Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Malíř, který svým uměním a názory se značně rozchází s konvenční společností malého amerického města, je podezříván, že zavraždil svou manželku. Když jsou proti němu v období místních voleb rozpoutány vášně, zachraňuje si život útěkem do jeskyně v blízkém lese a odtud s pomocí dětí, jejichž důvěru si získal, organizuje formou dětské hry úspěšné pátrání po skutečném vrahovi. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (35)

dyfur 

všechny recenze uživatele

.....prekvapený som bol a milo....zabudnutá tv detektívka a veľmi dobrá....minusom bolo miestami to divadelné hranie s výkrikmi ,zvolaniami a behaním hore dolu,ale hlavne divné až pedofilné chovanie postavy,kt.stvárnil R.Jelínek: to,že dospelý chlap do štyridsiatky sa hrá s maloletými deťmi...no povedzme,ale prečo ma každú chvíľu objímať maloleté dievčatá a bozkávať ich na  líce a jeden nedokonaný pokus na ústa....no ozaj divné....to ako malo zobrazovať aký kamarátsky vzťah má p.Hamilton - R.J. - s deťmi ? snáď to malo byť i inak zobrazené a prečo takto sa choval len k dievčatkám a nie chlapcom.....keby sa to udialo len raz ok-ale opakovane hmm divné......NAPRIEK týmto pár výhradám veľmi vydarené  s prekvapujúcim pachateľom. ()

Adam Bernau 

všechny recenze uživatele

Taková normální americká knižní detektivka, vymykající se zdánlivě vedlejším motivem, který však (alespoň v této dramatizaci) vychází jako ten nejzajímavější, totiž interakcí mezi stíhaným hrdinou a dětmi, zvláště pokud jde o tu podivně problematickou holčičku - zde nastupuje to pravé drama. Krom toho je samozřejmě zajímavé sledovat, jak socialističtí adaptéři využili "nastavování zrcadla" stran různých společenských a politických motivů (ostatně i v tom, totiž ve vztahu mezi titulní postavou a okolní společností, překračuje toto dílko meze běžné detektivky - stručné zhodnocení viz v Marthosově komentáři). Herecky si lze užít nejen okrasnou Drahokoupilovou, neobvykle pokornou Maciuchovou nebo Vinkláře coby buranského šerifa, ale naštěstí i toho Jelínka v titulní roli. O dva roky starší adaptace Konfrontace od téhož režiséra dle téhož spisovatele je však čistě coby společenská detektivka přece jen kvalitnější. ()

Reklama

MontyBrogan 

všechny recenze uživatele

Atmosféra na mňa fungovala výborne. Keby to nezaznelo v záverečných titulkoch, ani by som nemal pocit, že sledujem inscenáciu. Inak trochu hysterický film, ktorý ma žiaľ znepokojoval na nesprávnych miestach. Keďže som mal podobné dojmy aj zo slávneho diela To Kill a Mockingbird, chyba bude asi na mojej strane. Aby som prezradil, čo tým vlastne myslím, miestami som mal pocit, že hlavný hrdina samozrejme nebude násilník ani vrah, ako ho obviňovali, ale skôr latentný pedofil. Úmysel bol určite dobrý, no prevedenie maliarovho vzťahu s deťmi mi vadilo. Je to škoda, lebo zjavne bol naopak sympatický liberál, ktorých začínajú ovce v rúchu človeka prenasledovať aj dnes. Muž v osidlech sa teda môže pýšiť nadčasovosťou. ()

PetrPan 

všechny recenze uživatele

Soudce Lynč v hlavní roli.  Slušný psychothriller, jehož největší slabinou je klasická dramaturgie československé televize. Místy teatrální herecké výkony, smrt lady Hamilton jsem si přál, co se objevila na obrazovce,, tiché  a protrahované  záběry, kde na sebe zúčastnění zírají, jež mají asi vytvářet napětí  a samostatnou kapitolou byla holčička Angela, jejíž "herectví" mi silně připomnělo "děti Novy", a to jsem žil v přesvědčení, že taková dřívka se v televizích dříve nevyskytovala. Na druhou stranu Rudolf Jelínek  tu jako tak trochu jiný člověk, možná i komunista, inu k režimu bylo třeba se v "americké detektivce" přilísnout, exceloval a celou dobu jsem mu fandil a vraha jsem si tipl špatně. Scény se spravedlivými občany v ráži, tedy výše zmíněný pan soudce,  pak působivé a povedené.  Slabší, ale čtyřka. ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Krásnà čistá konverzačka je ozvláštněna přítomností dětské party. Poněkud úsměvně působí namaskování jednoho z chlapců na mouřenína, což mělo znamenat, že hoch je černoch. Ale tak jako si dvorní dàmy lepily pihu krásy, tak si tato inscenace nabarvila jinocha. Jinak jí totiž nelze nic vytknout. Spíše se v dobrém pozastavit nad tím, jak to tady Jelínkovi slušelo. /// Výzva 2019 od Willy Kufalta ()

Galerie (3)

Zajímavosti (1)

  • John Hamilton (Rudolf Jelínek) je v předloze románu „A Man in the Net“ z roku 1956 označován jako komunista. Scenárista Hubač tady narazil při schvalování, protože být označen komunistou je v USA bráno jako cejch. Argumentoval však, že Hamilton je nakonec jediný, kdo má v příběhu čisté ruce, což schvalovatelé uznali, takže nakonec v inscenaci zůstala jeho politická orientace. (sator)

Reklama

Reklama