Veterinář Jan (Jiří Bartoška) už toho má dost. Poslední kapkou je smrt tchána, kterému taky došly síly a trpělivost. Babička (Iva Janžurová) totiž vždy rozhodovala o jeho životě, stáří, a nakonec i o tom, jak a kde bude pohřbený. Nerespektovala žádné jeho přání a touhu, v dobré víře, že ona sama vždy a lépe než on ví, co je pro něj dobré a správné. A tak se k jeho neštěstí o něj starala podle své představy o jeho štěstí. A Janovi začíná být jasné, že je na té samé cestě. Jeho žena Olga (Eliška Balzerová) se totiž řídí stejnou teorií malého dvorku a dlouhého biče a přesvědčením, že za štěstí svého muže je zodpovědná výhradně ona. Janovi dojde, že už takto dál nemůže, nechce, neumí. Když nic neudělá, skončí jako tchán. Jednoho dne jej napadne způsob, jak se osvobodit a získat zpět vládu nad svým životem. Tato revolta je ale hodně netradiční. Už jen tím, že prvotní inspirací mu byl jeden z jeho pacientů, papoušek s podezřením na Alzheimera. Jan se tak i díky němu vydává na cestu za naplněním toho, o čem se domnívá, že jsou jeho sny. A protože tato cesta nemůže být snadná, stává se její součástí také stádo koz a později i krav, psychiatrický ústav, plavba na voru a život na lodi. Janova cesta za svobodou ovlivní i životy jeho dětí a jejich partnerů. Dcera Olga (Táňa Vilhelmová) totiž převzala matčinu metodu, zatímco snacha Alena (Pavla Beretová) zatím dokázala tlaku rodové tradice odolat a volí vlastní cestu, liberálnější, modernější, lidštější. Důsledky jsou pro jejich protějšky (Jiří Havelka a Jakub Kohák), v obou případech odpovídající. (Cinemart)

fordhont

Čekal jsem něco hlubšího. Zobrazení vztahů je příliš černobílé a zjednodušené, i když vím, že to tak někteří skutečně mají. Někteří muži si tímto primitivně ospravedlní svou nanicovatost. Nicméně humor, připomínka toho, že manželství založené na majetnictví je průser, a Jiří Bartoška dělají z tohoto filmu dobrou podívanou. ()

lucky.loo

Za snahu se musí dát pět. Oddechovka příjemná, lehká ze života, která měla hlavu a patu. Herecké výkony skvělé. Je videt, že i v Českých luzích a hájích jde udělat dobrý film. Hodnocení: 80% ()

JosefTomas

Skvělý film s takovou kupou hlášek, že vás ani na chvíli nezachvátí nuda a skvělá ukázka, jak některé(skoro každé :D) ženy jsou semetriky a dokáží si chlapa omotat kolem prstu. Skvělá práce. 90% nedávám, že by to byl jeden z nejlepších českých ani celosvětových filmů, ale že je to po roce 2000 Český film, na který se dá koukat a bude vás bavit. ()

Pitryx

Příjemná oderágovavačka na podvečer. Paní Janžurové tu sice nedali moc prostoru, ale i tak byli ostatní herci velmi dobří. Takové milé pohlazeníčko i přes spory a hádky ve filmové rodině. ()

whysoserious

Po dlouhé době opravdu dobrý český film. Je to milé, vtipné i smutné. A také krásná ukázka toho, proč se nikdy nehodlám oženit :-) ()

knihovna

Velice dobře napsané, a bohužel i velice trefně napsané. Navzdory výlevům znalců života, kteří si myslí, že podobné typy žen neexistují. He he, naivové. ()

bleskaMeryl

Je hezké, že si český divák váží každého českého "slušněji" natočeného filmu. Ovšem přes 70%? Že by to bylo tím, že je v česku tolik chlapů pod pantoflem, kteří si nechají od manželky nasrat na hlavu a ještě jí řeknou "díky zlato"? Jinak si to nadhodnocení tak průměrného, místy až podprůměrného filmu neumím vysvětlit. No, autoři se zřejmě "chtěli" trefit do tématu, které "chytne za srdce". Kritizující pánové, kteří si mnou ruce a zpívají - "Konečně to těm semetrikám dal někdo sežrat!!!" poněkud pozapomněli, že ve vztahu jsou vždy dva lidé. Oba dva mají zodpovědnost za to, jak se dovedou, nebo nedovedou podřídit a přizpůsobit tomu, když jim někdo servíruje svoji pravdu. Ono to totiž chce docela odvahu a právě ty koule, které tam tomu kocourkovi ufikli. Odvahu jít do nepříjemných rozhovorů, konfliktů nebo rozchodu. Ale když ono je to tak POHODLNÉ nechat za sebe někoho rozhodovat, a PŘÍJEMNÉ mít kvalitní servis od "milované" manželky, tek proč bychom se vlastně bouřili, když si můžeme zanadávat v hospodě u piva. Jedna hvězda pro Barťáka. ()

curfew77

No... je pravdou, že prakticky všechno, co se TT vytýká, můžu podepsat. Stereotypů je tam opravdu víc než komparsistů, motivace hlavního hrdiny jsou občas krajně pochybné a třeba Kohákovu postavu jsem pořádně nechopil vůbec, protože se chová v různých částech filmu zcela rozdílně. Ovšem tak pohodový feeling neměl český film od PELÍŠKŮ a Bartoška si to užívá jako už dlouho ne. Strašně těžké hodnocení a ač bývám na scénáristy obvykle mnohem přísnější, tady prostě přimhouřím oko, protože ten film je opravdu fajn. 75 %. PS: Moc se mi líbila Pavla Beretová, ovšem naprosto top je tady Tatiana Vilhelmová. ()

iz67

Takže že začátku je to svižné, vtipné a prostě to odsejpá. A pak se scénárista zasekne a začne o tom přemýšlet a skákat mezi žánry. A pak.., už je to v háji. ()

