem se bál jak to pod kuratelou Disneyho zvládne... a zvládl to na výbornou. Žádná klasická pohádka s tančícími zvířátky, princeznou, princem a láskou na věky, ale zábava pro celou rodinu dokonale skloubená s temnou historickou fantasy , ve které jde především o vztah matky s dospívající dcerou, pubertální revoltu, a zmoudření skrze přijetí odpovědnosti za ty vlastní skutky, které nedopadnou tak jak by měly. A přitom všem je to nejen zábava, ale taky sranda. Temné až ponuré okamžiky se mísily s přesně umístěnými vtípky, dokonale vybudováná atmosféra houstla. Merida, jako by z oka vypadla mým dcerám, a tím nemyslím zrzavé vlasy a luk, a nelze si ji neoblíbit, geniální tah byl přesunout sympatie k obětí její revolty, matce Elinor, spoutané zodpovědností k rodině i své zemi. Jistě daly by se najít drobné lapsy a štourat se v několika nedokonalostech, ale proč? Vždyť ve výsledku jsem se výborně bavil. Od roztomile zábavného prologu, přes nazepomenutelnou střeleckou soutěž a skvělou pasáž s Rezbářkou až po závěrečný souboj. ()

silentname

A pokračujeme ďalej aj v Pixar maratóne s ich ďalším filmom, "Brave". Pamätám si, že keď to vyšlo v kinách, chcel som presvedčiť našich, aby sme išli na to všetci do kina. Ale nakoľko naši neboli nejako zvedaví počas nakupovania v Trenčíne v Maxe na kino a hovorili mi, že nebude miesto, nakoniec z toho zišlo. Asi aj preto som rád, že už sa v rámci kina nemusím spoliehať na obchodné centrá, lebo mi stačí urobiť pár krokov a budem si môcť pozrieť akýkoľvek film chcem. Ale neodbočujme. Keď som konečne film videl o pár mesiacov neskôr, mal som pocit, že je dobrý, no akosi sa nechytá na minulé Pixar filmy, ktoré som videl. Stále som mal pocit, že tu máme dobrú story, no kdesi sa mi zdalo, že nie až tak dobrú, ako inokedy. A keď som si ten film pozrel včera znovu, myslím si, že je stále veľmi dobrý a má v sebe momentky, ktoré ho dokážu zdvíhať. V prvom rade to, ako sa tu zobrazuje vzťah matky a dcéry. Ten je spracovaný vynikajúco. A páči sa mi, že v situácii, do ktorej sa dostanú sa obe snažia prežiť a najmä vyriešiť celú dilemu, ktorú obe prežívajú. Najmä potom, čo sa mama premení na medveďa. A mám pocit, že príbehovo sa to vysoko zdvíha, no najmä mám pocit, že obe prejdú veľkou zmenou. A veľmi to pomôže ich vzťahu, ktorý je predtým na veľmi zlom bode. Mama totiž verí v staré tradície, kým dcéra by chcela mať svoju nezávislosť a možnosť vlastnej voľby. A je zaujímavé, že musia prejsť takouto skúškou, aby sa ich vzťah konečne urovnal. Ale to je hlavná línia, čo ostatné veci vo filme? Tradične animácie sú na vynikajúcej úrovni, hudba vo filme je skvelá a skutočne sedí k prostrediu, vizuálne sú tu skutočne krásne zábery a rád sa na ne pozerám. Merida je dobrá postava a okrem toho vyzerá absolútne skvele. Jej otec je tiež skvelou postavou. Vtipný, energický a okrem toho vie ukázať aj svoju silnú a akčnú stránku. Je s ním zábava. Čo sa týka ich synov, tak to sú len Hui, Dui a Lui v Pixar filme. A sú vtipní, no neustále mám pocit, že Disney tu zbytočne vykrádajú sami seba. Maudie si tu musela prejsť inak takou traumou až som sa divil, že ešte chcela ostať na zámku po tom všetkom. Ale to je logika rozprávok. Ostatné postavy sú podľa mňa dobré, len film veľmi výrazne robí svoje postavy na to, aby z toho vznikla komédia. A možno by som občas chcel, aby tam bol niekto, kto by priniesol trošku silnejší tón, ale nevadí. Bavil som sa dobre aj na rivalite troch veliteľov klanu. Takže nevidím nejaký vážny problém. Záverečných 15 minút je podľa mňa vynikajúcich. Majú dobrú myšlienku, dobré pochopenie zo strany Meridy a najmä si myslím, že konečne pochopila to, čo mala pochopiť už dávno. Len neustále sa utvrdzovala v domnienke, že za to môže niekto iný. Ako celok, som rád, že som film videl, nemám problém sa k nemu vrátiť a myslím si, že si zaslúži viac kreditu ako mu niektorí diváci dali. Áno, je tu veľa klišé a scénok, ktoré sme videli už predtým v iných Disney filmoch, ale nemyslím si, že by s tým nespravili niečo nové a viac. Takže film chváilm a držím si palce pri ďalšom Pixar filme. Áno, povedal som to. Hodnotenie: B+ () (méně) (více)

