Veterinář Jan (Jiří Bartoška) už toho má dost. Poslední kapkou je smrt tchána, kterému taky došly síly a trpělivost. Babička (Iva Janžurová) totiž vždy rozhodovala o jeho životě, stáří, a nakonec i o tom, jak a kde bude pohřbený. Nerespektovala žádné jeho přání a touhu, v dobré víře, že ona sama vždy a lépe než on ví, co je pro něj dobré a správné. A tak se k jeho neštěstí o něj starala podle své představy o jeho štěstí. A Janovi začíná být jasné, že je na té samé cestě. Jeho žena Olga (Eliška Balzerová) se totiž řídí stejnou teorií malého dvorku a dlouhého biče a přesvědčením, že za štěstí svého muže je zodpovědná výhradně ona. Janovi dojde, že už takto dál nemůže, nechce, neumí. Když nic neudělá, skončí jako tchán. Jednoho dne jej napadne způsob, jak se osvobodit a získat zpět vládu nad svým životem. Tato revolta je ale hodně netradiční. Už jen tím, že prvotní inspirací mu byl jeden z jeho pacientů, papoušek s podezřením na Alzheimera. Jan se tak i díky němu vydává na cestu za naplněním toho, o čem se domnívá, že jsou jeho sny. A protože tato cesta nemůže být snadná, stává se její součástí také stádo koz a později i krav, psychiatrický ústav, plavba na voru a život na lodi. Janova cesta za svobodou ovlivní i životy jeho dětí a jejich partnerů. Dcera Olga (Táňa Vilhelmová) totiž převzala matčinu metodu, zatímco snacha Alena (Pavla Beretová) zatím dokázala tlaku rodové tradice odolat a volí vlastní cestu, liberálnější, modernější, lidštější. Důsledky jsou pro jejich protějšky (Jiří Havelka a Jakub Kohák), v obou případech odpovídající. (Cinemart)

Karp

Že je tento film pouhou snůškou nesmyslů, jak zde uvádí někteří "renomovaní" kritici? Chce to jen více životních zkušeností a nechat se trochu omlátit roky. Pak do sebe ledacos zapadne:-). Samozřejmě Teorie tygra nabízí pouze jednu stranu mince, ale to ještě nemusí znamenat, že na ní není ledacos pravdivého... Nakonec, proč by takový film nemohl vzniknout? Snímků o tom, jak jsou muži otřesní:-), je docela dost a skoro bych řekl, že většina. A Teorie tygra nabízí poctivou filmařinu, dobré herce, příjemnou hudbu a především touhu stárnoucího muže být zas jednou tak trochu klukem a toulat se volně po kraji jako pták. Zkrátka vzít život do svých rukou... ()

lakart

Věrohodný a neuvěřitelně zábavný film, který svojí trefností a neočekávaností vám zasadí nejednu ránu do bránice a donutí vás se nad spoustou věcí zamyslet. Skvělý scénář hraný skvělými herci. Nic přitaženého za vlasy a nic povrchního. Některé scény jsou dle mého názoru neskutečně dobře vymyšlené a napsané. Jeden z mála český filmů posledních let, který mohu jen doporučit. 90% ()

tančísvlky

V dobe akej sa nachádzame pôsobí film na československej scéne ako zjavenie. Jednoduchosť až dychberúca a film plynie nejako samovolne a skončí. Veľkou nevýhodou je však odfláknutý koniec a poškodilo to trochu celkový dojem. Stejne však film hodný na videnie, pretože je viac ako dobrý. Jirka Bartoška pôsobí neuveriteľne civilne a mal byť dostať nejakú sošku. Palec nahor pán Bajgar pokračujete v "neviditeľnom" ,kde sa to začalo ... ()

E lan

Pěkný český film s překvapivě vynikajícím hereckým obsazením. Všem sedí role skvěle, scénář je napsaný inteligentně a vtipně, možná až trochu idealisticky na konec, ale přesto je to zábavná podívaná. Více takových českých filmů! ()

RajAthen

Velké překvapení a zároveň backstory k reklamám jednoho komerčního subjektu. Neoceňuji film nutně kvůli tomu, jak se staví k tématu mužů a žen, a sklonům řady žen rozhodovat za své partnery. Líbí se mi, že na malém prostoru jsou opravdu hezky vykreslené postavy a filmy nesklouzává k "hořkosladkosti", což je běžná výmluva většiny českých režisérů pro jejich nicneříkající a - pro mě - nudné filmy. Ano, v druhé polovině trochu film tlačí na pilu v tom, jak ženy mužům vládnou, ale celkový koncept je zábavný. Vhodné ku skupinovému shlédnutí.:) ()

Hannibal1913

Člověk, jenž obsadí do filmu osobu Jakuba Koháka by zasloužil zLYNCHovat... Být místo něho kdokoliv jinej, možná by šlo i sáhnout po vyšším hodnocení - každopádně povedenej film. ()

Likan7

Příjemný film. Velmi zvláštní ale nemůžu říct, že se mi nelíbil, ba naopak. Jiří Bartoška tu hraje opravdu krásně a jeho útěky (výlety) jsou na celém filmu to nejkrásnější (jako bych ho viděl v Na cestě po). V posledních desítkách minut už sice film ztrácí na tom stylu vyprávění, ale ve finále to do cíle dokluše celkem vzpřímeně. Jeden z těch filmů, kde nesourodý žánr komedie / drama jde k sobě. Film nabízí snad všechny druhy filmových žánrů. Vtipné, smutné, depresivní, ale i nadějné a milé (tohle POMO trefil dobře). ()

