Reklama

Reklama

Dobré ráno, Vietname

  • USA Good Morning, Vietnam (více)
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Filmy o vietnamské válce tvoří důležitou část americké produkce sedmdesátých a osmdesátých let. Od dramat jako Návrat domů, Lovec jelenů, Apokalypsa, Četa nebo Olověná vesta až k několika komediálně laděným snímkům, z nichž nejzdařilejší je patrně Dobré ráno, Vietname (1987), který s notnou dávkou nadsázky popisuje situaci v Saigonu v polovině šedesátých let, kdy se z „policejní akce“ americké armády pomalu stávala regulérní válka. Jeho hrdinou je skutečná postava diskžokeje Adriana Cronauera, jehož pravidelné rozhlasové vysílání se okamžitě stalo hitem mezi vojáky, ale působilo svým zábran neznajícím humorem vrásky na tvářích jeho nadřízených. Režisér Barry Levinson (jehož následující snímek Rain Man se stal oscarovým vítězem roku) se plně spolehnul na herecké vlohy komika Robina Williamse, jemuž byla role výřečného moderátora šitá na tělo. Williams prakticky nezmizí z obrazu a přesvědčivě ztvárňuje dvě polohy své postavy, neuctivého vtipálka se záviděníhodnou vyřídilkou a maniakálními hláškami a téměř „civilně“ pojatého muže, který si uvědomuje, co se kolem něho děje, a ví, že to není správné. Herec za svoji pozoruhodnou kreaci dostal řadu ocenění (mj. Zlatý glóbus, Americká komediální cena, nominace na Oscara). Snímek, natočený v thajských exteriérech, se stal velkým diváckým hitem a ani po třiceti letech nic neztratil ze svých kvalit. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (353)

poz3n 

všechny recenze uživatele

Hlavní hrdina, uprostřed válečného konfliktu, v cizí zemi, mající neobyklou zbraň. Jednou je to obraz, podruhé slovo a jindy zase hlas. Pokaždé je ale tenhle protiválečný kontrast natolik silný, že člověkem dokáže hnout tím správným emotivním směrem. Že by Robin Williams hrál sám sebe? 8/10 ()

marhoul 

všechny recenze uživatele

Ptačí klec, Básníci, Čas probuzení, Dobrý Will  a Vietnam... Filmy, v nichž miluji Robina Williamse, mimochodem velmi chybí. Po letech jsem snímek viděla s dabingem Davida Novotného a přestože jsem u Robina zvyklá na krásný hlas pana Viktora Preisse, chválím. Williamsova velká show, napsaná na tělo a zahraná bravurně. Odchylky od reality odpouštím a v žádné případě se nejedná o velkorysost. Z výsostné kategorie "komik ve vážné roli". Robin famózní. ()

Reklama

Slasher 

všechny recenze uživatele

Robin Williams srší manickou energií v neveselý protiválečný komedii, rýpe do upjatých velitelských páprdů, nedá si říkat co říkat, poznává Vietnam z obou stran a ve vší nesmyslnosti. Pěkný “malý” film o tom, jak na hlavu je cenzurovat humor (nebo rock n roll), jak suveréně skvělá je sranda právě v situacích k pláči a zešílení. Kouzlo tu je nejen v provokativní improvizaci za mikrákem rádia Saigon, užití hitsongů jako “I Feel Good” či “What A Wonderful World”, ale i ve scénách interakce s gooky :) Pozn: 1. z pěti klasik po zhlédnutí PBS Vietnam War ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Videl som viacero filmov zobrazujúcich vojnu vo Vietname. Neobľubujem humor Robina Williamsa, na ktorom bol film postavený, pričom pokladám za nevýznamné, že dabovať jeho prejav nebolo ľahké. Oceňujem, že vo filme bol zobrazená domnelá nadradenosť Američanov, ktorí do Vietnamu prišli "pomáhať", pričom Vietnamcov neoznačovali inak ako rákosníkov, ničili im domovy a ženy považovali za potenciálne a lacné prostitútky. A tak mi z celého filmu ostal dobrý dojem iba z hudby mojej mladosti, ale na jej vypočutie nemusím siahnuť po filme. Na druhej strane kontrapunkt hudby a obrazu pri Armstrongom, spievanej skladby What a Wonderful World považujem za výborný. ()

JohnCZ 

všechny recenze uživatele

Vietnamská válka z trochu méně tragického úhlu pohledu. Protiválečný film, který stojí především na parádním hereckém výkonu Robina Williamse, jehož plynulé přecházení z polohy komediální do polohy dramatické je hodno uznání a podobně je to i s filmem. Celý se nese spíše v odlehčeném duchu za doprovodu stylových dobových songů, ale rozhodně ani na moment nezapomíná na onu tragičnost a krutost vietnamského konfliktu. ()

Galerie (55)

Zajímavosti (11)

  • Na rozdiel od vyobrazenia vo filme, Cronauer nikdy vo svojom vysielaní nevtipkoval, ani ho nikdy nevyhodili z armády. Vietnam opustil preto, lebo jeho vojenská služba sa skončila. (Smok)
  • Cronauer uzatvára svoj posledný výstup v rádiu (1965) s piesňou od Louisa Armstronga - "What a Wonderful World", ktorá bola nahratá až v roku 1967. Režisér Barry Levinson si tohto bol vedomý, ale pieseň bola tak ideálna pre dokreslenie scény, že sa rozhodol túto chybu ignorovať. (Smok)
  • Americký filmový institut (AFI) zařadil film Dobré ráno, Vietname na seznam „100 nejvtipnějších filmů všech dob“ na 100. místo. (Varan)

Související novinky

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Dvě hollywoodské legendy během dvou dnů? Smutnější týden letos filmový svět ještě nezažil a snad už ani nezažije. Nejdříve jsme přišli o třiašedesátiletého komediálního génia Robina Williamse, který… (více)

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

08.02.2014

Barry Levinson dal světu Dobré ráno, Vietname nebo Rain Mana, v posledním letech pak zaujal především televizním dramatem Doktor Smrt s Alem Pacinem. Teď nicméně chystá pořádný celovečerní comeback,… (více)

Reklama

Reklama