Arsenal83

Pekná a originálna rozprávka. Netradičná princezná, škótske prostredie, často i vtipné scénky. Výborná animácia zakrýva trochu menej zaujímavú dejovú líniu, ale deťom sa bude páčiť. ()

Bachy

Vypadá to nádherně. Merida by mohla třeba celou stopáž jen chodit po "tamkdebydlí" a klepat hlavou. Jen, aby ty vlasy vynikly, protože stejně to Pixar vyráběl kvůli nim. A vlastně ať ještě pořádně mluví, protože přízvuk těch postav a speciálně její je úžasně chytlavej. Abych ještě jednu pochvalu přinesl na podnos - jsem rád, že se teď často vytahovaný vztah otec-syn přenesl alespoň k ženskému pokolení. Tak a tím končíme. Pak už je tu jen nijaký příběh s gagy pro malinké dětičky, které mají v puse lízátko. Víte....něco spadne na někoho, ten se otočí a zboří něco jiného, což spadne na něčí nohu a ten řekne:"Eek" a dětičky se smějí, až jim vypadnou lízátka Není tam opravdu moc, co najít. Jedeme podle mustru, krom hlavní postavy jsou všichni prázdní (budiž, uznávám matku) a navíc mají nudné vlasy, takže vůbec nevím, proč chtěly v Brave hrát. Je to prostě slabší Pixar, to se nedá nic dělat. Teda...dala by se udělat aplikace, kde by pomocí kurzoru myši šlo klepat hlavou hlavní hrdince a ty vlasy by lítaly po obrazovce. Ale jinak mě nic nenapadá. ()

Lenny.M

Zlaté doby Shreka a Hledá se Nemo jsou fakt pryč. Čekala jsem něco úplně jiného, ikdyž to nemůžu nikomu vyčítat. Primitivní děj, za to ale dobrá animace. No nejvíc se mi na Brave líbil hlas Kelly Mcdonald.. ()

Chrustyn

Pixar byl animátorským monopolem, který měl sice pár konkurentů (nejúspěšnější je Dreamworks) ale stále stál na vrcholu animované tvorby a každý kousek z jeho dílny se stal nezapomenutelným. Toto tvrzení poprvé narušilo pokračování úspěšných "Aut" a bohužel i nejnovější "Rebelka" se zařadí do kolonky "nejslabší film od Pixaru". Povrchní a po všech směrech obyčejný příběh princezny, která raději než korunu nosí luk a aby o své svobodné volbě přesvědčila rodiče musí se něco stát, opravdu vybočuje z propracovaných příběhů, které jsme od Pixaru dostávali dříve a popravdě i vizuální stránka nepotěší zhýčkané divákovo oko, které očekává něco nadpřirozeného. "Rebelka" tak zůstává pouze nenáročnou pohádkou, která pro nejmenší přinese poučení -když něco chceš stůj si za tím- ale rozhodně nezaujme odrostlejší publikum a už vůbec ne filmové fajnšmekry. ()

klerik

Pre mňa veľké sklamamie. Čakal som niečo epickejšie - však ide o animák! Triviálny príbeh, ktorý sa odohráva asi na dvoch miestach, humor založený na padaní a narážaní do vecí i finálna naháňačka (zabime medveďa!) na prahu mojej znesiteľnosti... AKO VYVCVIČIŤ DRAKA ukázal, kam sa má detská fantasy uberať... NESKRTONÁ šla zlým smerom a úplne zbytočne sa odohráva v Škótsku... Idem si radšej znova pozrieť NA VLÁSKU... ()

