Sviňák

• Velká Británie Filth (více)

Jordan

prvá polovica ma pobavila svojou "neurvalosťou" - komédie takéhoto razenia sa dnes už tak často nevidia... druhá však podkopáva nohy prvej (a vice versa), akoby autorovi zťažkla "prdel", snažil sa naplniť rozjarenú uletenú formu nejakou vážnejšou myšlienkou, no výsledok je rozbitý a nekonzistentný celok, ktorý nefunguje - záver je banálny, neuveriteľný, slabý po stránke motivácie, myšlienky a "vysvetlenia" a vrhá pochybné svetlo na mnohé z toho, čo sa dialo predtým; škoda, lebo to má po drive a herci si to v karikovaných podobách rôznych archetypov a figúrok užívajú a svedčí im to; ()

Spooner

McAvoyova one-man show. Film samotný je sice chvílemi tak šílený a ulítlý, až se se skoro rozpadá na slepenec více či méně povedených scének. Právě díky výtečnému výkonu James McAvoye a vývoji jeho postavy to však i přes jisté neduhy zatraceně šlape a klidně byste si tuhle prochlastanou a prosouloženou anarchii dali hned znova. Jon S. Bairda se vyplatí sledovat. 70% ()

Vančura

Fascinující herecká exhibice Jamese McAvoye, který se hlavní role chopil s mimořádnou působivostí. Jeho postava je tak báječně napsaná, že veškerou pozornost strhává na sebe. A to přitom o další zajímavé postavy v tomto nevšedním filmu rozhodně není nouze. Ačkoli jsem stejnojmennou románovou předlohu Irvina Welsha nečetl, skrze její filmovou adaptaci jsem opět - jako už tolikrát předtím - pocítil obdiv k tomuto skotskému tvůrci a jeho schopnosti dávat vzniknout textům, které mě tolik baví a oslovují. Jak to ten Welsh jenom dělá, že se mu vždy podaří přijít s něčím, co je tak zábavné, dynamické, moderní, vtipné, invenční, zběsile energické a jednoduše tak dobré, že nesnese srovnání s nikým jiným? Jeho rukopis je vždy nezaměnitelný, a přece je pokaždé tak nový! U sledování SVIŇÁKA jsem měl celou dobu pocit, jako by na mě dýchly bezstarostné filmové devadesátky - než mi došlo, že je to asi tím, že je to natočeno podle knihy z roku 1998. A je to vlastně dobře, že na sebe tahle adaptace nechala tak dlouho čekat, protože je jako závan starých zlatých časů. Film to jistě není dokonalý, ale mně osobně nesmírně sedl, protože se mi svými specifickými kvalitami trefil do vkusu a je to přesně můj cup of tea. Objektivně asi za 4 *, subjektivně o jednu víc - natruc hejtrům a sucharům. LÁSKA NEBESKÁ je mrtvá, toto je můj nový vánoční film číslo 1, haha. UPDATE 20. 10. 2015 Podruhé zhlédnuto bezprostředně po dočtení stejnojmenné Welshovy knihy. Zatímco Welshův velkolepý román mě přivedl do sedmého nebe a bezmezně mě nadchnul, očaroval a ohromil, jeho filmová adaptace mě napodruhé neuvěřitelně otrávila. A to především tím, jak radikálně se odklání od ducha předlohy a co vše z ní bylo vypuštěno - pryč je veškerá živelnost a spontánnost předlohy, nespoutaný proud vnitřní řeči hlavní postavy, jeho zběsilá nadrženost a posedlost sexem, zhoršující se vyrážka na ptákovi, tasemnice v jeho útrobách... vše se brutálně vyškrtalo, aby jediná původní věc, s kterou scenárista přišel místo toho, byly ty stupidní Brucovy halucinace. Další věci se změnily k nepoznání: děj je z r. 98 přenesen do současnosti (2013), Bruce si místo Amsterdamu vyrazí do Hamburku, místo volvem jezdí saabem, ze zabitého černocha je Japonec... a to jsem vyjmenoval jen 4 výrazné odklony za všechny, u nichž mi zrovna ani v jednom případě není jasné jejich odůvodnění. Welshův text je nespoutaná literární energie, ohromující svým jazykem, která jde až na dřeň - a film se vedle něj krčí jako tisíckrát zeslabený odvar, jako cudná 12+ podívaná pro cenzurou odkojené přizdisráče, kteří by na filmovém plátně nevydýchali ani desetinu toho, co se odehrává v románu (skutečnost, že ten film ve skutečnosti dostal erkový rating, svědčí pouze o tom, že v literatuře panuje díkybohu nesrovnatelně větší svoboda než ve filmu). Ten film měl zajít mnohem dál a daleko víc se odvázat, takhle vzniknul jen mdlý a průměrný snímek, který je předurčen k postupnému zapomnění. Podobně jako u jiných nepovedených adaptací mých oblíbených románů se i zde nemohu ubránit intenzivní chuti vykřičet do světa: když to nejste schopni natočit se vším všudy, tak se na to doprdele vyserte. UPDATE 17. 6. 2018 - Na třetí zhlédnutí mě to bavilo asi nejméně. Knihu už jsem zase skoro zapomněl, a tak mi přišlo, že pro člověka, který ji nezná, je ten film docela nepřehledný, protože je postavený na knize, z níž se ale strašně moc látky vypustilo. Bavilo mě tam nakonec asi jen to herectví Jamese McAvoye, který je zde prostě skvělý, jinak si myslím, že ten film za vidění skutečně moc nestojí, a to ani pro lidi, kteří knihu nečetli, ani pro ty, kdo ji četli - pro ty to platí obzvlášť. () (méně) (více)

