Reklama

Reklama

Freddie Mercury: Příběh

  • Velká Británie Freddie Mercury: The Great Pretender (více)

VOD (1)

Obsahy(1)

Freddie Mercury (5. září 1946 – 24. listopadu 1991) se narodil jako Frederick Bulsara na Zanzibaru, ostrově, který dnes patří k Tanzánii. Až do sedmi let byl vychováván jako jedináček. Pak se narodila jeho sestra Kashmire. Oba Mercuryho rodiče byli Peršané, a protože v Bombaji byla největší perská komunita na světě, začal Freddie chodit do školy v Panchgani. V necelých čtrnácti letech se Freddie s rodiči přestěhoval do Británie. V devatenácti se přihlásil do Ealing College of Art. Všichni Freddieho spolužáci ho popisovali jako tichého, málo sebevědomého podivína, který neustále imitoval Jimiho Hendrixe. V roce 1969 se Freddie seznámil s kytaristou Brianem Mayem a bubeníkem Rogerem Tylorem, členy skupiny Smile. V průběhu roku 1970 začali společně zkoušet a novou kapelu – podle Freddieho návrhu – pojmenovali Queen. V únoru 1971, po příchodu baskytaristy Johna Deacona, se z nich stal kvartet, považovaný dodnes rockovým světem za jednu z nejtrvanlivějších a nejkvalitnějších sestav pop-music. Freddie měl jasnou představu o stylu kapely: zkombinovat razanci Led Zeppelin s novým druhem vizuální a melodické elegance.
O tom, že má AIDS, se zpěvák Freddie Mercury dozvěděl pět let před tím, než 24. listopadu 1991 zemřel. Obavy z nemoci měl už dávno. Uvědomoval si, že jeho divoký životní styl přesahoval běžné excesy rockových hvězd. „Měl jsem víc milenců než Elizabeth Taylorová," chlubíval se Mercury přátelům. Svěřil se pouze své přítelkyni Mary Austinové a manažerovi skupiny Queen Jimu Beachovi. Dohodli se, že zatím o všem pomlčí i před Mercuryho queenovskými kolegy, kytaristou Brianem Mayem, bubeníkem Rogerem Taylorem a baskytaristou Johnem Deaconem. „Kdyby to věděli, týmový organismus by se rozložil. To nechci. Jejich muzikantské kvality potřebuji víc než jejich soucit," argumentoval Mercury.
Už druhé LP, které vyšlo v březnu 1974, se stalo 5. nejprodávanějším albem v Británii a další album (Sheer Heart Attack – listopad 1974) bylo dokonce druhé. 21. 11. 1975 vyšlo LP A Night at The Opera se skladbou Bohemian Rhapsody, ve které sbory byly nahrány postupným navršením 180 hlasů a kytara potom působí jako zvuk orchestru. Deset dnů nato se singl Bohemian Rhapsody dostal na 1. místo britské hitparády, kterou vedl celých devět týdnů. (Podruhé po Mercuryho smrti v r. 1991 a výtěžek z prodeje byl věnován na výzkum léčení nemoci AIDS).
Počátkem osmdesátých let si extravagantní Freddie přestal lakovat nehty na černo, oblékat se do saténu, a nechal si narůst knírek, ale oblečky a chlapečky střídal dál. 30. 6. 1980 vyšlo LP The Game, které se stalo nejprodávanějším albem v USA. 13. 7. 1985 – dvacetiminutové vystoupení Queen na londýnském koncertě Live Aid, který přenášelo 12 satelitů pro 1,6 miliard TV diváků na celém světě. Na koncertu vystoupili i Paul McCartney, Eric Clapton, David Bowie, Madonna, U2, Who, Sting a další hvězdy hudebního nebe.
Kolem roku 1989 se začalo veřejně spekulovat o Mercuryho špatném zdravotním stavu. Fyzicky i psychicky unavený Freddie ještě natočil se skupinou album Innuendo (únor 1991) – 1. v Británii a 30. v USA. 23. listopadu 1991 Freddie Mercury přiznává světu, že je pozitivní na AIDS. 24. listopadu 1991 kolem sedmé hodiny večer umírá Freddie Mercury, nakažený virem HIV, na zápal plic. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (55)

