Želary

TV spot

Příběh o lásce a také osudovém setkání dvou odlišných povah je zasazen do období 2. světové války. Hlavní hrdinka, nedostudovaná lékařka (A. Geislerová), je nucena kvůli ilegální činnosti svého přítele opustit město a skrýt se před okupanty ve vysokohorské vsi. Tam nalézá útočiště v chalupě zemitého Jozy (G. Cserhalmi) a po počáteční nedůvěře se mezi nimi vytváří upřímný, později milostný vztah. Eliška poznává i tvrdý život lidí v tomto Bohem zapomenutém místě, kde lidé dokáží být milí i krutí stejně jako příroda kolem nich. Zažívá tu vesnické rituály, setkání s partyzány a ruskými vojáky i konec hrozné války… Film, který je připomínkou květnových událostí roku 1945, vznikl podle stejnojmenného povídkového souboru Květy Legátové a podle scénáře Petra Jarchovského, režii měl Ondřej Trojan. (Česká televize)

FrankSusta

Velice povedený kousek české kinematografie se silným příběhem a skvělými herci. Je to taková jednoduchá (ale silná) romanťárna (s občas až absurdními momenty (teda, jak se to vezme), které mi však nevadily a krásně dodělávaly atmosféru), která ale svým rozvleklým tempem nesedne každému (počítaje i rozsáhlou stopáž). Po technické stránce se jedná též o velice dobrý počin, a já mu můžu jedině vytýkat otravný zvuk s ozvěnami na začátku filmu. Jo, líbilo se mi to. Ale i tak zastávám názor, že na toho Oscara to bylo nominováno pouze proto, že jsou rusové znázorněni ve velice temném světle (jo, vím že to tak skutečně bylo, ale nevím, jestli to vědí i američané :) ()

Flyer

Trochu zklamání. Příběh se neskutečně vleče, maximální "osvěžení" plyne z několika dramatických, případně brutálních scén, které ale ve výsledku vyzní jaksi samoúčelně. Líbila se mi však kamera, hudba a herecké výkony také nebyly úplně nejhorší. Ale i tak - od snímku nominovaného na Oscara bych čekal více. ()

vesper001

Další film, na který sepisuji a přepisuji komentář už dlouhou dobu. Ze dvou důvodů. Jednak jsem obsedantní neurotik, který má pocit, že když nebude psát na CSFD pravdu a nic než pravdu, spadne mu na hlavu velká cibule, a jednak jsem Vesper, která občas prostě neví, co si o některých filmech myslet a co na ně říct. Takže to vezmu statisticky. Pozitiva: obsazení, krajina. Negativa: oběšenci, nelogika příběhu a urputná snaha o jakoukoli filmovou cenu, co se jich ve světě potuluje - Oscara z Ameriky, Medvěda z Francie, Lva z Čech, Kokos z Afriky. Hlavně ať je to na podstavci, všimnou si toho lokální média a všichni potencionální sponzoři. ()

Mylouch

Televizně odvyprávěný příběh sice se snahou o autentičnost prostředí, s estetickou optikou, ale bez hlubší filmové poetiky a gradace scén, s rutinními hudebními předěly. Všechno se dá nakonec shrnout pod výtku ke hlasovému herectví hlavních postav. Jedna dětská postava je na hereckou atraktivnost málo a krácení na únosnou stopáž už se tvůrcům po scénáristické velkorysosti vyloženě vymstilo. Příliš smělé cílení na oskarovou nominaci. k.: A.Šopov ()