M_A_I_A_

Jedna hvězda dolů za iritujícího Koháka,druhá za tu hroznou českou angličtinu v hudebním doprovodu. Jinak na překvapivě fajn film. ()

quixote

Poněkud nevěrohodné, hlavně dialogy občas hodně šustí papírem. Zklamání, ale hodnotím alespoň obsazení a hlavně J.Bartošku. Viděno dvakrát, potřetí už se filmu vyhnu. ()

bono22vox

Slovo SVOBODA tu dostává svému významu víc než kdykoliv jindy. Životní skvělá role pana Bartošky... Upřímně, v tom šílenem jednání některých představitelek jsem poznal i spoustu lidí z mého rodinného okolí... ()

Inozuka

Taková Poledňáková naruby. Zajímal by mě průzkum na téma počet rozvedených manželství po konzumaci tohoto filmu. Stejně tak jako by mě zajímalo co manželka hlavního hrdiny vyučuje na vysoké škole. Chvílemi dost přitažené za vlasy, chvílemi naivní, ale celkově slušně koukatelný film se sympatickým Jiřím Bartoškou. Ostatně i všichni ostatní herci zaslouží smeknout, snad jen ten Kohák mi přišel topornej. Bavila mě i hudba od Muchowa, i když tématicky byla trochu podobná na jiné jeho soundtracky. ()

Fido

Tleskat glorifikaci špatných řešení skutečně nehodlám, takže ty dvě hvězdy patří Bartoškovi a Balzerové. ()

neo93

Moc dobrý český film. O stáří, svobodě, ženách i mužích, o partnerských a rodinných vztazích. Na to, že snímek otvírá takové množství různých motivů, se nejedná o žádnou slátaninu, jenž by neměla hlavu ani a patu a která by jen nakousávala jisté témata bez dalšího směřování. Naopak. Není to však jediné, čím film zaujme. Nedílnou součástí snímku je humor, který především v první polovině je skvělý. Ať už je to černý humor týkající se smrti tchána hlavního hrdiny, nebo humor založený na rozdílech uvažování ženského a mužského pohlaví. Bez výborného obsazení by však film nebyl tak vtipný a tak kvalitní. Zejména zvěrolékař Jan v podání Jiřího Bartošky, který má už po krk uvázaného rodinného života s manželkou a Eliška Balzerová jako jeho starousedlá manželka Olga, jsou bezchybní. Ale další postavy jsou velmi dobře zvládnuty, nejvíce mě překvapil Jakub Kohák, jenž konečně hraje, jak se patří. Velmi podařený film, takových jako je tento v českých vodách najdeme poskromnu. ()

Psycho.R

Nevim proč jsem se Teorii tak dlouho vyhýbal. Možná protože na to všichni pěli chválu a já se bál zklamání. Ovšem po shlédnutí musím říct, že je to nadprůměrné a velmi příjemné. Jedině negativum je, že se sem tam vloudí zbytečná vteřina, dvě navíc, viz. "dramatické rozbití zavařovačky". Dřívější střih by tomu pomohl. Balzerová je dobrá, ale vzhledem k charakteru postavy se nedá s její roli sžít. Iva Janžurová dokazuje, že je mistrem komiky a to je pouze v pár scénách, kde na sebe strhává pozornost a musíte se zasmát i tomu, jak ji lehce škubne horní ret při nějaké reakci. Bartoška vytvořil postavu, která má duši a mnohé jeho hlášky se, podle mě, zařadí mezi citované klasické vtipy z filmu. "Na dědu mi nesahej, mám ho zváženýho." 😂 ()

haWranka

Český film, který mi udělal ohromnou radost. Tedy tím, jak je skvěle natočený a tak dále, ne už tak úplně svým obsahem. Celou dobu jsem se styděla za to, že jsem ženská, a musela jsem se ujišťovat, že já se tak nechovám. Snad ani nebudu! Teorie tygra je přiměřeně zábavný a přiměřeně tragický film, přesně tak, jak to mám ráda. Nedožene mě k slzám, nezpůsobí mi záchvat smíchu, ale je to nějak tak, jak to má být. ()

rublik05

Moc jsem nepochopil smysl tohohle filmu, kromě snahy poukázat na to, jak to my chlapi máme s ženami těžké. Jako komedie mi to nějak extra nepřišlo, humor šel zcela mimo mě a postrádal jsem více vtipných scén a komediálních prvků. Dramatizace se rovněž zcela minula účinkem. Takový obyčejný klasický český film o ničem. Herecké obsazení výborné, výkony herců také nebyly špatné, nicméně mizerný děj se tím zachránit moc nepovedlo. 4/10. ()

Menno

Pro mužského diváka místy na hraně snesitelnosti. Rád bych věřil tomu, že tento film nemá s realitou nic společného. ()

loveless

Vážně smutný a demotivující film o vztazích mezi muži a ženami. Nepřišlo mi to ani vtipné ani dramatické, ale jen hloupé. Nebylo to natočené špatně, jen autoři scénáře budou zřejmě dost frustrovaní lidé. ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017