Autogram 

všechny recenze uživatele

Pre fanúšikov Freddieho a Queenov povinnosť, a keďže som sa jeden krátky čas k nim radil aj ja, tak som si nenechal ujsť. Hovoriacich hláv nebolo príliš, dali sa vydržať a skvelá hudba ich ľahko potlačí do úzadia. Dokument je menej hudobný, ako som čakal, zato je viac osobný, dozvedel som sa zo života veľa detailov, ktoré mi samozrejme už zajtra vyšumia z hlavy. Ale niekoľko zásadných vecí ostane. ()

Lottr 

všechny recenze uživatele

Velice povedený dokument, zaměřený spíše na Freddieho osobní život, než jako pohled na celou skupinu Queen. Snaží se ukázat Freddieho, jako člověka, než jako jakousi ikonu. Příběh prolíná celý jeho život, od jeho dětství, přes samotné začátky, kdy ovlivněn svými vzory, jako jsou třeba Led zeppelin, začínal se svou hudební kariérou. Děj pokračuje přes mnohé úspěchy celé kapely, i (více) méně úspěšné Freddieho sólové období, až po slavný návrat s albem Innuendo a jeho operním projektem. Děj prolínají záběry z koncertů, nejrůznějších rozhovorů i záběrů z osobního života a končí událostmi po jeho smrti. Nelze snad považovat za spoiler :) Celý dokument je pojatý takovým přirozeným, až domáckým způsobem, což působí velmi příjemně. ()

Reklama

Gemini 

všechny recenze uživatele

Mluvící hlavy, archivní záběry z koncertů, mluvící hlavy, klipy, archivní rozhovory s Freddiem Mercurym, mluvící hlavy, archivní záběry z TV pořadů s fanoušky, mluvící hlavy (hlavně Montserrat Caballé), archivní rozhovory s Freddiem Mercurym, a tak dokola celou tu hodinku a půl. A nic víc nepotřebujete;) Nutno dodat, že tentokrát je to docela osobní, mluví se hlavně o Mercuryho motivacích a inspiracích, i o jeho vlastních pocitech - nebo spíš o tom, co jako svůj vlastní Great Pretender ukazoval. Obsah naprosto vynahrazuje tradiční (chcete-li rutinní) formu, takže ode mě plně spokojených 80%. PS: Už je to nějaký čas, co jsem to viděl, ale dnes jsem náhodou na dokument narazil asi v polovině a zase fascinovaně zírám až do konce... ()

Maynard. 

všechny recenze uživatele

Až žije král! Tohle je tuším 3 dokument o tomhle bohémovi. Jednoznačně patří mezi ty nejlepší... Spousty rozhovorů nejen s Fredím. Řekl bych, že tady je těch informací opravdu hodně. Jen možná škoda, že se v žádným dokumentu nemuví o tom jak zrovna se složila ta a tatá písnička. Tohle je spíš o tom životě. No a jak by řekl hlavní aktér - přál bych každýmu, aby mohl žít jako já :o) ()

GilEstel 

všechny recenze uživatele

Většina obsahu a obrazového materiálu se týká poslední dekády Freddieho života. Ukázky z posledních koncertů skupiny Queen, pokusů o sólovou tvorbu a občasné záběry ze soukromí. Dost času je věnováno jeho smrti a AIDS. Dokument se prakticky vůbec nezabývá mládím, počátky kariéry, rodinou a poměry ze kterých vzešel. To vše je v podstatě odbyto ve dvou až třech větách. Jako plnohodnotný dokument je to slabý. Tomuhle příběhu poněkud chybí začátek. Ačkoli fanoušky jistě i tak potěší. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (2)

  • Ve snímku je zachycena sekvence melodií z LP „Barcelona“, nahrávaná v roce 2012 v Praze, přesně v té podobě, v jaké měly skladby znít původně. (ČSFD)
  • Ve filmu je zařazen i záznam televizního vystoupení Briana Maye a Rogera Taylora v pořadu BBC za přítomosti Paula Danielse, v němž se rozhodli obhájit památku svého zemřelého kolegy. (ČSFD)

Reklama

Reklama