korbitch22

Všemi vychvalovaný animáč mě spíš nasral, než bavil.Hlavní hrdinka je nezodpovědný, rozmazlený frocek, připomínající línající sjetou hipízačku na LSD.Dějová linka a samotná podstata příběhu je totálně nulová.Hlavním motorem filmu je vlastně smíření matky s dcerou a vše kolem je zadupané do země.Nulová výpravnost, málo akce, žádný pořádný vtip.Rebelka je jedním z těch unylých a prázdných animáků poslední dekády.Nebýt těch pár zábavných scén s matkou/medvědicí, klidně bych tý mrdce nasral odpad.35% ()

marhoul

Své hodnocení zvedám, Rebelka je jedna z pohádek, které u nás běží poměrně často a mám ji ráda. Při první projekci mi příliš nesedla hubatost hlavní hrdinky, ale už jsem ji vzala na milost. :) Moc pěkný animák se severskou amtoškou. ()

classic

„Statočná” , tak to určite je, táto ryšavá princezná Merida, dcéra Kráľovnej Elinor a Kráľa Fergusa zo škótskeho klanu Dunbroch, ktorému raz dávnejšie medveď nohu odhryzol, vďaka čomu ju má teraz drevenú, pričom týchto cicavcov nemá odvtedy príliš v láske. Tínedžerka miluje najmä voľnosť, lukostreľbu má už odmalička v sebe zakorenenú, ale teraz momentálne nadmieru vzdoruje návrhu svojich rodičov, aby sa už konečne vydala za niektorého z troch urodzených pánov, ktorí sa prichádzajú predviesť (ukázať) na kráľovský dvor. 16-ročná dcéra si s matkou od tohto okamihu extra dobre nerozumie, a tak v závale emócií uháňa na svojom štvornohom tátošovi do lesa, kde natrafí na bosorku-rezbárku, v starej, ale magickej chatrči. Praktizuje nebezpečnú, „čiernu mágiu” , keď ju náhle požiada a poprosí, aby nepriamo uvalila na jej matku nevinnú kliatbu. Pripraví jej "chutný koláčik" , z ktorého stačí len malý kúsoček odhryznúť, kedy si súčasne trochu naivne myslí, že sa tým pádom oprostí od potenciálneho ženícha, ale čo čert k tomu zase nechcel, mama Elinor sa premieňa na dobrosrdečnú MEDVEDICU (áno, nemarí sa vám pred očami, skrátka, je to tak !), v kráľovstve, kde už otec Fergus čuchá, ako taký vetrací pes, závan medvedieho zápachu... Keď sa konečne tie dve spamätajú zo situácie, ktorá je naozaj vážna, no, nie je až tak zúfalá, ako na prvý pohľad vypadá, poberie (ú) sa opäť za čarodejnicou, aby jej (im) poskytla - zaklínadlo, ale po nej zostal už iba smrad z kúziel, no, s jednou podstatnou indíciou: „Nazri dnu, pýchu strať, puto spoj, osud vráť” . A to sú iba na samom začiatku, pretože hlboko v lese číha ešte ďalší MEDVEDISKO, ktorý vôbec nie je dobrákom od kosti... _ Maximálna spokojnosť + » software RenderMan « vytvára naprosto dokonalé svety animovanej fantázie, ktorej sa medze nekladú. V pixare odjakživa sršali kreativitou, ktorú neustále vylepšujú do najmenších detailov. Jedna z najlepších robôt. PS: „Najlepšie by bolo, ak by sa Merida napila rovno z limonády Mirinda, nasadla na bike zn. MERIDA, a pober sa, kade ľahšie, smerom do prírody” , ale bez rúška na tvári. ()

Jirka_Šč

Něco tomu schází. Zhruba od poloviny trochu těžkopádné, na Pixar málo promyšlené a prťata (pomalu 5 let) se místy bála. Takových 73%. ■ Po shlédnutí v originální jazykové verzi zvedám hodnocení na 76%. ()

