BoJack Horseman

• USA BoJack Horseman
USA, (2014–2020), 33 h 27 min (Minutáž: 25–27 min)

Hudba:

Jesse Novak

Série(6) / Epizody(77)

wooozie

Fenomenální! Na začátku jsem trochu váhal, ale postupem času se z toho vyklubala naprosto geniální záležitost. Přestože to může znít velmi nepravděpodobně (animovaný komediální seriál o antropomorfním světě, ve kterém je hlavní postavou kůň, dříve televizní hvězda, nyní sotva přežívající troska), jedná se skutečně o jednu z nejpravdivějších ilustrací snad všech aspektů života. Život totiž může být zábava, ale taky pěkná svině. Některé díly jsou čistokrevná deprese, která diváka uzemní bezprecedentním způsobem (nepovedená "rozlučka" s Herbem, půlhodinový monolog na pohřbu, velká hádka s Toddem (fu*k man...), díl v BoJackově hlavě (stupid piece of sh*t), cesta ke smrti). To jsou momenty, kdy seriál dosahuje absolutního stropu quality TV. A v případě konce Sarah Lynn (a všech důsledků s tím spojených) dostane divák tak těžké emocionální dělo, že tento pomyslný strop seriál proráží. Pokud bych to měl dát do nějakého kontextu, jestliže Breaking Bad je králem hraných seriálů, tak kvalitativně na stejné úrovni je v kategorii animovaných seriálů BoJack Horseman... obviously. S01: 9/10. S02: 8/10. S03:10/10. S04:10/10. S05: 10/10. S06:10/10. ()

Pajky3

1. série BoJack je animovaný seriál od Netflixu, což samo o sobě napovídá, že se bude jednat o nestandardní záležitost. Animace a svět ve kterém se nachází, se nápadně podobá Ugly Americans, chybí jen peklo a démoni. Hlavní postava připomíná seriálového Hanka Moodyho z Californication, případně život Charlieho Sheena. Ano, hlavní hrdina je sebestředný frajer, se kterým málokdo rád spolupracuje a může za to jeho životní styl. Upřímně jsem ale čekal, že se budu bavit víc. Možná, že potřebuji čas, abych si na BoJacka zvyknul, ale zatím mě rozhodně neokouzlil tolik, jak by mohl. Každopádně ve sledování budu pokračovat, už několikrát se mi stalo, že pochyby z první série se následně proměnily v nadšení v sériích následujících. Zatím je to pro mě jen lehký nadprůměr. *** 2. série Člověk si opravdu musí uvědomit, že BoJack není klasická komedie. Ano, nabízí spoustu vtipných okamžiků, ale celkovou náladou a vyzněním mě utvrzuje v přirovnání ke Californication. Každá šťastná chvilka je náležitě vykoupena něčím nepříjemným. Pokud tohle přijmete, tak se vám seriál bude líbit. Druhá série navíc působí lépe jako celek oproti předchozí řadě a to se mi líbí. Osudy ústřední pětice, tedy Bojacka, Diane, Princess Carolyn, Todda a Mr. Peanutbuttera, mě zajímají a jsem zvědav, co dalšího jim osud připraví k překonání. Jedno je totiž jisté, nebude to procházka prosluněným růžovým sadem, kde vám vydrží úsměv na rtech celou dobu... 3. série Kdo by čekal, že mě může takhle semlít animovanej seriál? Já až do třetí série ne. Do teď jsem považoval za nejsebedestruktivnější postavy Hanka Moodyho a Dona Drapera, teď už jsem si jistej, že BoJack Horseman si mezi nimi své místo plně zaslouží. Poctivě budované drama s dobrými vtípky a povedenými odkazy z prvních dvou třetin série je v závěrečných dvou epizodách rozmlácenou na prach. Vážně to už začíná být hořké a těžko stravitelné... 4. série Čtvrtá série už se mi do noty úplně netrefila. Přijde mi, že už se veze pouze na vlně deprese a nějak chybí vtípky. Navíc ani BoJack si neodpustil utahování z volebního procesu. 5. série Co ještě k BoJackovi víc napsat. I pátá řada se veze na stejné vlně těžkých otázek a rozhodnutí bez možnosti výhry, které se tak nějak přirozeně stáčejí k depresivním myšlenkám. Ale tvůrci se nebojí experimentovat a některé epizody nabídnou úplně jiný pocit než jsme si zvykli. Takže jim to určitě jde k duhu, protože třeba epizoda Free Churro je něco, co rozhodně uvízne v paměti. Navíc jsem vážně zvědav na to, jak se BoJack vypořádá s nástupem na Rehab. 6. série Možná mi to trvalo několik let, ale dokázal jsem nakonec přijmout to, že BoJack Horseman není jako drtivá většina animovaných seriálů. Ano, pořád se tam najdou vtipy a dokáže to pobavit, ale není to primární cíl seriálu. Vrátím se k mému prvnímu přirovnání a budu trvat na tom, že mi to svým obsahem a náladou nejvíc připomíná Californication, i když se to v důsledku destrukce hlavní postavy nebojí zajít ještě o něco dál. Je to plné tíhy špatných rozhodnutí, které se pokaždé dohrávají až do hořkého konce, deprese, nepříjemných pravd ze života a snahy se zlepšit. Navíc bylo poctivě připravené rozloučení a zakončení se podařilo. Takže musím trvat na tom, že BoJack je jedinečný seriál, který ale určitě nebude po chuti každému. () (méně) (více)

