Tancuj Matyldo

V příběhu inspirovaném skutečnou událostí žije uzavřený Karel (Karel Roden) ve světě řádu a striktních pravidel, ve kterém nezbývá mnoho místa pro empatii. Svou extrovertní a bohémskou matku Matyldu (Regina Rázlová), bývalou barovou zpěvačku, navštěvuje víceméně z povinnosti. Matylda přijde nečekaně o byt a Karlovi nezbyde než ji vzít k sobě. Jejich soužití je ale pro něj katastrofou. Zvlášť když vyjde najevo, že u Matyldy propuká Alzheimerova choroba. Jako možné řešení se nabízí, že o svéráznou babičku bude pečovat Karlův syn Pavel (Antonio Šoposki), nezodpovědný floutek pohrdající otcovou profesí exekutora. Společná domácnost tří rozdílných temperamentů různých generací přináší řadu humorných momentů, s postupujícími příznaky nemoci spíš tragikomických. Na první pohled bezvýchodná situace převrátí rodině život vzhůru nohama, ale tím, že to nevzdají, udělají něco důležitého nejen pro Matyldu, ale i sami pro sebe. (Bontonfilm)

elessar04

Tancuj Matyldo. Film o těžkostech spjatých s Alzheimerovou chorobou. O tom, jak se poklidný život ze dne na den změní.Ano, už jste to někde slyšeli? Film Otec s Anthony Hopkinsem. Češi to ale povýšili na vyšší úroveň. Tancuj Matyldo je film, který tady chyběl. Můžeme říci, že to je jednoduchý motiv pro film. Samozřejmě že je, ale proč by nemohl být. Tady v České republice se točí stále filmy, které nikoho nezajímají. To si někdo jako myslí, že nějaký film Bratři zajímá někoho v USA nebo ve světě? Fakt nezajímá. Co vyhrává Oscary? Jednoduché příběhy. Tancuj Matyldo má sice jednoduchý příběh, ale díky promyšlenému a perfektně napsanému scénáři je to film, který může pomýšlet na nejvyšší pozice. Letos jasný aspirant na výběr pro Ceny akademie!!!Sorry, já tomu nemám, co bych vytknul. Dobře, ten začátek s policisty na mě nepůsobil moc dobře - vysvětlím: myslím tím jejich hereckou akci. Přišlo mi to takové umělé. Ale hned na začátku perfektní expozice postavy (samozřejmě víme, že tady hraje Karel Roden, ale perfektně to funguje).Regina Rázlová - absolutně životní herecký výkon, který asi nebyl dost dobrý, aby ji vynesl Lva. Karel Roden? Nepamatuji si, kdy mě naposledy tak bavil. Hudba mého milovaného Pavlíčka je pěkná. Kamera je hbitá a perfektně mi sedí do stylu filmu.Tohle myslím naprosto vážně: jestli něco má získat konečně Oscara za cizojazyčný film pro Českou republiku, tak tento film si ho jednoznačně zaslouží. Je to opravdu těžké sledovat. Ale to musí být, protože to tak je. ()

Jonatána

Nádherný film. Všichni byli skvělí, ovšem Regina Rázlová a Karel Roden famózní. Pochopitelně jsem bulela jako želva, u posledních scén, jsem viděla maminku. Uff, skvělé. ()

Dave Lister

Tancuj Matyldo je filmem, na který se ne úplně jednoduše dívá. Něco co může jednou potkat  každého z nás, tak to není přesně to co bychom si ve svém budoucnu přáli. Je však dobře, že se o Alzheimerově chorobě píše a točí filmy, abychom si uvědomili, že tady s námi je. Teď ke snímku jako takovému! Pro Reginu Rázlovou to byla neskutečná příležitost, které se zhostila na výbornou dokonce byla nominována na Českého lva. Moc jí to přeji a standardně jí skvěle sekunduje Karel Roden. Nejlepší český film za posledního půl roku. ()

John80

Psychologická dráma zo života jednej staršej ženy, byvalej barovej speváčky, ktorú dostane na starosť jej syn s vnukom a vzhľadom na jej stav to nebudu mať s  ňou ľahké, oproti filmu Prišla v noci sa mi toto viac páčilo a tento film by som skôr ocenil na festivale. 3* ()

rivah

Konečně kvalitní český film na přesvědčivé téma a s věrohodnými výkony, za rok 2023 první. Bohužel ne zcela vyrovnaný či dotažený. ()

Rebeca

Obsadit dvě herecké hvězdy (vedlejší postavy: pardon, ale casting se moc nepovedl...), napsat scénář na základě prožitého o dopadu diagnozy stařecké demence na nemocného i jeho nejbližší, vztek, hádky, křik, objetí, policajti s tzv. nežádoucí formou chování a s IQ automatické pračky ((což byl pravděpodobně onen komediální (?) prvek)),  paní Rázlová kouřící marjánku atd atd.... to jednoduše nestačí (nemluvě o některých vyloženě chabých  dialozích - "zásluha" scénáře). Snímku chyběla přirozená empatie mezi postavami navzájem i schopnost  vyvolat empatii s postavami u diváka (chlad, odstup). Úplně stejně jsem to vnímala i u Promlčeno, ač pod jiným režijným vedením; takže to vypadá, že je to i o panu Rodenovi. Nelíbí se mi, že na něho ukazuji prstem - vážím si ho (ku příkladu jeho výkon v Masarykovi, Čtyřech sluncích, i Nikdy nejsme sami), žel - nepovedlo se mi na snímek "napojit". ()

vikino1

Pár zajímavých konverzací ve filmu bylo (hlavně Roden se synem), ale jinak mě tyhle smutný filmy o starých a nemocných moc nebaví.... ()

šakal007

Zrovna dvakrát vánoční film to není. Ale Regina Rázlová i Karel Roden hráli skvěle. Zpočátku to vypadalo i jako komedie, je to spíš o smyslu života. ()

RAFT

Skvělé herecké výkony Karla Rodena. Silný příběh ze života , který může potkat každého znás. 80% ()

scarlock

Tezky tema, nevesely a o to vic chytlavy. Az na par momentu, ktere si hraji na vetsi nez potrebuji to bylo uveritelny. Skvele. ()

iz67

Začátek je ta nejstupidnější šablona (bezcitný exekutor, nechápající složitost citem nadupaného světa kolem). Má mi být odporný. Jenže mě sere ta Rázlová se Šoposkim! Nebo ne, vlastně mě serou od 1.sec v tomhle filmu všichni. Harmonická chvilka u "Čekej tiše"? Zvracím. A pak jen upenlive doufám, že Rázlovou přejede co nejdřív tramvaj. Bohužel nepřejede. Pak už po 3/4h končím. Protože nemám zájem koukat na něco tak nevkusnýho, co bude podle začátku jen zdimat. Fakt čiro-čirý hnus. P.S. Včas sem to nevypnul. Dobrým filmem se nestane automaticky ten, který ukáže problémy našeho sociálního systému. ()

HEED

Vskutku silný filmový zážitek a ještě lepší herecké výkony. Klobouk dolů před paní herečkou Rázlovou a neméně výborným Rodenem. Obvykle filmy o umírání beru s nadhledem, ale tohle zasáhlo přesně tam, kde mělo. ()

O.D.

Pocitově spíš tak na 3,5 hvězdy, ale zaokrouhluju nahoru, protože se konečně po dlouhé době, zase někdo pokusil natočit v ČR FILM. ()

Pete

Koncert Rázlové a Rodena tlačí tenhle film výš. Stejně je mi ale záhadou, odkud najednou vylétl tenhle Slavík, že to dokázal natočit tak přesně, výstižně, s citem, aby to nebyl úplný doják, ale nesklouzl přitom ani do příliš komické roviny. A není to kýč. ()

hrumsrt

A tak se manželé Slavíkovi rozhodli, že je potřeba připomenout jak svoji vlastní relevantní existenci na poli filmařiny, ale především divácké obci, že se dá zase natočit něco jiného než komedie, a že loni se podobných nápadů urodilo až nezvykle hodně, avšak Slavíkovi se vymykají právě tím, že nejde o žádné čerstvé filmaře a spíše se jako jedni z mála adaptovali.. Tancuj Matyldo je rodinné drama o vztahu matky a syna, které doplnil třetí do páru - Alzheimerova nemoc. Jak se ústřední duo v podání českých hereckých legend Karla Rodena a Reginy Rázlové vypořádává s vlastním pochroumanou minulostí, tak díky tomuhle prvku jde usmiřování pokaždé o něco hůř, díky čemuž nakonec přece jen snáz.. I přesto, že na tematickém poli nenabídne Tancuj Matyldo nic neočekávatelného a totéž dodá i z hlediska vývoje postav, stále tvůrcům nechybí cit a realističnost představených konceptů.. Místy utahané, někdy přehnaně emotivní, ale vcelku slušné. Jen toho tance bylo málo. P.S. Lehké rýpnutí do sociálního systému a morálních zásad exekutorské profese, to dělá tento snímek lepším. 60% ()

Arkagas1989

Velmi komorní film s hvězdným obsazením, který ukazuje lidem svět alzhemeirovy choroby nejen z pohledu nemocného, ale především blízké rodiny, která si sama musí najít styl, jak se s novou situací vypořádat. Za mě osobně jako člověka, který rozklad svého blízkého s alzhemeirovou chorobou zažil je tenhle film opravdu velmi povedený, komorní a přesto všechno natočený s citem k oběma stranám. Obsazení naprosto skvělé, tak nemám co vytknout. Po dlouhé době český film, který udržel mou pozornost po celou dobu a na který se ráda podívám znovu.  Moje hodnocení: 9/10 ()

Te_reza

Všechny postavy byly opravdové. Vztahy otec a syn. Matka a syn. Babička a vnuk. Pro každou postavu jsem měla pochopení. Nikdo tam není vyloženě pozitivní postava. Zasloužené 4 hvězdy za poctivý příběh, bez zbytečné omáčky přidané jen na efekt. ()

Ceny české filmové kritiky ovládla Přišla v noci

Ceny české filmové kritiky ovládla Přišla v noci

03.02.2024

Večer v sobotu 3. února 2024 proběhl v Divadle Archa v Praze 14. ročník slavnostního předávání Cen české filmové kritiky, které každoročně uděluje Sdružení české filmové kritiky výrazným a chváleným… (více)

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

15.01.2024

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

04.01.2024

Ve čtvrtek 4. ledna byly Sdružením české filmové kritiky oznámeny nominace pro 14. ročník výročního předávání Cen české filmové kritiky, které by tentokrát měly vyzdvihnout výrazná česká… (více)