Kdysi známá herečka Eva (Emília Vášáryová), která se vrací z protialkoholního léčení, by udělala cokoliv, aby znovu získala přízeň člověka, kterého v životě ranila nejvíce – svého syna. (AČFK)

classic

Slovenskí herci by mali byť vypočutí a obsadení v kvalitných filmoch, pokiaľ sa nakrútia, aby nehnili v debilných odpadových seriáloch, ktoré sa rozšírili, ako nejaká nákaza. Keď sa naozaj chce, tak sa to dá. Dôkazom toho je Marko Škop, slovenský dokumentarista, ktorý Evou Novou debutuje na poli hraného filmu. A je to vskutku, znamenitý a oslnivý DEBUT, ostrý ako britva, depresívnejší, ako film od Ingmara Bergmana, alebo svojim scenárom mi pripomínal snímok Billyho Wildera, Sunset Boulevard, kde sa taktiež nachádza herečka na dôchodku. Hlavným dôvodom, prečo je film totálne strhujúci, je výkon p. Emílie Vášáryovej. Neuveriteľný, až by som povedal, nadľudský - oscarový v úlohe herečky Evy Novej. Eva je životom ťažko skúšaná staršia žena, ktorá v úvode akurát odchádza z protialkoholickej liečebne, kde bola už niekoľkokrát. Najprv sa vracia domov, neskôr pôjde navštíviť svojho jediného syna, vzdialeného veľa kilometrov od nej, aby vyskúšala, aká bude jeho reakcia, keďže počas svojich dávnejších alkoholových excesov mu spôsobovala hanbu. Syn nie je absolútne nadšený, keď ju uvidí. On ju z celej duše nenávidí, a dáva jej to patrične pocítiť. Eva sa ihneď nevzdáva. Skúšať to bude chcieť dovtedy, pokiaľ sa niečo nezmení. Chce začať od začiatku. Nájde si niekoľko povolaní. Najprv bude vykladať tovar, aby neskôr vhupla do svojej dávnej vášne, do profesie herečky, ktorou sa živila, aby ešte pocítila, aké to voľakedy krásne bolo. Vedľa p. Vášáryovej jej zručne sekunduje Milan Ondrík v úlohe syna, ktorý si nedáva servítku pred ústa. Obidvaja sú excelentní. Taktiež i réžia, scenár, strih a kamera, sú nadštandardné. Opovažujem sa povedať, že od roku 1993 som lepší slovenský film, ani snáď nevidel !!! Majstrovský snímok, ktorý mi ukázal, že ešte jestvuje nádej na zlepšenie sa. Len, to sa musia zísť talentovaní ľudia, ako pred kamerou, tak aj za ňou... ()

adriane9

Neskutečný zážitek! Já v poslední době filmy děsně zanedbávám, ale došlo mi, že paní Vašáryovou si prostě nesmím nechat ujít, a jistěže! Naprostá bomba, smutek a všechnu tu tíhu jsem nesla spolu s Emilií. Jak tuhle těžkou roli bez hudby a plnou srdcebolných výrazů dokázala zahrát nikdy nepochopím. Ale já nejsem herečka žejo. Tisíceré díky za tenhle zážitek. ()

Flego

Silná rodnná dráma stárnucej herečky - akoholičky je predvšetkým herecký koncert Milky Vášáryovej. Film začínajúceho režiséra na hranom filmovom poli je nemilosrdnou sondou do života ženy, ktorej sa zrútil profesný svet, ale čo je horšie aj vzťah so synom. Príbeh je rozprávaný pomalým tempom, každá scéna dokáže doznieť v divákovi, psychológia postáv je prepracovaná do najmenších detailov. Záverečná scéna je len dokonalým vyvrcholením tohto mrazivého filmu. ()

Marigold

Zhruba ze dvou třetin silný a přesný portrét stárnutí, slabosti a odcizení. Marko Škop má jako dokumentarista cit pro vystižení sociálního zázemí postav bez nadbytečného vysvětlování. Prostě ví, kam se má kamera dívat a jak. Dusivá komořina i zvláštním způsobem sebereflexivní film bohužel v poslední třetině svojí intenzitu rozředí v nadbytečných a opakujících se scénách mizérie a koukání se do zrcadel. Je za tím cítit jasný režijní koncept (Eva se do zrcadla dívá už na začátku), ale zároveň z toho také trčí určitá konstrukce, která na rozdíl od rodinné linie až příliš přímo zobrazuje to, co je divákovi zřejmé mimoděk. Scény z domova důchodců a recepce trochu zaměňují empatii za exploataci. I závěr v bazénu pak vyzní trochu rozpačitěji než vrcholné scény z první části, kdy kamera přesně ví, jak velký odstup od děje a postav má udržet. Eva Nová se nicméně v kontextu současné festivalové kinematografie nemá zač stydět. Přes svoje nedostatky je totiž při věci. Silné *** / slabé ****. ()

mchnk

Pro mě dost slabý a prázdný film, kterému se jakékoli hlubší emoce vyhýbají, nebo jsou dokonce maskovány za primitivní vulgarismy. Vše se tu zmítá v dějové i režijní monotónnosti, zakončené nestoudně kýčovitou bazénovou scénou, jež nejenže rozhodla o mém hodnocení, navzdory skvělé Vášáryové, která by ovšem musela 106 minut improvizovat, aby mohla naplno předvést své herectví, ale hlavně určuje konkrétní cílovou skupinu diváků, kterým je film, dle mého, určen. ()

• Dům, v němž bydlel syn Evy Nové (Emília Vašáryová), si štáb vybral z důvodu, že byl v té době na prodej a vyžadoval jen minimální úpravy. Pečovská Nová Ves je přitom od Bratislavy vzdálená 420 kilometrů. (klukluka)
  • Takmer všetky fotografie z minulosti Emílie Vášáryovej, použité vo filme, pochádzajú z albumov herečkinej obdivovateľky, ktorá ich zbiera od dvanástich rokov. (ambron)