sator

Film dobrý Aňa překvapila... Petr Jarchovský-autor scénáře pracoval před lety na Barrandově a dostal za úkol probrat staré tisky, zda v nich něco zajímavého nenajde a našel povídku Želary aniž tušil kdo je autor.Dílo mu přišlo velmi silné a zralé, ale jméno nikdo neznal, takže než se podařilo zjistit o koho se jedná domníval se, že se jedná o pseudonym někoho kdo nesměl, nemohl publikovat.Pátrání  ztížila skutečnost že Jméno Květa Legátová bylo fiktivní, protože pravým jménem autorky Legátové je Věra Hofmanová, dalším překvapením bylo že se jedná o starší paní učitelku na penzi............Na dotaz do jaké míry je román (předloha filmu) autentická odpověděla autorka že zhruba půlka je fikce a půlka je pravda.Pak ale nerada přiznala že syrovost prostředí kde se potkávala s krutostí, bezohledností,sobectvím, hladem, nenávistí neodpuštěním a týráním byla mnohem horší, ale že by ho kniha už neunesla......................Scénárista Jarchovský prozradil že paní Legátová odmítala honorář za film, když ale produkce trvala na tom že to není možné, řekla že část těch peněz chce v granulích pro zvířata,(sama měla mnoho koček) protože jich ale byla hodně, daroval je útulkům. ()

otík

Drsné časy, drsný film. Určitě patří k tomu lepšímu, co se u nás s touto tématikou natočilo, já ale takové filmy nemusím. I proto hodnocení určitě nadprůměrné, ale z mé strany však vidět není vícekrát třeba. ()

fantoci

Myslel jsem si že film bude plný depresivních scén fašistického utlačování a genocidy ale mile mě překvapilo to, že je to pohled na věc tak trochu z jiné strany. Ańa si tu vystřihla roli která jí byla šitá na míru jen si myslím že v civilu by byla chytřejší a nedávala by za dveře truhlu a do postele nůžky. jsem rád že sem tenhle film viděl protože ukazuje že ne každý kdo je nepřítel tvého nepřítele je tvůj přítel. Trochu složité ale vy kdo ste to viděli uznáte že rusové se tu opravdu nechovali jako osvoboditelé. Špatný konec je trošičku depresivní ale závěrečné setkání s babkou chlastalkou napraví náladu. Jo a mrzí mě že se Aňa vrátila k Trojanovi ()

farmnf

Hodnotím to velmi dobře a velmi pozdě, tj. po 5 letech od vzniku. Film je dobrý, má svou filosofii, skvělou kameru a nadprůměrnou hudbu. Za 5 let od jeho vzniku nepřišlo nic podobného a dobrého. Takže proč to rozebírat, proč žvanit na prázdno. My na nic lepšího patrně nemáme. ()

Decker

Kvalitni film s napaditym pribehem zeny, ktera se napric okolnosti dostane z mestkeho prostredi do horske vesnice, kde se adaptuje se vsim vsudy na mistni pomery. Herecky musim pochvalit oba hlavni predstavitele. ()

chelseaman22

Události v Prahe: Anna je nabírána Andělem Páně, Anna šmejdí v bytech La Vecchia Cittá a sanitka ze zadlužené Oblastní nemocnice Příbram a.s. převáží jednoho le abitante di Salaš do Motola. Salaš: Děvčátko tahá na špagátu kozla a ONE MAN SHOW by ÁŇA začíná! Než se Áňa stačí rozkoukat, tak je za nulové věno udána postaršímu horalovi, jež vzezřením připomíná bázlivého Černohorce. Černohorec na Áňu netlačí ergo svatební noc prožije na měkké lavici v kuchyni. Postupem času si Áňa zvyká na stále opakující se stravu, jež se skládá z plátů chleba, soli z Hallstattu a mléka od místní kravky. Dialog pana řídícího s děvenkou, jež tahá kozla: "Tobě se ve škole líbí? Venku lije. Přestalo pršet, tak já idu, kozel je celej mokrej." Závěr na Salaši: Sověti provádějí implicitní styky, Náckové popravují před kostelem a Černohorec si nakonec zajebe. 89% ()

