Neporazitelný

• USA Invincible
USA, (2021–2024), 13 h 42 min (Minutáž: 42–56 min)

Tvůrci:

Robert Kirkman

Předloha:

Robert Kirkman (komiks)

Hudba:

John Paesano

Steven Yeun, J.K. Simmons, Sandra Oh, Seth Rogen, Zazie Beetz, Mark Hamill, Walton Goggins, Jason Mantzoukas, Mae Whitman, Max Burkholder (více)

Série(2) / Epizody(17)

Neporazitelný je americký animovaný televizní seriál o superhrdinech pro dospělé, který vychází ze stejnojmenné série Image Comics od Roberta Kirkmana, Coryho Walkera a Ryana Ottleyho. Seriál sleduje sedmnáctiletého Marka Graysona a jeho proměnu v superhrdinu pod vedením jeho otce, Omni-Mana, nejmocnější bytosti na planetě. Během své proměny se Mark ocitá v rozporu mezi svým osobním životem a superhrdinskými povinnostmi, kdy bude nucen dokázat, že dokáže být takovým hrdinou, jakým je jeho otec. (LUKICKK)

filmfanouch

Invincible, jeho otec Omni-Man a spol. nepochází ani ze stáje Marvel Comics a ani ze stáje DC Comics. Pochází totiž z nakladatelství Image Comics, které je je svou konkurencí tak trochu zastíněné, přesto ovšem toto nakladatelství stojí také například za Spawnem, Živými mrtvými nebo Kick-Assem. Invincible se nyní větší pozornosti dočká díky seriálu od Amazon Prime a díky své popularitě byl již teď prodloužen pro 2. a 3. sérii. A dává absolutní smysl proč! Invincible je takovou záležitostí, které by se měl v hrané podobě ujmout například Matthew Vaughn (zmíněný Kick-Ass) nebo Taika Waititi (Thor: Ragnarok). Invincible se ovšem na Amazon Prime dočkal animované podoby a to znamená jedinou věc- tvůrci se mohli pořádně utrhnout ze řetězu! Vždycky jste vlastně fakt moc chtěli vidět Supermana, který svou silou trhá nepřátele (doslova) ve dví, ale bylo vám jasné, že studio Warner Bros. na tohle jen tak mít koule nebude? Tak byste ihned měli poznat Omni-Mana! Seriál je pravděpodobně nejbrutálnější adaptací komiksu, kdy není nouze o krev, utržené končetiny ani rozmáčklé hlavy. Díky animaci je možné prakticky vše a v rámci brutality se nadále stupňuje. Přičemž už po první epizodě se snad ani nedá čekat, že by tvůrci zašli o kus dál. Ona brutalita ovšem má za následek to, že to celé působí realističtěji, vážněji a především má vždy přítomnost brutality smysl. Ať už v rámci úkazu něčí síly nebo překvapování v podobě toho, že se už se vlastně může stát fakt cokoliv. Dá se jistě polemizovat nad tím, zda té brutality není místy až příliš, rozhodně to ovšem nepůsobí bezduchým dojmem. I díky té brutalitě je navíc praktické nemožné představit si, že by Invinciblea jen tak někdo převedl do hrané podoby a i v rámci brutality je rozhodně dobrým rozhodnutím zpracování v podobě animovaného seriálu. Bude ovšem zajímavé sledovat jakým směrem se vydá plánovaná hraná adaptace v režii Setha Rogena a Evana Goldberga (kteří jsou u tohoto seriálu mimochodem producenty). Působí to tak, že Robert Kirkman stejně jako kdysi u seriálových Živých mrtvých plně chápe komiksovou předlohu a snaží se o co nejvěrnější převedení. Je to snadné i díky tomu, že stejně jako v případě Živých mrtvých sám za předlohou stojí. Síla Invinciblea také tkví v nabitém hlasovém obsazení a procítění do dabingových rolí. Steven Yeun, J. K. Simmons, Zachary Quinto, Walton Goggins, Seth Rogen, Mahershala Ali, Zazie Beetz, Djimon Hounsou, Jon Hamm nebo Mark Hamill. Všichni jsou naprosto castingovou trefou do černého a to především Steven Yeun a J. K. Simmons, dvě stěžejní postavy seriálu. 