zdepapepa

Taková cartoonová verze ovesné kaše. Zasytí, ale to je asi tak vše. Koukat se na ni nedá. Vyšší smysl se v ní hledat nedá. Ale zasytí. Vzhledově v tom vidím jakéhosi pokračovatele Ugly Americans s různými lidskými vlastnostmi. Typický produkt kalifornských scénáristů aneb "piš co znáš". Oni znají Hollywoo(d), herce, vily, večírky, agenty. Tak tu máme X-tou variaci na problémy na západním pobřeží Ameriky. Když k tomu navíc připočteme, že ústředním hrdinou je bohatý sukničkář natáčející nejvytouženější roli svého života, stíhá u toho sabotovat plnění snů svých přátel a rozvracet manželství a stará přátelství a i tak je nešťastný a mně ho má být líto? Těžko. Napsal bych víc, ale to mě vrací k první myšlence tohoto odstavce - je to tak plytké a bez chuti, že se k tomu moc jiného napsat nedá. Naštěstí od 3. a zejména od 4. série pro mě nastal zlom, kvalita se zvedla, místo typicky cartoonových taškařic se řeší skutečné, lidské, často typy problémů, které se ostatní seriály bojí jen zmínit (hezký kontrast s pastelovými barvami), a celkově mi přijde, že se seriál konečně "našel". Bez diskuse mám nejradši příběhové linie Todda a Princess Carolyn. ()

vyfuk

I když to není mým zvykem a dělám to nerad, tak musím ohodnotit a okomentovat posledních pět sérií jako celek. Už jenom z toho úhlu pohledu, že jde o i přesto krátkou záležitost, která navíc je naprosto chytlavá a dá se projet za neuvěřitelně krátkou dobu. Seriál si nejdříve užíváte kvůli nevědomosti a humoru a postupně začnete i soucítit s postavami a žasnout nad filozofií a propleteností postav. Tohle je ale bohužel to jediné, co vám vydrží. Humor totiž docela rychle ochabne. To, co vám mohlo připadat v první a druhé sérii k popukání, tak v dalších už je stereotypní a těžce nezáživné. Ani nemluvím o tom, že linky mnoha postav jsou dělané na styl, že se v nich vlastně nic neděje. A to je hodně smutné. Zůstane vám tedy jenom deprese. Ale taková, že stále nad ní musíte žasnout. Bohužel to je všechno. 6. série: Kapitola končí. Kapitola 6. série. Jednoho seriálu. Jedné životní éry. Ke mně se BoJack dostal v podstatě teprve před dvěma lety. Jsou lidé, kteří ho sledují prakticky od začátku. Nedokážu se vcítit do jejich kůže. BoJack přinesl do mého života humor i naprostou filozofii něčeho existencionálně nadpozemského. Je to seriál, který neosloví každého. A i když někoho osloví, tak ne vždy to může být 100% věrnost. I přesto to byla neskutečná a nezapomenutelná jízda. Bylo to něco víc. Něco výjimečného. A je po všem. Dost divně, těžce a zvláštně se to popisuje a dělá se nad tím tečka. ()

SimpanzJi

Tenhle netflix seriál je fakt super. Hlavně, co se týče animace, ta je fakt na dobré úrovni. Dalším plusem jsou fakt super vtipy, a celkově scénář. A dost dobrý stěry: "Prosíme účet, prosím," "Vždyť jsme si ani neobjednali". To mě dostalo. Úvodní znělka seriál BoJack Horsemana měla mimo jiné skvělou hudbu. Teď ale ke znělce seriálu Horsin´ Around (Koniny) - Malí sirotci, raz, dva tři. Začne se zpívat a potom už to jede. Taky mě zaujalo, že postavy, které nějak ovlivňují děj, jsou znázorněny jako zvířata. Zato postavy, které jsou "komparz", jsou normální lidé. Mezi mé nejoblíbenější postavy patří bezesporu pan PeanutButter. Celkově dost povedený seriál. 25. 10. 2015 ()

• Český režisér Jan Hřebejk tento seriál nepřímo zařadil mezi jeden z nejlepších. [Zdroj: časopis Reflex] (vyfuk)

Nejlepší seriály posledních deseti let?

Nejlepší seriály posledních deseti let?

01.11.2019