Reklama

Reklama

Afghánistán: 40 let války

(seriál)
  • Německo Afghanistan – Das verwundete Land (více)

VOD (1)

Epizody(4)

Obsahy(1)

Jen málokteré zemi osud připravil tak trnitou cestu moderními dějinami jako Afghánistánu. Předmětem nekončících debat pak zůstává, nakolik se situace v zemi zlepšila od chvíle, kdy sem v roce 2001 pod korouhví operace Trvalá svoboda vyslalo své jednotky na pět desítek států z celého světa. Abychom však porozuměli situaci, v níž se dnešní Afghánci nacházejí, musíme se vrátit několik desítek let nazpět. Koprodukční dokumentární cyklus s názvem Afghánistán: 40 let války proto vypráví příběh země od 60. let, kdy byl ještě Afghánistán pro svou krásnou přírodu, exotičnost i levné drogy rájem pro západní turisty. Na ploše čtyř epizod cyklus vypráví o tragické cestě Afghánistánu od monarchie ke komunismu až ke krutovládě islamistů a západní intervenci... Projekt v režii Mayte Carrascové a Marcela Mettelsiefena, v minulosti nominovaného na Oscara, se opírá o množství mnohdy vysoce exkluzivních archivních materiálů a současně o výpovědi pamětníků – od obyčejných Afghánců, přes bývalé sovětské výsadkáře a klíčové vůdce islamistů, až po americké generály a afghánské politické špičky. Dějiny Afghánistánu tak sledujeme na pozadí životních příběhů jejich samotných aktérů. V cyklu, který vznikl v koprodukci s Českou televizí, se objeví i bývalý předseda vojenského výboru NATO, český generál Petr Pavel. V českém znění originálních výpovědí se představí například Ondřej Vetchý, David Novotný nebo Klára Melíšková. (Česká televize)

(více)

Recenze (21)

Hanys_ 

všechny recenze uživatele

Politický vývoj v Afghánistánu od 60. let do současnosti. Tahle země si rozhodně zažila svoje, mě osobně překvapilo jak fain místo to v 70. letech mohlo být, dokud se nerozhodli o tuhle zemi soupeřit Sověti s Američany. Následný vznik Talibanu na penězích USA je jen taková třešnička v těhle bizarních dějinách bezmocných Afghánců. 8.5/10 ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

sportovec  všechny recenze uživatele  Toto pásmo dokumentárních filmů o sužované středoasijské zemi vypovídá o důležitosti politické profese i o opakovaných notorických chybách evropského Východu a Západu. To všechno stojí desítky a miliony padlých i rozvrácených domorodých životů. Je to velmi nelichotivé zrcadlo v mnohém protiřečící skutečné demokracii. ()

Reklama

mira007 

všechny recenze uživatele

Nejkomplexnější pohled na Afgánistán a jeho konflikty, který jsem potkal. Od krále, který se snažil aspoň v Kábulu importovat západní styl života, přes komunisty, islamisty všeho druhu, Taliban až po americkou okupaci. Základní příčiny konfliktů vysvětleny přehledně, unikátní záběry ( včetně atentátníků na Lva z Pančíru, nebo útoků islamistů na ruské a pak americké konvoje, výpovědi agentů CIA, KGB, novinářů, pamětníků, zástupců Talibanu i mudžahedínů podporovaných Američany ). Za mne jeden z nejlepších a nejrozmanitějších dokumentů na toto téma. ()

Tamdydam 

všechny recenze uživatele

Nesmirne poucny dokument, ktery mi konecne umoznil dlouhodoby chaos v Afganistanu pochopit. Ovsem ze bych snad videl na obzoru nejake reseni? Opravdu nevim. Ale silou to v teto oblasti evidentne nejde. 23. 8. 2021 Talibán před pár dny obsadil Kábul. Celý svět je šokovaný, včetně politologů, generálů, odborníků na problematiku Afganistanu,... Asi nikdo neviděl tenhle dokument:-) Mě to nepřekvapilo ani v nejmenším ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Těch 40 let je velmi zajímavá případová studie. Střet moderních komunistických & západních demokratických hodnot se starověkou allahu-akbar tradicí v zemi kmenů a nesmyslně vytvořených hranic, kde i ta největší velmoc tvrdě narazí na náboženský výmaz a nesmrtelný horský odboj. Série dobře slouží k pochopení geopolitických souvislostí a dění kolem "války proti terorismu", přímo vyniká rozhovory s řadou osobností jako mudžáhedínský vůdce Hekmatjár, ministryně pro ženské otázky Sima Samar, nebo generál McChrystal. Můj výstup: doufat v jednotný, pokojný a v našem pojetí rovnoprávný Afghánistán bohužel nejsou příliš realistická očekávání. Podobný případ je Irák. ()

Galerie (23)

Zajímavosti (1)

Reklama

Reklama