Co žere Gilberta Grapea

• USA What's Eating Gilbert Grape (více)

Gilbert Grape nie je z tých, čo by nemal do čoho pichnúť. Aj keď Endora je miesto, kde sa toho veľa nedeje. Jediný raz, čo mestečko navštívila polícia, bolo vtedy, keď sa Gilbertov retardovaný brat Ernie pokúsil vyškriabať na neďalekú vodnú vežu. Dávať pozor na brata je hlavnou úlohu Gilberta, čo vie byť pekne otravné. Najmä, ak Gilbert okrem toho pracuje v obchode. Potom ale Gilbertovi skríži cestu niekto, kto ho nenecháva ľahostajným. Becky so svojou starou mamou začnú mať problémy s autom práve vo chvíli, keď prechádzajú cez Endoru. Becky je krásna a Gilbert sa práve zaľúbil. Nájsť si však čas pre svoj vlastný život sa zdá byť pre Gilberta nemožné... (oficiální text distributora)

kinej

Tento film klame tělem. Na první pohled popisuje všední život obyčejných lidí na nezajímavém venkově. Ale režisér Hallström vměstnal do těchto zdánlivě nezajímavých kulis silný, úsměnvný a dojemný příběh. Režisér dokázal názorně vylíčit jaké peklo může být život na nezajímavém maloměstě s rodinou, která je spíš vězením, než oporou. Takové peklo, až se z toho může člověk chtít oběsit, jako třeba Gilbertův otec. Depp zde předvádí standartní herecký výkon, ale názorně ukazuje, že se velkým hercem stal zejména díky čichu na skvělé filmy. Di Caprio zde září a hlavně díky němu je film tak silný, že jej nedokáže stáhnout dolů ani šaptná hudební kulisa. ()

ajuska

Na tenhle film jsem narazila v televizi úplně náhodou a začala na něj koukat jen kvůli mému oblíbenci Deppovi. Byla jsem ale velice příjemně překvapená, protože kromě skvělého Deppa tu byl i vynikající DiCaprio a skvělý příběh, který nejprve působí jako, že to bude sranda, ale nakonec se za tou odlehčeností a ironií objeví nefalšovaný smutek. ()

kitano

Film, ktorého príbeh vytvárajú všedné-nevšedné osudy obyvateľov jedného bohom zabudnutého mestečka. Život tam ľudia nemajú ľahký a to platí o to viac, ak máte doma matku ktorá váži 200 kg a retardovaného brata, ktorý vám celý boží deň visí na krku. To je príbeh Gilberta Grapea, pohľadného mladíka, ktorému jeho zabitý život už pekne lezie na nervy. Horkosladká historka o tom, že život nieje med, ale aj o tom, že práve stratiplná cesta ukáže človeku, kde sa skrýva skutočné šťastie. (9/10) ()

misterz

Veľmi jemný, citlivý film o sociálnom marazme života tých menej šťastných. Čo žerie Gilberta Grapea? Na túto otázku dostávame postupne, ako film plynie a s gradovaním atmosféry dojmu uväznenia v bezútešnom živote kde nie je žiadny cieľ len maličká nádej na zmenu k lepšiemu, jasnú a zrozumiteľnú odpoveď. Čo sa týka hereckého majstrovstva, tak samozrejme Deppov herecký výkon bol jasný a očakávaný, svoju rolu Gilberta zvládol perfektne. Ale to nie je nič v porovnaní s DiCapriom. Bol som šokovaný, ako famózne zvládol náročnú úlohu retardovaného chlapca. Keď si predstavíme, že ešte iba začínal a bol len taký holobriadok, tak je to nesporne krásna ukážka obrovského talentu, ktorého sa mu do vienka dostalo. Keby sa miestami nevyskytlo pár nudnejších a zbytočných pasáží tak idem na plný počet. Aj napriek tomu však ide o výborný film, ktorý stojí za pozretie. 85/100 ()

B!shop

Tenhle film je v podstate o nicem, nic moc se tu nedeje, pouze par hlavnich postav a jejich vsedni starosti a radosti. Ale jelikoz se tu seslo fakt kvalitni obsazeni, tak to staci. Vsechny hlavni postavy jsou totiz skvele napsany, takze herci maj co hrat a vetsina to vyuziva naplno. Depp je tradicne perfektni, akorat ta barva vlasu moc nevysla, obcas je ma cerny, obcas zrzavy, to tvurcum nejak uteklo. No a pak tu je prekvapive skvelej DiCaprio, kterej toho dementa hraje tak presvedcive, ze mi fakt lez mistama silne na nervy a mel sem desnou radost, kdyz mu Depp vysvetlil, ze by se mel vykoupat. Celkove misty sice trochu utahany, ale perfektne napsany, zrezirovany a zahrany drama, ktery si pet hvezdicek zaslouzi. ()

• Na začátku Gilbert (Johnny Depp) říká, že jeho otec zemřel před 17 lety. Avšak jeho mladší sestra Ellen (Mary Kate Schellhardt) měla právě 15, takže Ellen nemůže být dcera Gilbertova otce. (bfa)
  • Navzdory faktu, že ochránci zvířat tvrdě kontrolovali kobylky v Arnieho obálce na dopisy, je Leonardo DiCaprio omylem zabil. (Kulmon)
  • Pro ztvárnění role Arnieho navštívil Leonardo DiCaprio několikrát domov pro duševně choré děti, kde se snažil vnímat jejich chování a reakce na okolní svět. (cihlenka)

Normální festival

Normální festival