1. série Invinciblea slouží jako solidní origin zajímavého hrdiny a to i především díky tomu, že je zrod je solidním svěžím větrem. Hlavní hrdina je v podstatě pořád pouze klukem, který se musí nadále vypořádat s klasickými nástrahami života a do toho najednou zjistí, že má po vzoru otce něco navíc. Steven Yeun a J. K. Simmons především fungují v tom, aby skutečně mezi Invinciblem a Omni-Manem vytvořili uvěřitelný vztah. V lehkých náznacích poté jde zavětřit předem obeznámená klišé, přesto si s nimi Invincible nadále pohrává zajímavým způsobem a především nadále není zaměnitelný se svou konkurencí. Seriál ale několikrát dokáže neskutečně překvapit. To co začíná jako obyčejný superhrdinský origin už v rámci první epizody nabere nečekané obrátky a v rámci osmi epizod se následně dočkáme mnoho komplexních témat a také mnoha zajímavých vývojů jednotlivých postav. A to především v rámci hlavního hrdiny. Jinak je seriál plný funkčního černého humoru, funkčních dramatických scén a solidních akčních scén. Lehká obtíž je s animací, která někdy nepůsobí tím nejdokonalejším dojmem. Seriál se pochopitelně snaží být co nejvěrnější komiksové předloze, na úkor toho ovšem jde ovšem nad designem některých postav tak trochu kroutit hlavou. Divák snadno může dostat pocit, že animace vypadá jako z animáků od DC Comics a to zrovna těch průměrnějších animáků jako například nedávný Superman: Red Son. Přesto je ovšem v mnoha ohledech animace na solidní úrovni a především dva hlavní představitelé vypadají skvěle. V některých ohledech je navíc postavám upraven vzhled tak, aby připomínali vzhled svých dabérů (Omni-Man tak vypadá ještě o poznání více jako J. K. Simmons), což ještě více dopomáhá v rámci uvěřitelnosti hlasových výkonů. Dá se rozhodně namítat, že jsou některé dějové odbočky tak trochu navíc nebo nevyužité. Dá se namítat, že nejde o pomyslný vrchol animované tvorby. Dá se namítat, že onen černý humor někdy není úplně na místě a občas nemá ten správný účinek. Ovšem i přesto, je Invincible jednoduše obdivuhodná záležitost a to i proto, že to rozhodně šlo zpracovat výrazně hůře a i člověk, který není vyloženým fanouškem komiksů si zde může najít mnoho zajímavých aspektů. Ke skutečném vrcholu přeci jen něco chybí, je ovšem těžké smířit se s tím, že je to ´´ jen´´ hodně super záležitost? Invincible má rozhodně potenciál pro několik sérií. 1. série je solidním originem pro tohle netradičního superhrdinu ze světa, který je o poznání méně barvitý a více realistický. I přes lehké výtky je 1. série Invinciblea skvělým příslibem do budoucnosti a snad si nadcházející dvě série udrží kvalitu. Osobně jako člověk komiksovou předlohou nepolíbený se navíc rád nechám překvapit tím, jakým směrem se příští série vydají...... () (méně) (více)

