Reklama

Reklama

Ti, kdo mění svět

(neoficiální název)
Trailer

Zápasník ve smíšených bojových uměních se vydá najít zdravý způsob stravování, se kterým podá nejlepší výkon, a setká se s vizionáři z řad vědců a špičkových sportovců. (Netflix)

Videa (1)

Trailer

Recenze (91)

whack 

všechny recenze uživatele

Tento dokument treba vidieť. Približuje vegánstvo zo zdravotného hľadiska, hovoria v ňom vegáni, nevegáni priestor nedostávajú a nie je to vôbec ani potrebné. Predstaví sa najsilnejší muž planéty Patrik Baboumian, medailový vzpierač Kendrick Farris, Scott Jurek, ktorý prebehol za 46 dní 3540 kilometrov, Nate Diaz, Nimai Delgado a majster sveta Formuly 1 a mnohí ďalší; Box, cyklistika, americký futbal, naturálna kulturistika, tenis, basketbal, surfing a veľa ďalších športových odvetví je prezentovaných vegánskymi medailovými športovcami a športovkyňami. Argumenty, že hoci títo športovci sa stravujú vegánsky, ale že takých je málo v porovnaní s nevegánskymi športovcami a preto vegánstvo nie je dobré, je primitívny; Odhaduje sa, že len 3 percentá svetovej populácie sa stravuje striktne vegánsky, je preto absurdné predpokladať, že medzi športovcami to bude 50 na 50. Dokumentu bývajú vyčítané niektoré kontroverzné vyjadrenia, napríklad, keď jeden vedec tvrdí, že gladiátori boli vegetariáni. Nevidím v tom problém, je to názor jedného človeka, navyše stačí zadať do Googlu "What Did Gladiators Eat" a dočítame sa, že nie je ďaleko od pravdy. Najkontroverznejšie tvrdenie, ktoré v dokumente padne, je to, čo tvrdila jedna archeogenetička, že homo sapiens nie je adaptovaný na konzumáciu mäsa, čiže, že sme bylinožravce. Treba si znovu uvedomiť, že keby toto hovoril rozprávač, mohlo by to byť asi považované za manipulatívne, ale keďže je to len osobný názor jedného z vyše 30 účinkujúcich, je zbytočné niečo vyčítať. Navyše, to, či sme bylinožravce alebo všežravce, je úplne irelevantné, lebo je dokázané, že bez živočíšnych produktov zdravo prežijeme. A že vraj naši predkovia konzumovali najmä rastlinnú stravu? Čo si o tom myslím? Záleží vôbec na tom, či naši predkovia jedli mäso? Je 21. storočie. Tomuto dokumentu nemám čo vytknúť. K tomuto pohľadu zo zdravotnej stránky vegánstva odporúčam na doplnenie pohľad z etickej stránky: Dominion a z ekologickej stránky: Cowspiracy. ()

Djoker 

všechny recenze uživatele

Dokument se ke konci snaží nabídnout i komplexnější pohled ohledně přechodu ze stravy živočišné na rostlinnou, ale většinu času stejně prezentuje úspěšné sportovce, kteří za všechno vděčí právě onomu rozhodnutí. Překvapí tedy, že prostor nedostal vyzáblý Djokovič (výkonný producent filmu), který dokázal sesadit Federera s Nadalem z tenisového trůnu v době jejich největší slávy i díky dlabání brokolice. Zřejmě v USA tenis moc nežerou. ()

Reklama

TheEvilTwin

všechny recenze uživatele

Z hlediska "filmové" tvorby je to natočeno hezky, z hlediska informací je to zavádějící, nepřesné, vytrhává věci z kontextu a zaujatě vyzdvihuje vegetariánskou stravu bez podložených informací. Ten, kdo se ve stravě pohybuje, tak ví, ti, kteří jsou extrémně vegetariánsky založení, tak budou GameChangers podporovat za jakoukoli cenu. Obrázek ať už si o tom udělá každý sám, ostatně studie a to, jak málo z předložených informací je pravda, si může zjistit každý. Proto film nechám bez hodnocení, protože tohle hodnotit objektivně nejspíš ani nejde... ()

Eki 

všechny recenze uživatele

Pokud po zhlédnutí dokumentu někdo okamžitě přestane jíst maso, tak asi není svéprávný. Stačí se podívat na YouTube na videa o carnivore diet a člověk bude zase poslouchat, že je pro tělo nejlepší jíst jen maso. Těch výzkumů je tolik, že si stejnak každý vybere ten, který se mu zrovna hodí. Každému prostě vyhovuje něco jiného. ()

Moiseiwitsch 

všechny recenze uživatele

Vzhledem k tomu, že jsem přečetl i pár postřehů níže: Je to nejen o tom, že je dokument podán jako propagace veganství, je to i o tom, kdo se na něj dívá a zda je např. ochoten vyzkoušet nejíst nějaký čas maso či ho třeba ve svém stravování omezit a pak si na sobě vyzkoušet, co to udělá s jeho tělem. Také se např. nezmínili příliš o tom, že přechod od masa čistě na rostlinnou stravu je dle mého názoru dlouhodobější a postupnou záležitostí a je třeba vědět o příjmech vitamínů, minerálů atp. dost informací resp. zdravotní dopady mohou být různé, dle mého spíše pozitivní. Z dokumentu jsem nezaznamenal hlubší debatu nad např. příjmem zinku, selenu či vitamínů skupiny B. Je zmíněn krátce B12. Je nezpochybnitelné, že výrazné omezení masa a celkově živočišných produktů by mělo významný prospěch pro lidstvo - zdravotní, humánní, enviromentální. Nevěděl jsem např. o složení stravy u gladiátorů. Masitá strava byla u našich nedávných předků pojídána v daleko menším množství. O tom, jak to bylo před tisíci let je složitější vést debatu. Každopádně sběrači byli zřejmě dříve než lovci. je logicky jednoduší něco utrhnout než se vrhnout s klackem na mamuta. Dokument rozhodně doporučuji a myslím, že je patří k těm kvalitním !!! Mimochodem ke komentáři Garsona - Carl Lewis byl atletickou legendou. A kdo nesleduje atletiku a sport pouze od cca 10 let svého věku, tak to jméno zná!!! Arnold přešel na rostlinnou stravu relativně pozdě mimo jiné díky masáži USA propagandy, což je v dokumentu také zřejmé. Mezi dalšími např. Mike Tyson !!! Ať si každý shlédne a pak si udělá vlastní názor. V dnešní době snad může být vyvážená rostlinná strava pro některé sociálně níže položené vrstvy populace příliš drahou záležitostí, ale je spíše otázkou, zda nejíme jídla příliš a pak i zbytečně utrácíme za lékárnu. ()

Galerie (4)

Zajímavosti (3)

  • Svámí Šrí Juktéšvar Giri vydal v roce 1894 knihu „The Holy Science“, kde z vědeckého hlediska vysvětluje, proč je vegetariánská dieta mnohem zdravější než konzumace masa. Porovnává zažívací systém býložravců a masožravců a podává přesvědčivé argumenty prokazující, že lidé jsou předurčeni ke konzumaci bezmasých potravin. Informace uvedené v tomto dokumentu pouze zdůrazňují a potvrzují principy představené před více než 125 lety. (HellFire)
  • Joe Rogan v jednom ze svých podcastů dokument pranýřoval kvůli mnoha nesrovnalostem, které se následně pokusil vyvrátit producent a jeden z aktérů dokumentárního snímku James Wilks. V rámci následné show na konci roku 2019 debatoval s Roganem a americkým autorem Chrisem Kresserem o veganství 4 hodiny. (HellFire)

Reklama

Reklama