Reklama

Reklama

Co se stane, když se vysokoškolská psychologická studie šokujícím způsobem zvrtne? V tomto napínavém psychologickém thrilleru natočeném podle skutečné události se Billy Crudup představuje v roli profesora Stanfordské univerzity Dr. Philipa Zimbarda, který v roce 1971 obsadil 24 dobrovolníků z řad studentů do rolí vězňů a dozorců v simulovaném vězení, aby zjistil, z čeho pramení zneužívání ve vězeňském systému. Výsledky ohromily svět, protože účastníci se během několika dní změnili ze středostavovských studentů v sadisty opojené mocí a submisivní oběti. Film, který získal dvě ocenění na festivalu Sundance, včetně ceny za nejlepší scénář, a na jehož vzniku se úzce podílel sám doktor Zimbardo, je mrazivý, napínavý thriller o temných stránkách moci a dopadech věznění. (HBO Europe)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (177)

kkomtu 

všechny recenze uživatele

Film jako takový dle mého docela dobře popisuje samotný experiment a závěry, které z něho Dr. Zimbardo vyvodil. Bohužel mám silné pochybnosti o experimentu jako takovém a mrzí mě, že tyto pochybnosti a kontroverze v závěru filmu nebyly alespoň uvedeny. Proto mu ubírám hvězdu. Bojím se prostě toho, někteří že lidé závěry tohoto filmu pouze nekriticky přijmou a budou je hlásat dál a to i přes že jsou tyto závěry v odborné veřejnosti často kritizovány. viz např. Wikipedia Přesto, ale nepopírám, že tento experiment přinesl i důležitá data (např. to jak málo si vězni pomáhali a co ten hlavní strážce byl schopný dělat vězňům a to nehledě na to jestli k tomu byl nebo nebyl na pozadí instruován). ()

Triple H 

všechny recenze uživatele

Už tretia "adaptácia" notoricky prefláknutého experimentu, tentokrát civilná a držiaca sa skutočných udalostí v čo najväčšej miere. To beriem ako pozitívum, pretože ak už si má z celého experimentu skrz nejaký film človek niečo odniesť, najlepšie to pôjde ak si ten film nebude v rámci rekonštrukcie pomáhať kadejakými hollywoodskymi zlepšovákmi. Tie tam samozrejme sú, ale v stráviteľnej miere. Herci všetci dobrí, Crudupa mám rád a film dobre odsýpa. Výsledky z takéhoto empirického výskumu síce asi nemožno považovať za objektívne či definitívne, ale svoju výpovednú hodnotu nepochybne majú. Mne film poslúžil ako podnet na prečítanie si niečoho viac o samotnom experimente, resp. o tom ako sa ľudské správanie mení pod vplyvom pridelenia určitej úlohy. Fajn vec. ()

Reklama

iampatrik 

všechny recenze uživatele

75% Ať už člověk ví nebo neví, co je standforský experiment, film zaskočí a vztáhne v obou případech. Děj si vystačí s několika postavami, prakticky s prostředím ne větším než pár metrů čtverečních. Film je sondou do lidského chování, kde občas jen se zatajeným dechem nebo nasraností sledujete teror dozorců - vězňů. ()

Ryuuhei 

všechny recenze uživatele

O Stanfordském vězeňském experimentu jsem zatím jen slyšel a viděl volně inspirovaný film z roku 2010. Proto jsem rád, že tento snímek plně zachytil podstatu, o níž experiment byl. Být to fiktivní film, říkal bych si, že je divné, že se bachaři do svých rolí vžili prakticky okamžitě a neváhali být od prvního dne až sadističtí, ale takto lidská psychologie zřejmě funguje. Je zajímavé, i když člověk ví, že něco není skutečné, postupem času i o tom začne pochybovat. ()

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Tretí pokus o sfilmovanie experimentu so študentmi na Stanfordskej univerzite, pričom tento je v porovnaní s ostatnými snímkami (až na pár detailov) spracovaný najreálnejšie a jedine z tohto dôvodu mu udeľujem 4 hviezdy. Keby som ho mal hodnotiť ako klasický film zaradený do žánru drámy, vzhľadom nato, že nijak mimoriadne nezasiahol moju citovú schránku, jednu hviezdu by som ubral. Kto chce vedieť viac o danom experimente, odporúčam vďaka autentickým záberom pomerne solídne spracovaný dokument "Quiet Rage: The Stanford Prison Experiment", v ktorom samotný Zimbardo vysvetľuje riskantné ľudské chápanie, vžitia sa do role "bacharov" či trestancov. ()

Galerie (30)

Zajímavosti (4)

  • Filmovanie snímky prebiehalo v Kalifornii a v kanadskej provincii Saskatchewan. Celkovo trvalo iba 21 dní. (MikaelSVK)
  • Zjištěný sadismus „dozorců", spolu se silnými depresemi a pasivitou vězňů vyústily v teorii o důležitosti sociálních pozic v individualistické psychologii. Tato teorie je dodnes kontroverzní. Psycholog Philip Zimbardo obdržel v roce 2005 Cenu Nadace Vize 97, kterou založil exprezident Václav Havel se svou ženou Dagmar. Předání ceny doprovázalo vydání českého překladu Zimbardovy knihy "Moc a zlo". (Vangelis)
  • Psycholog a autor experimentu Philip Zimbardo vyprávěl, že byl ze dne na den z experimentu nadšenější, dokud mu manželka neřekla, že pokud experiment nezastaví, tak od něj odejde. Teprve poté mu došlo, co spustil. (sator)

Reklama

Reklama