Podle románu N. V. Gogola. Boj za svobodu a za vlast! Nejnovější zpracování známého příběhu. V 16. století byli lidé na Ukrajině utlačováni Turky i polskou šlechtou. Jejich jedinou nadějí jsou záporožští kozáci, mezi nimi je i Taras Bulba. Společně vtrhnou kozáci do Polska, kde dobývají jedno město za druhým. Proti nim se však zvedá silný odpor a Tarase čeká zrádce v řadách jeho nejbližších... (oficiální text distributora)

backi

Film je natočený typickým ruským spôsobom - chýba mu atmosféra doby, navyše historické pozadie príbehu riadne kríva na obe nohy. Nacionalistických formuliek si divák užije až až, ešte teraz mi v ušiach znie "ruskaja zemľa". Námet rozhodne nie je na zahodenie. Bitkám chýba prirodzenosť, filmu aspoň trochu pomáha celkom podarená a vtipná sonda do rodiny Tarasa Bulbu v úvode snímku. Rozhodne ho neodporúčam milovníkom historických filmov (ku ktorým patrím aj ja), hrozí sklamanie.Horko ťažko 50.% ()

DooFooS

Kdyby film skončil po hodině, možná by ve mně zanechal kladnější dojem, ale takhle se několikrát opakovali podobné bitvy, podobná zvolání a já si tak říkal, kolikrát to ještě všechno uvidím. Historický pohled na film je pak ještě horší, ale kritiku v tomhle směru jsem si zakázal už před započetím filmu a tak mi nakonec zůstalo vyprávění s opakujícím se motivem, který naštěstí ctil zásadu třikrát a dost. Za shlédnutí ovšem rozhodně stojí výprava filmu a je tak jen škoda, že celý film je prošpikován nacionalistickými zvoláními, na které když někdo kladně odpoví, tak záhy umírá. Ať je to jak je to, jako oběti mi kozáci rozhodně nepřipadali. ()

Idealista

Moderně natočený krví a vlastenectvím nasáklý "historický epos" ( samozřejmě že historie je zde dost znásilněná , ale na to jsem už zvyklý , to se vlastně děje ve všech podobných filmech a nejen těch Ruských ) . I když je moderní tak ve mě vyvolává vzpomínky na Husitské a Biblické snímky 50. a 60. let . Postava Tarase je dost podobná na Jana Žižku a to hlavně díky hereckého stvárnění . Film je plný patetyckých výroků ( nejvíce jsem se smál když "hrdinové" umírali a přitom zvolávali ať žije matička Rus atd. ) . Nejvíc mě zarazilo to že Tarasovci jsou ztvárnění jako opilecká hovada ( né že by tomu tak ve skutečnosti nebylo ) ale zlí mají být Polaci a ti mě připadli jako slušňáci . Ale i přes všechny výhrady jsem se slušně bavil . ()

Kazisvet III.

Otřesně přehnaná idylizace kozáků, kteří byli v první řadě násilníci a lupiči. Clausewitz si o nich zapsal do svého deníku, že se v životě nesetkal s většími zbabělci. Na slabé si bezostyšně dovolovali, silných se báli a vyhýbali se jim. To byla realita kozáků interpretovaná z pohledu velkého vojenského myslitele. Jedna hvězda za kostými a výpravnost, druhá za velmi naturalisticky ukázané mučení na konci. ()

honzic

I přes mnoho výhrad a nedostatků v režii, scénáři i kameře či hereckých výkonech a dialozích, musím uznat, že jde o poměrně na ruské poměry zdařilý film, bojové vřavy a dobývání vypadá věrohodně, jen škoda té zbytečné propagandy a nereálných věcí, které to kazí. Herecké výkony jsou též málo přesvědčivé. Hodnocení: 55 % ()

rigby

Jednoduchý, ale silný příběh. Volné rozvláčné vyprávění. Amatérsky natočené bitvy s donekonečna opakovanými stejnými záběry stříkající krve z šavlí rozetnutých těl. Od začátku do konce deklamovaná hesla o ruské duši, matičce Rusi, kozácké hrdosti a síle. Ploché, povrchní, amatérské, nedotažené. ()

Ajay

Nic světoborného to není, ale byly tu i světlé chvilky, třeba mučení Tarasova syna, bylo hodně ostře pojato. ()

Merenre

Když to dělají amerikáni dennodenně ještě mnohem odpornějším způsobem, tak nikdo neřekne ani popel. Ale když si rusáci po dlouhé době trochu sentimentálně a takovým vpravdě nevinně dětským způsobem zastesknou po své matičce zemi a chvíli se na ní rozplývají tak jako každý po pár flaškách vodky - to je hned oheň na střeše. Ale neříkám, že jinak to bylo bůhví jak dobre, naopak dost nuda - ale ta výprava a bitvy, to se celkem povedlo. ()

