Reklama

Reklama

VOD (1)

Ani zdi středověkého zámku je nedokázaly udržet. Britský válečný film podle skutečné události. Dramatické příběhy z vojenských lágrů tvoří velmi oblíbenou a poměrně početnou podskupinu mezi válečnými filmy. Nalezneme mezi nimi i některá klasická díla. Stačí jmenovat např. Velkou iluzi (1937; r. Jean Renoir), Stalag 17 (1953; r. Billy Wilder), Most přes řeku Kwai (1957; r. David Lean) nebo Velký útěk (1963; r. John Sturges). Většina podobných děl čerpá ze skutečných událostí a výjimkou není ani britské drama Útěk z Colditzu (1954; r. Guy Hamilton), zpracovávající knížku P. R. Reida, v níž anglický major (který u snímku fungoval jako technický poradce) popsal vlastní úspěšný útěk z německého zámku Colditz, považovaného za jeden z nejlépe hlídaných táborů pro zajaté spojenecké důstojníky. Snímek patří k realistické vlně britských válečných filmů padesátých let (byť se prakticky celý natáčel ve studiových interiérech anglického Sheppertonu) a může se pochlubit účastí předních britských herců, mj. Johna Millse (Reid), budoucího režiséra Bryana Forbese (Winslow) či Erica Portmana (plukovník Richmond). Útěk z Colditzu získal dvě nominace na Cenu BAFTA, a sice za nejlepší film a za nejlepší britský film. V obou případech však odešel poražen Olivierovou adaptací Richarda III. (Česká televize)

(více)

Recenze (13)

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Trošičku odlehčená záležitost ... možná vás zaskočí svým ryze britským nadhledem s nádechem nezaměnitelného ostrovního humoru - i jakousi matoucí, téměř nepostřehnutelnou, leč všudypřítomnou euforií. Možná (jen na docela malou chvilku) budete mít dokonce falešný pocit bezpečí ... jakoby ani nebyla válka. Znáte je přece - ty věčné hry na vojáky ... kluci je berou smrtelně vážně, nicméně reálné nebezpečí jim nehrozí. Jenomže nic není tak růžové, jak to snad na první pohled vypadá - válka se jen tak tváří, že nezúčastněně pospává, aby se v pravou chvíli připomněla - a ukázala svou skutečnou tvář. Budete jim fandit ... všem odvážným (ne)úspěšným útěkářům - a třeba i filmařům, kteří se rozhodli zveřejnit jejich osudy. P.S.: Příběh vychází z reality ... ale to už asi víte. ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Názov filmu napovedá, že by sa malo jednať o jeden (veľký) útek, pravdou ale je, že film je o mnohých útekoch, viac či menej zdarilých. Film nemá jeden kontinuálny dej, ide o sled útekov odohrávajúcich na jednom mieste - dôstojníckom lágri. Spočiatku mi síce istá odľahčenosť nepripadala ako dobrý nápad - väzni sa nemali v lágroch nijako zle, za útek schytali maximálne pár dní samotky, chýbala ťaživejšia atmosféra i citeľnejšie napätie - ale postupne som si na zvolený pohľad navykol a niekoré fóriky boli vydarené tak, že som sa musel nahlas zasmiať. To podstané, a to že každý vydarený útek vlial ostatným zajatcom silný pocit nádeje, bolo splnené a po počiatočnej nedôvere k vojakom iných národností mal každý nefalšovanú radosť, keď sa útek podaril, hoc aj tomu tomu cudzokrajnému. Príjemná oddychovka s pekným posolstvom, ktorá sa opiera o kvalitné herecké výkony na čele s Johnom Millsom a Ericom Portmanom. ()

Reklama

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

´Útěk z Colditzu´ je snímkem v řadě obdobných filmů o zajateckých táborech a útěcích z nich. Námětově se tu převážně naráží na ´Ženevskou úmluvu´, kde se mimo jiné píše i právu válečných zajatců na pokus o útěk. A o tom tento příběh vypráví. Po technické stránce je zpracování samozřejmě poplatné době, ale i tak i dnes nadále zůstává stále zajímavým. Děj není nijak nudný, byť co se týče nějakého toho napětí nelze bohužel o co stát. Ale to také závisí hlavně na přístupu k dané látce. Jedná se tedy o klasiku, která rozhodně stojí za shlédnutí. ()

pafka 

všechny recenze uživatele

Zacatek skutecne odlehceny humorem a ja se tesil, ze to bude pokracovat napric celym filmem. Ovsem jak to tak byva, mnoho postav dej komplikuje, nezbyva prostor na budovani srandy i napeti a nakonec to preci jen neni zadna velka slava, ale aspon pripomenuni skutecnosti, ze neco takoveho bylo a nejaky utek se taky podaril. ()

Petrus1 

všechny recenze uživatele

A já myslela, že II. světová válka byla krutá a děsivá. A jaxe tady ukazuje, byla to docela prdel. Teda aspoň v Colditzu. Němci se tu veřejně zesměšňují a jejich velitel se tomu ještě řehtá. Vězni tu mají i svůj vlastní obchůdek, pořádají veselé estrády a jejich hlavním cílem je vymyslet dokonalý útěk. Rozhodně se tu nikdo nenudí. Jíst a pít mají co, spát taky kde. Až zase bude nějaká válka a my křehké ženy budem povolány k obraně vlasti, mým prvotním úkolem bude stát se rychle důstojníkem naší skvělé armády a při nejbližší příležitosti se někde nechat zatknout nepřítelem. A pak už si budu jen v klidu válet šunky v nějaké príma důstojnické base a budu čekat, až mě nějací blázni, co se celou válku válely v zákopech na frontě, přijdou osvobodit. :-) Rozhodně se nemíním žádného útěku účastnit - klidně je pomůžu vymýšlet a realizovat, ale ven mě nikdo nedostane. Přece jen je tu možnost, že by mě někdo mohl při pokusu o útěk zastřelit - a do mě by se netrefil jen blbec. A pokud budu mít štěstí, dostanu se do multikulturního zajateckýho tábora, abych se mohla naučit cizím jazykům a třeba tam narazím i na potrhlýho Frantíka a partičku Anglánů, kteří nás budou bavit svým typickým humorem... A závěrem nezbývá než poděkovat programovým tvůrcům v ČT art, že tenhle film objevila a hodila na obrazovku. ()

Galerie (16)

Zajímavosti (4)

  • Podľa kalendára na veliteľovom stole, počas jeho rozhovoru s plukovníkom Richmondom o presunutí poľského väzňa, je dátum "Dienstag 4. Oktober". 4. október však v priebehu celej druhej svetovej vojny nepadol ani raz na utorok, ako tomu bolo v roku 1955 (rok vydania filmu). (st3f0o)
  • Kapitán Pat Reid (John Mills) je postava, inšpirovaná skutočným britským dôstojníkom, celým menom Patrick Robert "Pat" Reid, autorom románu, na základe ktorého film vznikol. Reid, inak technický poradca pri natáčaní, bol uväznený na hrade Colditz v rokoch 1940 – 1942, až do jeho úspešného úteku. Rovnako skutočné bolo aj meno nemeckého bezpečnostného dôstojníka Paul Priem (Denis Shaw). Všetky ostatné mená použité vo filme, sú vymyslené. (st3f0o)
  • Hrad Colditz skutečně sloužil jako zajatecký tábor pro vojáky, kteří se opakovaně pokoušeli o útěk. (Winster)

Reklama

Reklama