Arbiter

Leze sviňák po žebříku, leze leze jako král / Vlevo hory, vpravo slunce, ženuška tančí opodál // Šprušle jsou hnáty, lidská záda, šedá kůra mozková / úsměv na rtech, ramty dáty, co ta radost znamená? // Píchá, bodá, nenávidí, pod plachetkou osoba / volá doufá, nic neřídí, žije šminky a tádydá! // Žebřík není, slunce klesá a náš Sviňák dolů s ním / Nikam nelez, nikam padá... a beztak, nikoho to nezajímá. Byl to sviňák, tak co s ním... ___ Spoilery: Zpočátku chvílemi prvoplánově cool, ke konci trochu patetické. Temnotu sráží učebnicově schématické motivy ("nenávidím negry, protože mi jeden dělá do životní lásky" atp.). Jinak ale skvělé. Po zhlédnutí jsem měl chuť zničit si život. ()

Wacoslav1

Sakra práce. CSFD projekce mi unikla a začínám toho trochu litovat. No co nadělám. Dal jsem si to pěkně v klídku doma a jsem solidně rozsekanej. Tohle je prostě úlet. Ani nevím kam to vlastně žánrově zařadit. Je to taková drsná černohumorná kriminálka říznutá Trainspotingem nebo něčím podobným. Po nekompromisní první polovině přechází film do trochu vážnější polohy, ale ani ta výslednému dojmu neuškodí. Hlavní hrdina už víc vyjetej snad bejt ani nemůže a když už si říkáte, že všechen prach byl vystřílen a film nemůže ničím dalším překvapit, tak jste nekompromisně přesvědčeni o opaku. Každopádně drsná nálož. Za mě 90% ()

• V knižní předloze je Bruceova (James McAvoy) matka znásilněna schizofrenikem, přičemž z toho otěhotní. Jedná se o stejného muže, kterého Bruce a Ray označují jako „The Beast“, když nutí informátora k vydání informací. (TaNya_)
  • James McAvoy má schopnost zvracet podle své vůle. Díky tomu ve scénách, kde je Brucovi (James McAvoy) zle, zvracel McAvoy doopravdy. (Cheeker)