mcb

Snaha studia Disney protlačit Rebelku malým dětem předškolního věku (=cílovému publiku Dob ledových a Madagascarů) jde znát, ale stále si nová pixarovka zachovává svou osobitost. Když pomineme jistou pohádkovost a pár nutných infantilních scén a postav (trio malých "roztomilých" sourozenců), máme tady další atypický projekt (první pixarovka, kde je hlavní postava žena / první disneyovka, kde absentuje romantická zápletka), který se snaží vybočit ze zajetých kolejí, ale musí se přizpůsobit "masám" na úkor propracovanějšího a dospělejšího zpracování. To jde z Rebelky znát hodně - příběh o hledání pouta dcery a matky umně napojený na skotskou mytologii by klidně mohl fungovat jako atmosferická fantasy z ranku též animovaného a na Oscara nominovaného Brendana a tajemství Kellsu. Žádné vlezlé barvičky a zpívající zvířata, když hrdě emancipovaná Merida putuje drsnou přírodou a bojuje s medvědy, skoro zapomínáme, že sledujeme pouhý spotřební produkt pro méně odrostlé publikum, kde se děti smějí hlasitému říhání a vystrkování zadnice. Takové scény se bohužel také najdou, ale lze je v rámci "žánru" a zacílenosti prominout. Po otřesných druhých Autech, které vštěpovaly divákovi ódu na buranství, je Rebelka dalším, byť ne už tak sebevědomým připomenutím, že mainstreamový animovaný film jde dělat i jinak než prvoplánově jako z běžícího pásu. Toho se možná můžeme začít bát v rámci připravovaných sequelů, které Pixar chystá do budoucna, ale v rámci "Brave" jsem rád, že mohu stále odlišit mezi kvalitním a méně kvalitním zbožím. Nebudu to zakecávat - bavilo mě to místy hodně, užíval jsem si fotorealistickou skotskou přírodu, dokonalou animaci, Meridiny neodolatelné vlasy a vlastně i ty chytlavé písničky, Doyleův soundtrack a emocionální (byť silně klišovitou) stránku příběhu. Spokojenost za 7/10. ()

heyda

Oskarová Rebelka mi celkem sedla do nálady. Hned první, co mě fláklo do očí, byla animace, která značně kopíruje Dreamworksového Shreka a Jak vycvičit draka. To mi však nevadilo, jediné s čím se poslední animáky potýkají, je absence originality. Ale Rebelka vcelku dokázala pár momenty i scénářem, že nechce zapadnout mezi obyčejný průměr. Na velikány animovaného světa sice kvalitou nedosahuje, ale i díky fajn hudbě patří k tomu lepšímu. 75% ()

Stanislaus

Rebelka je sympaticky natočený animovaný film, který kromě (základního) příběhu nenabízí nic nového, avšak i přesto jsem si přišel na své. Jako obvykle, tak i tento snímek obsahuje spoustu didaktických mouder a sentimentálních pasáží, které mají (nebo by měly) poučit a zapůsobit na děti, ale to prostě k podobným filmům patří. Co se týká humorné stránky, tak jsem se místy opravdu bavil - nejvtipnějšími postavičkami byli "medvědi" (kdo viděl, pochopí ty uvozovky), služka a čarodějnice. Samotná animace se mi líbila, místy byla opravdu kouzelná. Zkrátka milý a pěkně natočený animák, který sice nedosahuje kvalit např. první Doby ledové, Ratatouille nebo Jak vycvičit draka, nicméně i tak splnil svůj účel - pobavil a byl pastvou pro oči. ()

Flego

Animované sklamanie a možno aj preto, že sa mi hlavná hrdinka fyzicky nepáčila. Lebo všetky animované hrdinky boli vždy pekné a páčili sa mi. Aj voči príbehu mám výhrady. Ale čo to rozprávam, veď to nebolo pre starého frfloša ako ja, ale pre deti. ()

BMW12

Od Rebelky jsem měl docela velká očekávání, která se ale nenaplnila. Od tohoto filmu jsem totiž čekal nějaký nový netradiční příběh, ale dočkal jsem se takového tradičního příběhu, který už byl viděn v několika pohádkách. Ale i přesto, byl tento snímek celkem povedený. :-) ()

Jinny

Studio Pixar opět nabízí pastvu pro oči a v jednotlivostech je Rebelka vtipný a roztomilý film. Vypravěčství ale tentokrát selhává na celé čáře. Problém není v tom, že se jedná o příběh matky a dcery (to by vlastně bylo celkem originální), ale v tom, že hlavní hrdinka je americký teenager se skotským přízvukem a poselství je typické "buď svůj", které uslyšíte už asi po milionté. Jako producentský tah to chápu. Jako divačka očekávající dobrý film už méně. ()

rikitiki

Na animák se mi téma rozhašeného vztahu matky a dcery zdá příliš závažné a poněkud těžkopádné. Chybí tomu buď odlehčení a vtip anebo naopak hloubka a v tom případě i jiná kresba než roztomile pohádková. /10. 12. 12./ ()

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014