14 ostří

• Hongkong 14 Blades (více)

Kung fu thriller z raného období dynastie Ming. Nastupující císař zřizuje propracovanou vnitřní bezpečnostní síť tím, že vytrénuje sirotky z ulice v přísném totalitním režimu. Dostávají název Jinyi Wei, "Brokátoví strážci". Jejich velitelem je Qing Long "Azurový drak". Agent tajné služby (Donnie Yen) má v této historické řežbě roli zachmuřeného válečníka, jenž se umí ohánět mečem jako nikdo jiný. (Vämpiriüs)

sniper18

Je to celkom dobrý akčný historický film s Donnie Yenom. Má pomerne dobrý príbeh o veliteľovi elitnej cisárskej jednotky, ktorý dostane za úlohu získať dôkaz o zrade vplyvného muža, ale na mieste si uvedomuje, že bol zradený a tak skončí na úteku. Rozhodne sa využiť služby ľudí, ktorí sa živia prepravou vecí, aby mu pomohli, pričom medzi ním a dcérou šéfa postupne vzniká puto a urobí všetko preto, aby celú situáciu zachránil. Ale na ceste ich čaká mnoho problémov. Spracovanie je celkom slušné, síce ešte prvý dojem nebol práve najideálnejší, ale keď je už hlavný hrdina zradený a spolu s novými pomocníkmi sa vydá na cestu, ide úroveň filmu našťastie podstatne vyššie. Stále bol potenciál ešte o niečo väčší, keďže sa tu nájde pár nadbytočných prvkov, obzvlášť nadprirodzená bojovníčka, ktorá mi prišla ako z iného filmu a ani celé to politické pozadie ma vôbec nezaujímalo, pričom mi prišlo aj zbytočne prekombinované. Ale zase celé to putovanie je dostatočne atraktívne, ponúkne viacero vydarených scén, chémia medzi dvomi hlavnými hrdinami funguje ideálne, nesie sa to v svižnom tempe a navyše viacero scén má také príjemné čaro, ktoré mám v tomto žánri veľmi rád. A tak síce sa tu toho dá pomerne dosť vytknúť, ale aj tak sa mi to väčšinu času dosť páčilo. Akcie je tu dosť a je aj pomerne dobrá. Súboje sa síce kvôli odlišnému žánru nemôžu porovnávať so súbojmi z pravých akčných filmov, ale to som ani nečakal. Aj tieto majú slušnú choreografiu, sú nápadité, obstojne natočené, aj keď tých strihov mohlo byť aj o trochu menej, chválim výber prostredí a až na súboje s nadprirodzenou bojovníčkou nie sú ani tak prehnané. Najviac sa mi páči súboj v hostinci proti vodcovi zločineckej skupiny alebo akcia na cintoríne. Herecké obsadenie je na tom veľmi dobre, môj obľúbený Donnie Yen v hlavnej úlohe, výborná Wei Zhao a viacero zaujímavých vedľajších postáv, medzi ktorými sa objaví aj Sammo Hung, len by to chcelo aj lepších záporákov, väčšina mi prišla nevýrazná. Réžia a technická stránka sú celkom slušné, vizuálna stránka je na tom dobre a chválim aj výpravu, tu nemám väčší problém. A nesklame ani hudba. Takže s Donnie Yenom určite skôr uprednostním plnohodnotné akčné filmy, ale aj 14 blades je slušná zábava a to aj po niekoľkých pozretiach. 73% ()

