Major

(festivalový název)
  • Rusko Major (více)

Expresivně natočené strhující drama o tragických důsledcích mravně pochybeného a zbabělého jednání. Policista, který přejede dítě, se obrátí na své kolegy, aby zakamuflovali jeho vinu. Tento krok uvede do pohybu mašinerii temného bezpráví, jež si vyžádá nevinné oběti. (MFF Karlovy Vary)

Ephemeris

Skvelý začiatok, ktorý sa dal rozvinúť podľa mňa úplne iným smerom. Šedé sídlisko, špinavý sneh, ošarpané interiéry... Bezútešná realita súčasného ruského človeka. Neskôr sa to ale zvrhne a je to dovedené ad absurdum. Správanie filmových hrdinov naznačuje, že v krajine ešte stále pretrváva sovietske uvažovanie "nas mnogo". Nejaké tie straty sú proste povolené a nikto si slzičku v oku zatláčať nebude. Mnohí porovnávajú Bykova a Zvjaginceva, lenže v tomto súboji režisérov má Zvjagincev stopercentne navrch... ()

Flego

Nevľúdne prostredie medzi šedými panelákmi a dej v ponurých chodbách policajnej stanice v malom mestečku akoby naznačovali chlad tohto filmu. Strhujúca dráma o prekvitajúcej policajnej moci, ktorá zneužíva situáciu len vo vlastný prospech. Nielen ak urobí chybu vysokopostavený major a zrazí autom dieťa. Polícia je v tomto ruskom príspevku zobrazená ako mafiánska skupina prepojená na finančné a hospodárske záujmy. Je to veľmi studený pohľad, natočený bez štipky ohľaduplnosti. To sa mi veľmi páčilo. Možno chýbal údernejší ťah na bránku, niektoré scény trošku vypilovať, ale aj tak som príjemne prekvapený a spokojný. ()

flanker.27

Zápletka trochu připomíná některé drsné francouzské kriminálky z 60. a 70. let, provedením a prostředím je to však ruské doslova na krev. Škoda až příliš překombinovaného závěru a dost nepochopitelného zvratu v jednání hlavního (anti)hrdiny se svědomím. Tedy že ho ta výhrůžka dostala, to je jasné, ale proč zvolil řešení, které neodpovídalo jeho předchozím krokům. Když už zašel tak daleko, byla by likvidace nyní už bývalého kolegy celkem logická. Výborná atmosférická hudba a zobrazení drsného prostředí, ve kterém bych se nechtěl octnout. Opravdu soda. ()

Radko

Policajné prekrúcanie verzií dopravnej nehody spôsobenej kolegom policajtom roztočí špirálu absurdného násilia dopadajúceho na nevinných aktérov udalosti. V hre sú funkcie i dobré meno policajného zboru. Suverénne zrežírovaná dráma necháva zároveň široký priestor pre rôzne otázky a úvahy. Napríklad - pokiaľ má ísť loajalita k šéfovi a jeho požiadavkám v mene uchovania si zamestnania? A aká má byť miera profesijného držania si chrbáta (tak častá okrem fízlov napríklad u lekárov).Alebo - na odvrátenie ohrozenia vlastnej rodiny sme schopný spáchať akýkoľvek zločin? Poznámka - k uveriteľnosti filmu len toľko - vo viacerých komentároch sa tu uvádza, že je to nereálne, pritiahnuté za vlasy a podobne. Prípadne, že to je ruská realita. Odcitujem úryvok z článku o slovenských policajtoch, ktorí už boli natoľko nenažraní, až sa dopustili vraždy podnikateľa - mimochodom, išlo o elitných kukláčov a vyšetrovateľa: "Špičkový strelec a elitný kukláč Juraj Roszík bol od roku 1999 súčasťou policajného gangu. Ten prepadával podnikateľov, unášal deti, vydieral ženy, mučil bezbranných. Motívom boli vždy peniaze." (citát je z časopisu Plus sedem dní, marec 2013). To sa dialo a podľa viacerých indícií v iných formách aj stále v štruktúrach našej polície deje. ()

*CARNIFEX*

Príslušník polície, mjr. Sergej Sobolev obdrží v skorých ranných hodinách telefonát, že jeho ženu zobrali na pôrodnú sálu. Nakoľko počas jazdy riskuje, stane sa niečo, čo sa dalo očakávať. Nešťastnou zhodou náhod a nedisciplinovanosťou na ceste, zapríčiní nehodu pri ktorej usmrtí malého chlapca. Jediným svedkom je matka. Pre záchranu svojho "života" je ochotný urobiť čokoľvek. Ihneď požiada dvoch kolegov z práce, aby zamietli stopy z miesta činu. Tento bezcharakterný krok spúšťa sled tragických udalostí s ktorými mjr. Sobolev, napriek pocitu viny, nerátal. Prvú polhodinu skutočne realisticky pôsobiaca excelentná dráma vyvolávajúca depresívne pocity, s akými sa človek stretne len zriedka. Následne sa snímok začne uberať smerom, ktorého som sa obával. Režisér sa rozhodol, že film obohatí o ďalšiu zápletku, ktorá už tak vierohodne (na mňa) nepôsobila. Strašná, neskutočná škoda, ako sa podarilo tento film, napriek výbornému námetu, "zavraždiť". ()