Členové amerických zvláštních jednotek Navy SEALs jsou nejlepší vojáci na světě: fyzicky zdatní a psychicky odolní takřka za hranice lidských možností; nejlépe vycvičení, vybavení dokonalou schopností přežít kdekoli. V noci z 27. na 28. června 2005 jsou čtyři členové elitní jednotky vysazeni helikoptérou v afghánských horách. Úkolem operace Red Wings je na nedaleké základně Talibánců zneškodnit jednoho z jejich pohlavárů, blízkého přítele Usámy bin Ládina. Hned na začátku ale řeší problém, který nečekali. Narazí na místního pastevce, ještě chlapce, a vojáci rázem stojí před morálním dilematem: mají dítě zabít anebo ho pustit a riskovat prozrazení? Rozhodnou se pro druhou možnost. Chyba. V krátké chvíli čelí obrovské přesile po zuby ozbrojených Talibánců a následuje krvavá bitva na život a na smrt. (Bontonfilm)

Soundtrack

Celkem zajímavá "pocta" vojákům, když celou stopáž sledujeme akorát jejich nahánění a zmasakrování jako kusu dobytka... Tohle nemá s životopisným filmem moc co dělat. Každopádně - nekompromisní akce, pár zapamatováníhodných scén a hlášek, spokojenost. ()

havLord

Výtečný akční válečný film, ve kterém Berg kydne tu asi nevyhnutelnou dávku amerického patosu až v závěru filmu, takže se docela dá snést. Nepřetržitá akční scéna úprku SEALs před drtivou přesilou pasáků koz je naprosto strhující! Akce je brutální a jde až na dřeň. Díky maskám vidíme, jak smrťák vojáky pomalu (ale rychle) a nevyhnutelně bere do své náruče. Parádní adrenalinový filmový zážitek a rozhodně příjemný překvapení. Nepochybuju o tom, že se skutečností má film společného asi tolik: 4 SEALs - špatné rozhodnutí - Lone survivor, ale to vůbec nevadí. 80% ()

Vxxx

"I died with my brothers. With a full fucking heart." Vojenské a válečné prostředí není můj šálek čaje, přesto jsem ale dokázala tento film ocenit. Kvůli jednotvárnému prostředí působí film trochu zdlouhavě, ale vlastně jsem se bavila. O reálnosti a nereálnosti se bavit nebudu, protože ve zbraních a ani zraněních se nevyznám. Těžko říct, jestli je možné se vším tím zraněním, co na konci Marcus měl, přežít, natož skákat z kamene na kámen jako kamzík... Ale kam se hrabe jeho kámoš Axe, který s kulkou v hlavě žertuje a komunikuje lépe než dobře... Ale film to byl hezký. Konec lehce zasáhl srdce (pokud teda nejste cynik.) Mluvím o promítání fotek reálných hrdinů... Z kina jsem šla s dobrým pocitem a nelitovala jsem utracených peněz. 4* "I'm a lover, I'm a fighter, I'm a UDT Navy SEAL diver. I'll wine, dine, intertwine, and sneak out the back door when the refueling is done. So if you're feeling froggy, then you better jump, because this frogman's been there, done that and is going back for more. Cheers boys." ()

javak810i

Rozjezd dost pomalý a příběhově velmi prosté (ovšem to se filmu na motivy skutečných událostí moc vyčítat nedá). Ovšem když na scénu nastoupí akce, tak je to o něčem jiném. Přestřelky jsou skvěle technicky provedeny a musím přiznat, že to byla drsná podívaná. A ten velmi emotivní konec? Kdo by nakonec nepřihmouřil oko. Dávám 4*. ()

Praxis

This is fucking Peter Berg!!! Tohle je naprosto kulervoucí dvouhodinovej emerickej patos zabalenej v tak nesmírně božím obalu, že každej chlap, co má koule na správném místě, musí zaručeně uronit minimálně dvě slzy. Představte si, že více než dvě třetiny filmu do sebe šijí dvě strany - osamocení hrdinové od strýčka Sama proti miliardám vousatým Usámům. Do toho výbuchy, střílení, zase výbuchy a odvaha. Jasně, je to udělaný tak, aby Amíci z toho něco měli, ale já si tohle fakt užil. A proto půjdu zabít pár nepřátel do Call of Duty :-) 90% ()