ti88na

Po vzhliadnutí tohto filmu ho môžem s úplne čistým svedomím ohodnotiť štyrmi hviezdičkami. Keby nebolo niekoľkých výhrad, mohla to byť aj polka z tej piatej. Prvou z vecí, ktoré mi vadili bola hlavne vcelku jednoduchá zápletka podaná tak neuveriteľne komplikovaným spôsobom, že nepozornejší divák sa v tej spleti okamžite stratí. Už potom záleží len od neho, či sa na to jednoducho vykašle a rezignovane to dopozerá, len aby vedel ako to skončí, alebo mu svitne a vychutná si inak veľmi dobrý film. U mňa to bol našťastie ten druhý prípad. Keďže som vyznavačom skôr tých reálnejších, inak povedané pri zemi sa držiacich súbojov, moja druhá výhrada sa spája práve pri súbojoch s Tuo Tuo, ktoré som viac menej pretrpela. Aj keď musím uznať, že vizuálne boli veľmi príjemne spracované. Toto sú však len malé mínusy. Všetko to prevážia výborné herecké výkony, skvelá akcia, nevtieravá romantická línia, prvky humoru a výborná hudba, ktorá ma veľmi prekvapila. Donnie Yen a Wei Yhao hrali skvelo a bolo príjemné sa na nich dvoch pozerať. Veľmi zaujímavá bola postava Sudcu púšte, ktorého prerod od zlodeja v čestného človeka bol jasne definovateľný. Na záver môžem smelo konštatovať, že som objavila ďalší veľmi príjemný film čínskej kinematografie, ku ktorému sa budem môcť opätovne vrátiť. ()

kitano

Nenechajte sa znechutiť veľkým množstvom nepodarených historických eposov, ktoré v posledných rokoch z Honkongu prišli. Toto nieje film o epických vojnách, toto je parádne oldschoolové wuxia, ktoré si vychutnajú najviac tí, ktorý majú radi hong kong z počiatku 90-tych rokov. Dejovo slabšie, no početné vynikajúce súboje to vynahrádzajú. ()

Lacike

Ani na druhý pokus ma to nenadchlo. Film som si už vôbec nepamätal a ani sa nečudujem. Po dejovej stránke to je strašný chaos aj tesne po dopozeraní. Strašne dlho trvá kým sa vyjasní kto stojí na akej strane a o čo komu ide. A nielen behom toho ale aj potom to je nezáživná nuda s nezaujímavými postavami. Film nezachránia ani bitky. Sú totálne predrátované, zbesilo zostrihané a často nasnímané vo veľkých detailoch. Donnie zo svojich schopností predvedie absolútne minimum. Namiesto neho mohli kľudne obsadiť nejakého netrénovaného speváka a výsledok by bol rovnaký. Potešil ma len výskyt pár veteránov zo zlatých 80siatok ako Sammo Hung, Wu Ma alebo Fung Hak On. Ale okrem roztomilého Wu Ma nikto z nich nemá priestor vyniknúť. Výsledkom je extranudné predrátované kung-fu. 4/10. ()

VasaX

Klasický akční epos o cti a povinnosti osamělého bojovníka. Tedy nakonec ne tak úplně osamělého. Hong Kong v tomle svém veležánru vaří stále podle stejného receptu, takže zápletka, ač má hlavu, patu a hlavně smysl, vám může přijít poněkud ohrátá, a to nejen v Asii. Ale jen tam vám k tomu přidají celý hrnec poctivé wuxia/wire-fu/a podobných akčních řezaček s proměnlivou kvalitou nápaditosti a kvality choreografie, nikdy však s nimi nešetří. Na 14 Blades je speciální, tedy až na mizerné CGI, že poskytují eskalující kvalitu soubojů, která započne na celkově mizerných a s každým dalším konfliktem se zlepšuje, nebo alespoň drží laťku. Celkově 14 Blades bohužel nemohu ohodnotit lépe jak za tři hvězdičky. Příběh je do doby, než definitivně nastoupí na scénu hlavní hrdina, solidně chaotický a nepřehledný (ale zpětně se v něm už vyznat jde), CGI (bez výjimky typu: některé části soubojů, města, krajiny, atp) je otřesné a bylo snad renderováno na čínských napodobeninách iPhonu (k dobru budiž že je dávkováno střídmě a člověk to díky tomu snadno skousne) a jako poslední bod: 14 Blades nemá potřebný epický WOW! efekt. Vypadá prostě jako lacinější kousek, a i přes to že to není žádná fušeřina, nikoho na první pohled neohromí. Tím nechci nikoho odradit, protože je to jinak "skvělá akční šermovačka" a pokud ji máte "při cestě", stojí za to, aby dostala šanci předvést všechno to dobré, co se v ní skrývá. ()

• Natáčení probíhalo v čínské autonomní oblasti Ningxia Hui. (Terva)