HonzaBez

Želary jsou pro mě typem filmu, na který se můžete podívat třeba po páté, a furt Vás to baví. Úžasné je zde sledovat přerod Elišky alias Hany Hoffmanové v podání Aňi Geislerové z městské slečinky v ženu do nepohody. A samozřejmě taky proměnu jejího vztahu s Jozou. Jestli něco ve filmu miluju, tak je to scéna, kdy Hana rozbije hrneček a má strach, jak na to její muž zareaguje. A je celá překvapená, když on se nejen vůbec nezlobí, ale ještě ji říká "Hanulko". "Nemám ti tak říkat," ptá se pak Joza, na což ona s úžasně roztomilou dikcí reaguje "Máš". Právě v tento moment se jejich vzájemný vztah láme a z fiktivního manželství se stává plnohodnotný partnerský vztah. Film je taky úžasný v tom, jak umně dokáže kombinovat humorné momenty (hlavně spojené s postavenou malé holčičky) a momenty hodně dramatickými či vysloveně tragickými. Vynikající je i to, jak film zachycuje atmosféru na venkově během jednotlivých ročních období. Samozřejmě ten film má i mouchy. Kritizovat by se dala hlavně závěrečná scéna "návrat po letech". Ale to nic nemění na tom, že tohle je prostě v české novodobé filmové tvorbě skutečný skvost. ()

UhLee

(8,5/10). Krásné české drama, které vyčnívá v tvorbě Ondřeje Trojana. Překrásné prostředí horských vesniček mne uchvátilo a vůbec bych se nezlobil tam jednou bydlet. Když jsem tam viděl ty nízké futra, tak jsem si vzpomněl na jednu skautskou akci, kdy jsem se jednou o ně vyčelil a myslel si, že je po mě. Každopádně Geislerce její lovestory sežerete i s navijákem, příběh plyne naprosto přirozeně a stopáž rychle uteče. ()

senor

Přerod hlavní hrdinky je poněkud rychlý a neuvěřitelný, ale jinak poctivé a takové normální zpracování skvělé knihy. Na konci jsem ale neukápl ani slzu, takže ***. ()

Ryuuhei

Skvělé drama, které si i přes zasazení do 2. sv. války nezaobírá válkou jako takovou, ale spíš sžíváním se s trochu odlišnou kulturou izolované vesnice. Potěšily také nečekané situace, ale i celé depresivní podbarvení. ()

Lachtaan

Každému z věrných dramat z válečného období nelze upřít jeho oprávněné hodnoty, ne ovšem každé dokáže správně zaujmout. Želary jsem dlouho opomíjel a slýchal samá kladná doporučení, přesto mě osobně příliš neočarovaly a nemám sebemenší potřebu je někdy vidět znovu. Aňa Geislerová je pro mě tou herečkou, která všude hraje bohužel naprosto stejně. ()

PabloFuentes

Po přečtení Jozovy Hanule jsem se musel vrátit k tomuhle filmu, který jsem viděl jedinkrát v životě před lety v kině na střední a musím říct, že tehdy jsem ho nemohl chápat tak, jako dnes. Rozumím, proč chtěl učitel, abychom ho viděli, ale na to jsme byli příliš velká telata a měli jsme k pochopení málo souvislostí. Dnes po letech už ho dokážu ocenit daleko víc. ()

Elví

Dávám jednu * za výpravu a vcelku slušnou kameru, ale jinak fuj, styďte se! To byl ale zase jednou děs, kam se ta nechutně sladkobolná hollywoodská melodramata na Želary hrabou? ()

xerno

Nový český filmy miluju, zvlášť s Ivanem Trojanem, nebo Macháčkem. Dál je to drama, můj oblíbenej žánr a hlavně 2. světová - 98% ()

Jan Tříska (1936 - 2017)

16.06.2012

Der Film 4 a jeho zajímaví hosté

Der Film 4 a jeho zajímaví hosté

20.09.2009

Letošní ročník festivalu německy mluvených filmů Der Film 4, který se koná v pražských kinech Světozor a Aero ve dnech 1. - 7. 10. 2009 a brněnském kině Art ve dnech 8. - 11. 10. 2009, představí svým… (více)

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne