Rozkoš

(festivalový název)
  • Švédsko Pleasure (více)

Ve Švédsku se jmenovala Linnea, teď je její umělecké jméno Bella Cherry. V devatenácti letech opustila rodné městečko a přestěhovala se do Los Angeles, aby dobyla svět zábavy pro dospělé. Pro to, aby se stala tou nejzářnější pornohvězdou, je připravena udělat cokoliv. Těžší než BDSM natáčení se ale nakonec ukazuje souboj s producenty a otázka, zda je vůbec možné v tak specifickém prostředí navázat přátelství… Švédská režisérka Ninja Thyberg nahlíží za pomyslnou oponu stejnou měrou tabuizovaného i mytizovaného světa a nakládá s ním natolik přirozeně, že všechny předsudky postupně mizí a zůstává jen úžas nad tím, že se jedná o zábavní průmysl stejný jako každý jiný. (MFF Karlovy Vary)

dopitak

Velmi úzký pohled do pornobranže v LA. Zajímalo by mě, odkud Ninja brala informace a co jí vlastně vedlo natočit příběh začínající pornoherečky, když zároveň v jejích pocitech nešla dost do hloubky. Sofia docela pěkná, ta její tajná sokyně překrásná (Evelyn Claire, skutečná hérečka). Potěšil Mike Blue, skutečný protagonista (možná jich bylo víc co hráli sami sebe, ale neznám je). ()

zette

Kdyz jsem si precetl o cem ma byt tato Rozkos, vedel jsem, ze tento film musim videt.-). Neni moc snimku, ktere by se venovaly nametu pornoprumyslu. Je zde cela rada momentu, ktere pusobi velmi verohodne. Napomaha tomu kamera i herecke vykony, mnohdy v epizodnich rolich. Sofia Kappel se sve role zhostila se cti, prece jen bych v takove roli cekal nekoho vyvinutejsiho. Atmosfera filmu je dobra, ale pribeh me zklamal a kazi celkovy dojem. ()

kajas

Filmu je možná vyčítáno, že vypráví příběh plný klišé o tom, jak se hlavní hrdinka snaží udělat cokoli pro splnění svého snu, šplhá na kariérním žebříčku, ale její přátelské vztahy dostávají tvrdé rány. To je sice pravda, na druhou stranu se ale odehrává na dost originálním místě - v prostředí profesionální pornografie, za účasti skutečných hvězd tohoto odvětví. Na mě to jako celek dost zapůsobilo. ()

silentname

"Pleasure" v podstate spĺňa asi všetko, čo sľuboval. A je to konečne film, ktorý si zobral dosť silnú tému a nebál sa s ňou prejsť cez určité hranice. Veľa filmov, ktoré sa snažia vykresliť ženy ako objekty alebo spracovať niečo podobné totiž najviac stroskotajú na tom, že niekto z ľudí, ktorí na projekte pracujú nechcú ísť moc ďaleko a potom je to napísané aj spracované vyslovene safe. A to je často ohromná chyba, lebo film vďaka tomu nepôsobí autenticky a úprimne. To však v prípade tohto filmu neplatí. "Pleasure" si nedáva dokopy asi skoro žiadne zábrany. Keby neboli absolútne žiadne, tak by z toho už skutočne bola porno verzia a asi by to nebolo brané ako film. Už by sa to dostalo do inej kategórie. S tým, čo tvorcovia mohli robiť dali do toho asi absolútne maximum. Sú tu momentky, ktoré sú podľa mňa veľmi efektívne. Ako napríklad časť, keď sa Bella dostane na natáčanie násilného porna a potom finále, kde sa ocitne v scéne so svojou najväčšou rivalkou. Tie momentky sú fakt dobré. No iné momentky sa zase trošku nevyhýbajú filmovým klišé. Najmä v časti, kde majú byť spolu Bella s Joy v scénke s mužom, ktorého Joy nemá moc v láske. To sú trošku momentky, na ktoré sme vo filmových naratívoch zvyknutí. Je ale dobré, že to ku koncu už nebude nikto opätovne rozmazávať alebo niečo podobné. A vďaka tomu film skončí veľmi silne. Svoje dobré momentky si rozhodne vychytal a hoci to nie je niečo, čo by som si chcel niekedy pozrieť znovu, minimálne to tomuto priemyslu slušne nastavuje zrkadlo. A je to celkom sila. Hodnotenie: B+ ()

M.i.k.e

devatenáctiletá švédka se vydává do LA, aby se z ní stala pornohvězda, což v dnešní době kdy je porna všude miliarda a herci a herečky jsou víceméně jen spotřebním zbožím celkem naivní představa. Ona je přesto ochotná udělat prakticky cokoliv.To, že natáčení porna není zrovna sexy ví snad každý, přesto je to ukazováno velmi málo a v tomto ohledu je Pleasure velmi dobré, v některých scénách až nepříjemné a do titulní Rozkoše má sakra daleko. Režisérka se nebojí nahoty a explicitních záběrů,ale o nich tenhle film není.Přes to všechno se ale nemohu zbavit dojmu, že to mohlo být ještě naléhavější a drsnější.Účel nicméně splní...65% ()

• Film měl být původně nasazen s ratingem R do kin distribuční společnosti A24. Film nakonec dostal nejvyšší rating NC-17 a jeho distribuci převzala společnost Neon. (NiWi)
  • Projekt vzešel z eseje o pornoprůmyslu, kterou režisérka Ninja Thyberg napsala v rámci genderových studií na vysoké škole. Toto téma také prozkoumávala ve svém krátkometrážním snímku Rozkoš (2013), který vyhrál cenu na festivalu v Cannes v roce 2013. (NiWi)
  • V rámci získávání informací na dané téma žila režisérka Ninja Thyberg v podobném domě pro modelky a herečky, ve kterém žije i ústřední postava. (NiWi)