KIT.HL

Mnoho z Vás tu má zase politicky nekorektní žvásty což s úsměvem poctím jen jedním řádkem. Řemeslně zručně natočené s patřičným americkým patosem a sentimentem.Tak jak to amíci umí. Nebudu se tomu smát, není proč.Co jsem čekal, jsem i dostal. ()

Ellmariachi

Jediný moment, nad kterým jsem se pozastavil, jsou pády vojáků ze skal, které vypadají fatálně…Film je ovšem až na několik maličkostí velmi realistický a to i v řadě detailů, které odhalí jen odborník.“ Bc. Jíří Němec, Bývalý velitel SOG (jednotka vojenské policie sloužící v Afghánistánu) - - - No opět (naposledy Rivalové) mě film donutil pátrat po internetu. Dozvěděl jsem se několik věcí. Vojáci si prý během extrémně náročného výcviku, kterým projde mizivé procento uchazečů, mezi sebou vytvoří pouto, kdy je vám přítel , bratr v krvi, stejně blízký jako váš vlastní život. Takto vycvičení vojáci v návalu adrenalinu jsou schopni potlačit pro běžného člověka neskutečnou bolest. Později se ale vrátí a vyčerpání organismu dochází několikrát rychleji. Nejspíš žádný velící důstojník na světě by nezvolil možnost 3. Tedy zabít pastevce. Co dodat? Právě podobná zjištění zařídila tomuto filmu sice slabou, ale pátou hvězdu. 90 procent za dobrý film a tousty od kuchtíka Figuska. Kdo to neví , tak tajemství nerozpadnutých toustů je v pečícím papíru :-)) ()

Baronne

Hra : Counter Strike - Source. Mapy : dust2, militia. Mod 4v500. Jinak nechápu, jak místní idioti můžou kritizovat scénář, když je to podle skutečný události. Pro mě silná zvlášť poslední část filmu, kdo by řek, že něco takovýho dokáže i dojmout. A Ben je jeden z nejtalentovanějších herců, co znám. ()

Riddick77

Ano, mohlo to dopadnout výrazně hůř, ale i tak si Berg mohl odpustit jak ty tuny keců o rodinách a životních pravdách, tak i hafo "slow-motion" trendy záběrů úmrtí jednotlivých hrdinů, plus absolutně nerealistické ztvárnění držkopádů našich potápníků (tohle nemá s realitou nic společného, ať si Luttrell s Bergem říkají, co chtějí). Měla to prostě natočit Bigelow a né mistr akčních výplachů Berg, jemuž jsem však docela vděčný za to, že alespoň ukázal Afghánce i v jiném světle, než jen jako teroristy, fanatiky a brutální vrahy. 5/10! P.S.: Mimochodem by si měli tvůrci více nastudovat charakteristiku hlavního padoucha, neboť označovat jej za jednoho z čelních představitelů Tálibánu je prostě zavádějící. Recenze zde. ()

Popluh

Solidně natočená válečná survival jednohubka, jejímž zřejmě jediným cílem je další adorace US Navy. I proto, že Luttrell v původní předloze dle všeho moc nebrblá a je to spíš óda na dokonalost a funkčnost armády a jejích vojáků, neměl s publikací problém a stejný problém (ne)měla ani Bergova filmová verze. Ta se hlavně zaměřuje na nezdolnost vojáků tváří v tvář střelným ranám a četným skokům ze skály a jejich bratrství. Zkonzumovat se to dá už jen proto, že Berg má řemeslo v ruce, ale jeho realistický roztřesený styl se občas bije s tou místy až nadsazenou (ne)smrtelností hlavních postav. Díky obsazení známých herců do v podstatě všech zásadních rolích navíc k postavám nějak zvlášť nepřirostete, v podstatě si ani nezapamatujete jejich jména protože základní rozlišení nabídnou známé tváře. Navíc už název a v podstatě i rovnou úvodní záběry vám napoví, které postavy neprojdou vyřazovacím sítem Talibánců, což zrovna taky nepřidá prožitku ze survival filmu, který je velkou měrou zaměřen právě na postavy ve vypjaté situaci. V porovnání třeba s výborným Zero Dark Thirty zkrátka Lone Survivor selhává v podstatě ve všech ohledech, ale rozhodně nenudí a některé momenty jsou natolik strhujícíy, že mu odpustíte i jeho nabubřelost, omezenost a hloupost. Alespoň za předpokladu, že se naladíte na tu správnou zelenou (ve významu bezmozkou) vlnu. ()