Mamlas

Hezky se na to koukalo. Hodně ze života. Až moc. Škoda, že ho ta mrcha v předposledním záběru dostala. To je Level 2. Kdo ví, ví... ()

teba

Bavila jsem se, i když konec už byl trochu mrazivej. Škoda jen toho ultrarychlýho přerodu Táni Vilhelmový v závěru filmu. ()

iN

Ačkoli současné české filmy moc nemusím, tento byl pro mě celkem ucházející. Jirka Bartoška pořád štramák, u jím předstírané demence jsem si chvíli opravdu nebyl jistý. Jen mě docela zklamala až moc rychlá "proměna" Táni Vilhelmové... to už se nemusela měnit vůbec. Shrnutí třemi slovy: film pro chlapy :-) ()

boombang

Souhlasím téměř se všemi negativy, jež tu zmiňují všichni, kteří dali méně než tři hvězdy (hlavně xxmartinxx). A navíc jsem docela vytočený, protože ten film je vyloženě blbý. Herecké výkony výborné, či dobré (až na Koháka), ale postavy šíleně ploché, zjednodušené a vesměs nesympatické. SPOILERY: Barťákův hrdina by mohl charizma prodávat po kilech, ale jinak je to zbabělec a sobec. Manželka, tchýně a dcera jsou jen panovačné, syn je neschopný ňouma a zeťák k tomu taky nemá daleko. Samá klišé a extrémy. Snacha je sice zpočátku sympatická, ale to se pro mne na konci filmu změnilo. A zbabělce hrdinu až teprve po smrti tchána napadne, jak ze stereotypu ven. A zbaběle se rozhodne předstírat demenci - místo pořádného řešení (vyříkání si problémů, popř. rozvod). A pak zbaběle uteče i z blázince. Zbaběle odmítne dokonce i nabídku k sexu (musí prostě jít, i když je noc a leje) - to má teda aspoň morální opodstatnění. Bloumá po krajině jen proto, že najednou může - jiný smysl to bloumání nemá (jen se tím film natahuje). A po zbabělém návratu k manželce zbaběle uteče podruhé. Co se vůbec diví, že se k němu manželka chová jako k dítěti, když on se vskutku chová jak dítě? Humor tu není vůbec žádný! Kdyby byl, bylo by hrdinovo chování aspoň zábavné. Z postav kupodivu nejlépe vychází hrdinova dcera, i když její závěrečná změna postoje je nějak moc náhlá a v podstatě taky klišé - ale aspoň začala působit životně. I ochočení muži můžou zdivočet? Tohle nebylo žádné divočení, jen útěky před realitou. ()

Pravek007

Trefné a geniální. Film, ve kterém je inspirací sám život. Na české půdě levných romantických balad naprosto originální a příjemné zpestření. Po tomhle snímku už konečně chápu, proč Bartoška točí reklamy, kde vystupuje jako veterinář :D . ()

Dickator

Představa toho, jak to nemá vypadat ve zralém vztahu, monitorování, nedůvěra, stíhání, nahánění, nerespektování cizích přání. Kdyby někdo nerespektoval mé poslední přání, myslím, že bych se vrátil z hrobu a toho člověka velmi rychle ukončil. Jestli se v tom některé páry našly, je mi jich upřímně líto, ať už to je ze strany chlapa nebo ženský (neoznačuji muže a ženu, protože opravdový muž ani žena nemají takové hlouposti zapotřebí), Takové hloupé klišé, přesto mě něco na onom zpracování zaujalo, 80%. ()

ostravak30

Pane Bože díky. Už jsem myslel, že český film totálně upadá a on snad dovede ještě vyprodukovat snímek, na který je radost se dívat a který s velkými hvězdami českého filmu nepůsobí nostalgicky, ale naopak svěže a důstojně. Jiří Bartoška opět dokazuje, proč právem patří mezi české legendy. Totéž platí i o Elišce Balzerové. Vynikající děj, je opravdu vtipný, ač tvůrci jdou do zjevných extrémů, ale proč ne, když se jedná o komedii a není to trapné a daří se jim to. Člověk se nenudí a každou minutou sleduje něco zajímavého. Scénář se mimořádně povedl a já chválím i hudbu. Snímek má kvalitní konec i celkovou pointu a rozhodně se mezi českými filmy neztratí. Nečekal jsem od tohoto filmu příliš, ale díky Bohu jsem byl nadšen a potěšen a velmi mile překvapen. Pěkné prostředí a inteligentní, záživné dialogy jsou je třešničkou na dortu k velmi kvalitnímu filmu, na který se znova a rád kdykoli kouknu. ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017