Oxik49

Film jsem viděl den po zhlédnutí adaptace z roku 1962 a upřímně nechápu zdejší nízká hodnocení a, když přítelkyně po filmu pronesla "Hm, nic moc", měl jsem chuť si to s ní po kozácku vyřídit. Film má typický kozácký svéráz, příjemný a podmanivý hudební dorovod a morálně-vlastenecké poselství. O partě sympatických a pro nás podivných Kozáků ani nemluvím. Pravda, někteří z protagonistů při posledních vteřinách svého života značně přehrávali, ale to už k této kinematografii asi i patří. Dle mého soudu podařené doplnění Thompsonovy adaptace. ()

cernymotyl

Pro mě trochu zklamání. Bitvy vypadaly nějak ošizeně (i když detailů na stříkající krev bylo bezpočet) a v příběhu jako by chyběly určité momenty. Ovšem opěvování matičky Rusi neznalo mezí. Ne, není to vyloženě špatný film, ale určitě šlo toto téma zpracovat líp a bez nacionalistického nádechu. ()

morlumak

Ohromné zklamání. Tenhle film měl všechny předpoklady k tomu, aby se mi líbil. Dobří herci, slušný rozpočet, dobrou předlohu atd. atd. Dopadlo to všechno trochu jinak. Film byl hrozně zdlouhavý. Bitevní scény taky nebyly něco extra. Nejvíc mě ale znechutilo nějaké pateticko - patriotické posleství, které se neslo celým filmem. Proslovy o matičce Rusi, o potřebě ji bránit a podobné řeči byly prostě všude. Navíc, bitevní scény byly natočeny dost otřesně, připomínalo to spíš levný televizní film než historický velkofilm, kterým by TB ráda byla. Ve srovnání s minisérií Ohněm a mečem vychází Taras Bulba jako poražený. OaM má všechno, co TB měl mít, takže doporučuju sáhnout spíš po něm. ()

siki37

láska, kvôli ktorej Andrij zradil vlastného otca, kozákov, vlasť a pravoslávnu vieru musela byť výnimočná, no v tomto filme som ju skoro nepostrehol. namiesto romantiky sa dej točí okolo vlastenectva Taras Buľbu a jeho druhého syna Ostepa. Gogoľova novela by sa určite dala sfilmovať aj lepšie! priemerný film, ktorý bolo síce zaujímavé vidieť, ale len raz ()

Africanus1

Jalový. Příběh postrádá přímočarost, jiskru i schopnost zaujmout, naopak oplývá patetickými řečmi z úst prázdných postav bez charismatu. Taras Bulba v tomto případě nedostal na frak ani od Lachů, ani od Tatarů, ale přímo od režiséra. ()

fořtajs

Jedna za kostýmy (který zřejmě ale produkční vypůjčili z varšavského fundusu) a druhá za to, že tyhle filmy z Polsko-litevské unie, konrétně polskou těžkou jízdu mám prostě rád... jinak vše ostatní jalové (scénář, bitevní scény, hudba, nakonec i ta poprava byla celkem odfláknutá)... a ty neskutečně trapný kecy o matičce Rusi, když Záporožští kozáci moskaly nenáviděli ještě víc než Lachy, proti kterým ostatně historický filmy poslední dobou točí (viz. "1612")... jen ten Stupka hraje pořád jak o život a ohání se mečem jak junák ()

HMTD

Pro mne velmi příjemné překvapení, velmi jsem se bavil, Červenák si stěžuje v svém komentáři že je film špatný kvůli překrucování reality režisérem, no nevím, ale film je podle Gogolova románu a pokud si tuhle knihu pamatuji tak jí převádí na filmové plátno celkem slušně. Takže si nelze stěžovat na režizéra, ale pokud je někdo nespokojen může brečet na Gogolově hrobě. Pro mne byl film skvělí a bojové scény by se ani před Americkými filmy stydět nemuseli. ()

Harris777

Ukrajinské dějiny natočené ruským zaujatým režiserem, no fuj. Zaujatost a neznalost Ukrajinských dějin je důležitá při natočení filmu z Ukrajinský dějin. Nechápu proč by měli padat Kozáci za Rus když v té době s Ruskem neměli nic společného. Kozáci patřili po Kyjevskou rus což je dnešní Ukrajina. Ruská propaganda každým coulem !! Což je špatně. Skvělá předloha natočená člověkem co o historii neví nic. Tleskám hlouposti a neznalosti. Jediný koho mohu vyzvednout je Bohdan Stupka který prostě umím zahrát Kozáka jak se patří. ()

sherpa

Zmiňovat členství v Komunistické straně Ruska, to považuji za největší stupiditu (Cervenak), týkající se tohoto filmu. Tenhle film mi doporučil kamarád z Ukrajiny, zdůrazňuji že z Ukrajiny, který je z tohoto filmu nadšený. Prostě jiný kraj, jiná mentalita. Mám rád historické filmy, ale filmy které točil Vláčil, Vávra, Tarkovskij. Ne ten sračkovitý americký patos, kterým je nasáklá veškerá současná světová kinematografie.Bohužel se to stalo osudné i tomuto filmu. Těšte se, holánkové, na nového Jana Žižku, to budete teprve čumět, jak nám ho naservíruje Jákl díky americkým producentům! ()

Pompeius

Hodně špatný film, byť výpravný. A hlavně plný ruské propagandy. Stejně jako filmoví kozáci, určitě nyní i vatnici umírající v zákopech na Ukrajině volají z posledních sil "Ať žije posvátná Matička Rus!" Gratuluji... ()

onevoice

Hlavne druhá polovica filmu ma celkom bavila. Krvavé scény mi veľmi pripomenuli film 1612. A jednoznačne naj tohto filmu je samotný Taras alias Bogdan Stupka. Klobúk dole čo ešte dokáže. Vadilo mi dosť veľa hluchých miest takých plácačiek o matičke Rusi. ()

Megahity z Moskvy

Megahity z Moskvy

19.04.2009

Co takhle na chvilku odvrátit zrak od Hollywoodu? A když už, proč se nemrknout rovnou pod Ural. Rusové zase jednou stojí v dlouhých frontách před pokladnami kin. Důvod? Historický velkofilm Taras… (více)