JJ.Gibson

Call of duty naživo :) Dobře se na to dívá, akce je strhujcí a nikoli moc přehnaná na akčňák. Toto vyvážení se mi líbí. Jinak v reálu asi hodně přehnaná. Ale já jsem se přišel bavit a né analyzovat, jestli člověk s pár kulkama v těle dokáže běžet nebo ne :) Čtyřčlenný tým v "čele" Wahlbergem je výborný!!! Sem tam mi něco nesedělo a konec trochu ztrácí napětí i kvůli názvu filmu, ale jinak příjemný válečný snímek o Navy SEALs... ()

nirvanafan

Akční sekvence je výborná. Amíci jsou v ní sice nesmrtelný, ale odpustila bych jim to. Celou dobu mi ale vrtala v hlavě ta ústřední zápletka s pasáčkama. Pak kouknu do zajímavostí a pastevci koz jsou prý klasická výmluva, když selže lidský faktor. Jinak je to film o tom, že hoši sice mají svaly, ale mají-li se rozhodovat, vyberou vždy tu nejhorší variantu. Kompromisní tři. ()

Freemind

Nejvýstižnějím komentářem je asi článek v Atlanticu. Štve mě, že tenhle film mohl být jiný, nic přece nemusel přibarvovat ani vymýšlet, skutečné události byly samy o sobě dostatečně krvavé a nervydrásající. To by ale nebyl Hollywood, aby z toho neudělal vypatlanou, patetickou reklamu na zelené mozky - se zpomalenými záběry na cákající krev, se záporňáky s nasupenými čely a se Spielbergovským dítkem coby komickou vložku před příletem kavalerie. Své diváky si to ale určitě najde - hlavně v USA, hlavně na jihu, hlavně v kinech, do kterých lze zajet s traktorem. "Get'em, boys!" ()

erased

Ani těžce nezvládnutý poměr mezi autentickým sledováním bratrů ve zbrani, ne-až-tak autentickou akcí a naprosto přepáleným klišé a nacionalistickým patosem mě od Lone Survivor neodradil, a nakonec jsem si div nepustil americkou hymnu. S ničím ze zmíněného bych neměl problém jednotlivě, a nějakým způsobem se mi přes časté mhouření očí podařilo přenést i přes tento podivný mišmaš a vlastně si film užívat. Své si na tom jistě nese obsazení, to ale neznamená, že třeba právě povedená, ale nemístná post-rocková hudba pravidelně nenačínala veškeré přešlapy, kterých se Berg dopustil při pokusech o vyvolání emocí, že by ještě povedenější zběsilá akce s neprůstřelnými tuleni v tom reálně se tvářícím prostředí nepůsobila rušivě, a už vůbec ne, že by se dal odpustit jednoznačně černobílý pohled na bojující strany. ()

Tirion

Lone Survivor je technicky, vizuálně, herecky a hlavně zvukově naprosto dokonalý film. Příběhově však absolutně zbytečný a často nudící. Avšak jako akčňák o nesmrtelném Marky Markovi a zlém otčímovi princezny Šeherezády je to docela fajn... ()

Tony.cs

Absolutně pominu fakt, jak moc je neuvěřitelné, co všechno ti hoši vydrželi. Protože jinak je to peckovej film. Je to o lidech, kteří si to prošli. Kteří tam zemřeli. Pro američany věc národní hrdosti, pro člověka z jakékoli části světa věc lidské síly a vůle. Také budiž pochváleno poukázání na jeden holý fakt...ne každý Afgánec je terorista a v jejich víře je spousta pevných zásad, které jim může "civilizovaný" západní svět závidět. ()

gogos

Mark Wahlberg si v posledních letech uměl vybírat role sázel tak jeden lepší film než druhý. To z něj učinilo jednoho z mých největších současných oblíbenců. Bohužel Lone Survivor byl docela značný krok vedle. Zpočátku to vypadá na docela slušný akční/válečný snímek, ovšem do doby, než se elitní jednotka SEAL dočká obležení od Talibánců. Pak už se ze zajímavého filmu stává slátanina, která má k realitě asi tak blízko, jako strava McDonalds k vyvážené stravě. Celé je to zbytečně přehnané, místy až stupidní a rázem padne vniveč celý potenciál zajímavého námětu. Lidi jsou lidi a ne stroje. Takto se prostě rekonstrukce vojenské operace, která má být ještě navíc poctou padlým, dělat nedá... Wahlberg se sice snaží, seč může, výprava i efekty jsou na hodně dobré úrovni a Pater Berg, když už nic jiného, ukazuje, že akční scény má prostě v malíku. Jenže to je u tohoto formátu prostě málo. Mark Wahlberg se objevil v nejhorším filmu od roku 2008, kdy si zahrál Maxe Payna, naopak Peter Berg už nějaký vyloženě nadprůměrný snímek od zmiňovaného roku 2008 (Hancock) nenatočil... Je to škoda, tahle látka měla větší potenciál, nicméně i přes veškerou kritiku musím uznat, že jsem se po většinu stopáže docela i filmově bavil. Průměrné 3* ()

kaylin

Některé scény jsou v tomhle válečném filmu opravdu neskutečné. Pády ze skály, "válení sudů" po téměř svislé stěně, střelba, to všechno je tak neskutečně naturalistické, že budete mít opravdu pocit, že tohle je záznam reálně probíhajícího boje o život. Realistické a velmi silné. Ano, závěr je trochu patetický, ale tak proč ne. Film ani zbytečně neodsuzuje muslimy, respektive ne všechny. V tomhle směru ho lze považovat za určitý pokrok i z hlediska amerického pohledu. Rozhodně to není pro každého. ()

Makky

Kvalitne herecky obsadený pohľad na konkrétnu akciu tvrdých chlapíkov z Navy Seals. Uvedomujem si, že Operácia Red Wings sa skutočne odohrala a film ide v šlapajách skutočnosti, (SPOILER --> ) no úprimne, ten zmoralizovaný politicko-korektný koniec samotnému filmu z môjho pohľadu ublížil. Na druhú stranu, vďaka bohu aspoň za ten kus ľudskosti vyskytujúci sa aj v drsných končinách Afganistanu ( <-- KONIEC SPOILERU). Intro 3*, survivor akcia 4*, záver 2*. ()

vorheese

Intenzivní, sugestivní a napínavá podívaná. Všechna tři v předchozí větě použitá přídavná jména na jednu stranu šperkuje fakt, že jde o skutečný příběh, na druhou stranu je dost devalvuje obří SPOILER: Kdyby náhodou nestačilo, že (originální) název filmu prozradí počet přeživších, plakát ještě pro jistotu vykváká, kdo bude tím šťastným. ()

Kdo potopí obří ropnou plošinu?

Kdo potopí obří ropnou plošinu?

31.01.2015

J.C. Chandor patří mezi mladé režiséry, které se vyplatí sledovat. Zatím má na kontě tři povedená dramata (Margin Call, Vše je ztraceno, A Most Violent Year) a jeho příštím projektem mělo být… (více)

Michael Bay se vrátí do akce?

Michael Bay se vrátí do akce?

01.11.2014

Šestimilionový Mark Wahlberg?

Šestimilionový Mark Wahlberg?

06.07.2014

O celovečerní adaptaci seriálu The Six Milion Dollar Man se v Hollywoodu pokoušejí už nějakou dobu. Sedmdesátkovou klasiku chtěl v devadesátých letech resuscitovat Kevin Smith (Mladí muži za pultem),… (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014