Star Trek: Picard - Season 1

(série)
USA, 2020, 8 h 17 min (Minutáž: 43–59 min)

Hudba:

Jeff Russo

Patrick Stewart, Alison Pill, Isa Briones, Evan Evagora, Michelle Hurd, Santiago Cabrera, Harry Treadaway, Jeri Ryan, Peyton List, Brent Spiner, Tamlyn Tomita (více)

Epizody(10)

mzss1

(92%) Hodnocení první série. Tak a je to tady, vedle Kirka je Picard můj nejoblíbenější kapitán z celé ságy ST. Musím se přiznat, že jsem příjemně, až šokujíc překvapen, jak tento „comeback“ dopadl. Obával jsem se, aby to nebyla nudná a nesmyslná fraška typu nedávného ST Discovery (viděl jsem jen první 4 epizody a víc ani ránu). Jenže od první epizody tohoto „ST PICARD“ jsem si uvědomil dva skvělé aspekty. První, Picard je prostě legenda, takže i téměř osmdesátiletý Patrick Stewart se dokázal do téhle roli znovu vžít. Jasně, v mnoha scénách je vidět, jak je už poměrně dost zestárlý, ale tomu sotva můžu vyčítat. Za druhé, je to neskutečně nostalgické, a to takovým způsobem, že mi 2x ukáply slzy. V 7.sepizodě, kdy se Picard po letech střetl s Rikerem – hlubší přátelství – a tak skvěle podané, jak se zde odrazí, to jsem nečekal. A podruhé, to už bylo asi víc slz v poslední, desáté epizodě, při jedné scéně, kterou zde rozhodně nevyspoileruji. Celkově jsem udělil 6x po 5* a 4x po 4* v epizodách. Prvních 5 epizod šlo možná menším tempem, zato v půlce série se to už víc rozjelo. Tedy až na první díl, který měl neskutečně poutavý rozjezd. Základní zápletka a myšlenka – té jsem se bál, přeci jenom je to Star Trek, tak jsem nechtěl žádnou přeakčnělost, nové rasy, cestování časem a podobné blbosti – to se naštěstí nestalo. Děj mě ponořil a byl jsem zvědav na finální rozuzlení, které dopadlo výborně. Takže i to NAPĚTÍ, tu hraje velkou roli. Akce zde rozhodně je, v přiměřeném množství, ostatně jako další prvky, které k ST patří. Máme tu loď, která mě tedy moc neuchvátila, ale nebyla špatná, holt Enterprise je nejlepší, ale co. Kostýmy a vizuál ras jako Romulani atd – též nemám výtek. Picardova posádka je různorodá, každý svým způsobem dokáže zaujmout, možná až na současného kapitána (pozor, zde ho Picard nehraje). Každá postava měla navíc okolo sebe nějakou tu dějovou linku, takže super, zřejmě se zde myslelo opravdu na vše. Takže jak už jsem zmínil, je to pojato dost nostalgicky. Je tu nejen spousta starých postav, které se sem vrací (některé jen na epizodu), ale i všelijakých odkazů na ST NOVOU GENERACI a i jiné ST záležitosti. Novou posádku a postavy nebudu pitvat, získali si mě, stejně jako ta mladá dívka, kterou Picrad zachraňoval. Která stará postava mi nejvíc udělala radost, tak je rozhodně Will Riker! V 7 epizodě ho vidíme, jak si užívá svůj usedlý život se svou životní láskou, ženou Diannou a svou dcerou. Tam mi ke konci ukápla slza, protože jestli existují nejlepší přátelské dvojice ze světa ST, tak jsou to rozhodně Kirk, Spock a Picard s Rikerem – to mi nikdo neodpáře. Takže 7.epizoda patří Rikerovi a naštěstí se ještě objeví v 10 epizodě, kdy mi též málem vrhkne slza do očí, páč vidět ho, byť jen na kratičký okamžik v uniformě, to je teda pro takového fanouška treku jako já zážitek. Stejně u mě nejlepší ST je NOVÁ GENERACE, tak asi i proto tak kladně hodnotím tento vydařený spin off. Další postava, která mi udělala radost, tak je i sedmá z devíti. Potěšilo mě, že zde i ukázala svou lidskou stránku. Dat se zde párkrát objeví a to spíš sporadicky v rámci své role, kterou nevykecám. A nesmí se ani zapomenout na vydařený soundtrack. Má to své originální theme + několik známých hudebních variacích, jak známe z ST TNG a celkově z treku – takže i to u mě vyvolalo pocit úsměvu na tváři. Opravdu už nevím, co k tomu dodávat. I objektivně z toho shledávám pecku, hlavně je tohle určeno výhradně fanouškům ST a především ST TNG s Picardem. Možná, kdyby to zde nebylo tak nostalgické, mohlo by to být slabší, ale jak jsem zde psal, mělo to i plno dobrých, nových postav, solidní akce, příběh, napětí, skvělou technickou stránku, hudbu, emoce a vizuál …. Rozhodně se na druhou sérii těším, i když se trochu bojím, aby nebyla slabší, ale co …. Tato první série nastavila laťku hodně vysoko, tak doufejme! Děkuji tvůrcům, že se jim toto nevymklo z rukou (jako bohužel u ST DISCOVERY). Těším se na další shlédnutí! () (méně) (více)

Hyb_rid

Zcela upřímně si Picard nezaslouží odpad jen proto, že je tak špatný až se mu musím smát. Pravda se Star Trekem stejně jako Discovery má pramálo společného (vlastně jen Picarda a několik cameo postav co přivedli zpět), ono když se podíváme na seznam scénáristů tak se není čemu divit. Hlavní problém je v tom, že je to jen zrcadlo dnešního světa a společnosti nikoli ST universum, dále tu máme scénář děravý jako ementál a staré postavy které jsou absolutně mimo charakter. Z trekkie pohledu je to odpad, z pohledu normálního diváka platí moje první věta. ()

bobstock

Jakožto scifi příznivec jsem neodolal a nakonec se prokousal Picardovou androidí odyseou. Zde se chystá největší genocida biologických entit celého vesmíru a jediný, kdo může zastavit celou tu hrůzu je best commander Jean L. Picard se svojí lehce punkáčskou posádkou. Hezké, že se starého Stewarta rozhodla podpořit řada známých tváří asi z nejúspěšnější série Nová generace, která spolu s kapitánem připomenou nostalgii pro tisíckrát ojetý seriál samotnými trekkies. Pro světelně vzdálenějšího fanouška je toto lehce zklamání z mnoha prokonverzovaných dílů, ve kterých scénáristé pomalu vymysleli vychcané zakončení s přehnaně mohutným konfliktem, ke kterému nikdy nedojde a pohřbením někoho, kdo nikdy nezemře. Ten pocit, že by se celý nápad Jeanova snu vrátit se do vesmíru dal vtěsnat do slušného a svižného dvouhodinového filmu by byl možná lepší, ale co na tom, seriál se v dnešní době dá zase lépe prodat a asi i více vydělá. Nakonec stále ale lepší než pokus Discovery, který už má s klasickým S-T pramálo společného. 65% ()

sirien odpad!

Ta série má materiál na dva díly - a je rozplizlá po deseti. Nepřekvapí tak, že tempo vyprávění je úděsný utrpení - začne to pomalu a rozvlekle a pak to ještě víc zabrzdí, takže mnoho dílů by šlo shrnout doslova 4 minutovym sestřihem pár klíčovejch momentů a vůbec nic by nechybělo (smutné je, že ač to zní absurdně, tak to je fakt bez nadsázky - opravdu sem přesvědčenej, že minimálně dva určitě, možná i tři nebo čtyři díly by šly sesekat na 5 minutový sestřihy a stačilo by to, ty ostatní na 10-15 minutový). Jak moc je sračka námět píšu u seriálu a jak moc sou sračka jednotlivý epizody píšu u těch, takže zbytečný se opakovat. ()

VanTom

Mohl bych popsat A4 výhradami, nelogičnostmi a věcmi, co se mi nelíbily (tak aspoň jednu: nevyužitá desperádka Sedmá z devíti, kolikrát stylem deus ex machina (ha! :-)) zachraňující situaci), nicméně ve výsledku (jakož i na začátku a v průběhu) jsem byl velmi spokojen. Vše stojí a (ne)padá s charizmatickým, tvrdohlavě mezkovitým Jean-Lucem, kterého si Patrick Stewart vystřihl s bravurou a zápalem pro návrat do starých bot. Zaujali i ostatní členové jeho provizorní posádky (jen proč je museli scénáristé hned milostně rozpárovat?!). Ambiciózní příběh mířil zbytečně vysoko (také to úplně nedotáhl), nicméně spousta momentů se vyloženě vydařila, včetně příjemného nostalgického upomínání. Po povedeném finále se těším na nášup! ()

• Na krabičce s osobními věcmi ze Sojinho (Isa Briones) dětství se nachází ilustrace série dětských holoprogramů „Vodoušova dobrodružství“ známých z epizody Bylo nebylo (1998) seriálu Star Trek: Voyager. (koba)