LizianShaw

Zezačátku se to tváří jako typický origin mladého superhrdiny a má to podobný feel jako počátky Spider-Mana. S tím rozdílem, že jeho otec je nejsilnější hrdina s tím nejhustším knírem ve vesmíru. Animace je boží, nejvíce mě bavily scény, kde Invincible létal, zkrátka akční scény se hodně povedly. A není to jen létání, obzvláště v druhé polovině se rozpoutají úplná, ale fakt naprosto největší jatka, která jsem kdy v animácích viděl. Finále je asi ta nejbrutálnější a nejděsivější krvárna co jde se supersílou vytvořit, a obzvláště se mi líbí důraz na reálnost, kdy v každém filmu hrdinové zachrání svět, zatleskají si a odejdou, ale už vůbec není kladen důraz na to, kolik lidí bylo zraněno, či až zemřelo. Tak to tady není a obzvláště ve finále je to znát nejsilněji. Dalším kladem jsou dabéři, kdy velká jména jako J.K. Simmons, Steven Yeun, Malese Jow, Goggins, Quinto a Beetz opravdu kladou důraz na fakt, že se Amazon nesnaží o nějakou levnou adaptaci. Pro mě se jedná o nejlepší animovaný seriál, po boku Harley Quinn. Komiks jsem nečetl, ale určitě se to chystám napravit, protože jde o hodně chválené dílo. ()

DragonnCZ

8/10. - Velice kvalitní kousek dílny Prime Video, který se opravdu vydařil. Premisa z razu připomínající kreslený The Boys s hlavní postavou připomínající Homelandera s dalšími LIDL DC supráky ke konci ukázal opravdu úžasnou a kurva originální premisu. Děj pojednává o otci a synovi, otec z planety Viltrum snažící se ochraňovat nebohé lidi na zemi a čeká dokud jeho syn nedospěje a dostane také své schopnosti. Miluju na tom to tu hravou kreativitu. Styl animace mi moc nesedl a nepřináší nic novýho v branži animáků. Ale svěží brutalita s touto animací mi připomněla animovaný filmy s Batmanem kde taky krev byla. To hlavní proč sem se vydal seriál sledovat byl hlavní scénárista Robert Kirkman, kterého především mám rád díky komiksům a také Živí mrtví, který sám napsal. Už v první epizodě sem opravdu viděl náznak toho Robertova stylu. Kdy opravdu se snaží podat situaci doopravdovou a "filozofickou".  A také ještě aby toho nebylo málo dabér hlavního protagonisty Steven Yeun též hrál v The Walking Dead :D ()

tomashrabek

Po slabučkom The Falcon and the Winter Soldier som sa už skoro na ďalší superhrdinský seriál vyprdol. A akú by som urobil chybu! Invincible je svieži, zábavný a brutálny prírastok do žánru stredoškolských coming of age vzťahových drám. O vychrstnuté vnútornosti ani originálne nápady tu nie je núdza. Asi po prvýkrát v živote mám chuť siahnuť po komiksovej predlohe, aby som si skrátil čakanie na ďalšie sezóny. ()

DaeGurth

Je to takové rozporuplné. Na jednu stranu pěkná ukázka amerického komixu, navíc příjemně krvavá. Na druhou stranu je to prapodivně americké. Politicky korektní (Taky co čekat od Amazonu, že?) a hlavní postava se plazí před černou feministkou, kterou by patřilo liskat od rána do večera a pak, pro jistotu, ještě jednou dokola, jen aby se chovala normálně. Některé postavy byly skvělé, některé tam neměly co dělat. Zkusím původní komix. Edit: Boha... v porovnání s origináním komiksem je tenhle seriál tak woke, až to bolí. Upravuju hodnocení. (A taky je ten komix vtipnější a delší) ()

• Komiksová predloha vyšla prvý krát v nakladateľstve Image Comics v roku 2003. Vychádzala do roku 2018. Celkovo bolo vydaných 144 dielov. (toi-toi)
  • Mark se měl v alternativní realitě potkat se Spidermanem, jako se potkal v původním komiksu, nicméně pro seriál se na to tvůrcům nepodařilo sehnat příslušná práva. V komiksu se také Mark potkal s dalšími postavami z marvelovského univerza, včetně Avengerů a Wolverina. (vojtaruzek)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD