Skupina Elán už dlhé roky zotrváva na výslní domácej hudobnej scény, čo koniec-koncov permanentne potvrdzujú aj výsledky ankety Slávik. Podľa námetu Borisa Filana nakrútil režisér Dušan Rapoš v roku 1989 film, ktorý čerpá motívy práve z hudobného zákulisia hudobnej skupiny. Hrdinov filmu hudobníkov skupiny predstavujú Elánisti Jozef Ráž a Jano Baláž. Hudobný film zobrazuje príbeh o skupine Rabaka, ktorá sa po svojom rozpade rozhodne, že sa opäť vráti na koncertné pódiá. S mladým textárom a scenáristom Petrom (Attila Berencsi) sa pokúšajú získať nielen technické vybavenie kapely, ale najmä zostaviť nový koncertný program pod názvom Návrat malého princa. (oficiální text distributora)

Olík

„Za každým plotom.. dáme si rabaka“. I kdyby jste byli vyhozeni z loďky uprostřed moře, bez záchranného kruhu a jakýchkoliv informací, toho kluka Rapošovic poznáte i když budete polykat andělíčky. Rádoby dramatické story amatérského scénáře se snad ještě horší režií…..jo a taky musí být nějaká postava muzikant….když jsme komentoval další z „veleděl“ Muzzikanti, tak jsem se otřel o rockové mokré sny Petra „TV Sľágr“ Šišky, ale když si projedu celou Rapošovu filmografii, tak i u něj bude nějaký nesplněný dětský sen. Jediným, co vyloženě stojí za zmínku, jsou samozřejmě nesmrtelné songy z bezPatejdlovského období skupiny Elán (Rabaka, Od Tatier k Dunaju, Čaba neblázni, Van Goghovo ucho, Pretláčanie so životom a další) a překvapivě (tedy pro mne) uvěřitelný herecký projev Jožo Ráže. Jinak klasický Rapoš….a klasický Rapoš, to nechceš. ()

dalziel

V tej dobe ma to strašne bralo.Takže hodnotenie je optikou roku 1989.Nemalú zasluhu na tom mala Táňa Kulíškova,ktorá sa mi v tej dobe bohovsky ľúbila. ()

FOCKE_WULF

Písně Rabaka a Superuvolněný od Elánú jsem neznal a jsou fajné. Samotný film působí spíš amatérským dojmem, je o tom, jak pár chalanú s kytarama musí přesvědčit své okolí, že na to mají stát se superskupinou. ()

Demonic189

Vie niekto o čom to vlastne bolo? Vo väčšine smeroch (okrem hudby - ta je fantastická) obrovská hovadina! PS: predabovanie viacerých postáv je na presdržku ()

Hudino

Dosť chudobný film. Elán mám veľmi rád a tento snímok som si pozrel, aby som sa o ňom dozvedel čosi viac. Bohužiaľ som zistil iba toľko, že Elánisti sú mizerní herci. Hudbu robia fámoznu, no tento film bol debakel. No každopádne : "Silnejšieho nezbiješ, ale skúsiť to musíš !". ()

LukeKiller

Dve hviezdičky a to aj tak len za to, že ten film zachytil kolorit doby, ktorú si ja už veľmi nepamätám, ale zľahka ma štrajchla. Elán nie je moja obľubená hudba, dosť som sa teda sústredil na texty... A nikde nič. A dej ten film tiež nejak extra nemá. Takže dve hviezdy. ()

Mire

Tak tento film je riadna chujovina. Nič sa tam poriadne nedeje a to čo sa tam deje je úplne nezaujímavé. Jedna hviezda len za skladbu Van Goghovo ucho a sem tam ešte nejakú dobrú pieseň čo zaznie. ()

haffen

Bol som na tom v kine ešte za čias, kedy v každej väčšej dedine bolo kino. Vtedy ako 9 ročný fagan som ten film a ten album žral. Bez mihnutia oka by to bolo za 5. Dnes ale už sa tá detská naivnosť vytratila a zrovna tak aj ohúrenie normalizačnou hudbou, tomu dávam 2*. Dnes asi nikoho nenadchne to, ako Elán plánovali svoj prvý väčší koncert. ()

yntelygent odpad!

Toto sa hodnoti tazko,nie je to ani muzikal,ani film ani neviem ci nieco medzi tym...samozrejme kto mal rad Elan,pre toho to je dobre...nic proti rozdielnemu vkusu,mne ale socialisticky neskodny pop nic nehovori,toto islo mimo mna.Bavim sa ako casto este aj teraz J.Raz vystupuje ako byvaly drsny rocker...na Slovensku v oficialnom hudobnom prostredi nejestvoval ziadny rock smrncnuty trebars undergroundom,to bolo v Cesku vo velkej miere,na Slovensku len velmi ojedinele.Preto tvorba Elanu vyznieve smiesne a teraz z odstupom casu este viac ako vtedy,Raposova filmografia nepotrebuje komentar,zial tvorba prezentovana v sucasnosti na Joj,Markize,Nove,Prime....je este horsia a to som si spociaku myslel,ze vacsiu blbost ako Fontanovu trilogiu uz v telke neuvidim a ako vidno sucasna tvorba a sucasni herci sa dokazu popasovat aj s takouto vyzvou,ako este prerazit umelecke dno... ()

elanista1

Najlepsia ceskoslovenska kapela minulosti a sucasnosti.. a dajme tomu ze aj buducnosti, vo filme ktory dejom neohromi, ale je to poctiva spoved vtedajsej elanovskej slavy, a tie piesne nikdy nebudu obohrate. Za samotny film 3*, za Elán 7*. Priemer 5* ()

Piedone odpad!

Prvých 5 albumov Elánu som mal celkom rád... Nebezpečný náklad už ma tak nenadchol... a potom prišiel tento film. Odvtedy Elán nepočúvam. Tým začal úpadok tejto kapely, ktorý pokračuje dodnes. A nič na tom nemení ani to, že ich vtedajší bubeník býva v rovnakom meste ako ja. ()

`barocco

Taky Filanovsko Raposovsky pokus dostat Elan do filmu stylom kde sa clovek neubrani pocitu ze inspiraciou bol dnes uz kultovy Tazky den od Richarda Lestera. Aj tam sa clovek od Beatles nedocka herectva zato vsak dobrej hudby je tam skutocne dost. Film som po rokoch prave videl a musim pridat hviezdicku za naozaj dobre vykreslenie atmosfery Bratislavy konca 80 rokov. (meaveho komentar to vystihuje velmi presne...) Pribeh je vlastne o skupine Elan ktora odchodom troch jej clenov musi zacinat nanovo. Ked zobereme do uvahy rok vzniku, 1989, (film mal premieru v lete na Filmovom festivale pracujucich a osobne som ho videl na zaplnenom amfiteatri letneho kina, teda presne 5 mesiacov pred padom komunistickeho rezimu v CSSR) a vzhladom na osud privatizacie filmovych studii Koliba Bratislava mozme si pozriet jeden z poslednych slovenskych filmo z doby ked sa este na Slovenku tocil film. O to vacsia je nostalgia ked si uvedomim ze filmova tvorba na Slovensku je v podstate mrtva a nezachrani to ani desat filmov ktore sa natocia za desat rokov v dnesnej dobe..... Dusan Rapos podava sympaticku reziu ktora spolu s hudbou drzia film po kope. Pribeh ako taky sice nie je nejak svetoborny ale parik v podani mladych madarskych hercov v tomto filme (Peter akoby stvarnoval textara kapely Borisa Filana ktory pisal aj scenar ) je viac nez sympaticky. ()

BlueNeon81

Rabaka, alebo slovenská odpoveď na Perný den. Popravde po zhliadnutí mám veľmi zmiešané pocity, jednak v tej dobe bol Elán na vrchole a ich tvorba bola viac o niečom, ale natesnať ich do celovečerného filmu o kapele, ktorá sa snaží dať tímovo dohromady a vyštartovať na turné, to moc nezafungovalo. Jednak Rapošové režijné lapsusy sa nedali prehliadnúť a jednak aj herecké výkony samotných členov Elánu boli veľmi diskutabilné - veď prečo boli všetci okrem Ráža predabovaní? Takisto nechápem aj zloženie ústrednej dvojice, teda nie žeby to už bolo ako päsť na oko, ale prečo obsadili práve maďarských hercov? Ako chalan s hlasom Maroša Kramára ešte budiž, ale to fúzaté dievča? Každopádne životné eskapády protagonistov boli veľmi nereálne, to som fakt krútil hlavou. Takisto mi bolo divné to samoúčelné používanie sprostých slov, ten film bol predsa od 12 rokov a občasne sa objaví v televízii v dopoludňajších, alebo popoludňajších hodinách, žeby sa pomaly Rapoš pripravoval na slobodu? Nebyť dobrého soundtracku, tak moje hodnotenie by išlo až do odpadu, ale menej ako dve hviezdičky nemôžem dať. P.S.: samotné "elpíčko" som dostal na vianoce roku 1989. ()

ZetDaElO

Veľmi zdĺhavých 90 minút extrémne zlého herectva Joža Ráža s o nič lepším filmovým realizačným tímom okolo neho. Scenárista bol v tomto filme zbytočným povolaním. 3/10 ()

djmango

Veľmi ťažko hodnotiteľné. Hudba jasných 5, dej, a ak trošku preženiem, "herecké výkony" sa rovnajú čistej nule. Najlepšie kúsky : Mucha I -nezamieňať s touto :-) Moucha (1986), Van Gogh a Labute. Aj napriek tomu si filmík vždy veľmi rád pozriem, dnes už s určitou dávkou nostalgie. Suma sumárum za 3, čiže ani ryba ani rak... ()