Epizody(6)

Bílý lotos, šestidílná satirická minisérie HBO z dílny Mikea Whitea (Mé nové Já z produkce HBO), se odehrává v luxusním havajském letovisku. Seriál, jehož protagonisty jsou Murray Bartlett, Connie Brittonová, Jennifer Coolidgeová, Alexandra Daddariová, Fred Hechinger, Jake Lacy, Brittany O‘Gradyová, Natasha Rothwellová, Sydney Sweeneyová a Steve Zahn, sleduje pestrou škálu hotelových hostů během jejich týdenní odpočinkové a omlazující dovolené v ráji. S každým dalším dnem však vychází najevo, že tito zdánlivě dokonalí turisté, usměvaví zaměstnanci hotelu i samotný idylický resort mají i svou temnější stránku. (HBO Europe)

novoten

Nekompromisní seknutí do všeho a všech. Před Mikem Whitem a jeho ironickým komentářem současného světa nejsou ušetřeni kritici, zastánci, muži, ženy, přímí ani falešní. Všichni v jistou chvíli více či méně prohrají, protože v životě prohrát alespoň jednou musí. Nejraději budu vzpomínat na životní roli Murrayho Bartletta, jehož chameleonský Armond se mi ve vzpomínkách vrací i pěkných pár měsíců po zhlédnutí. Od nejvyššího hodnocení mě nakonec drží množství prostoru, které dostává Shane. Chápu pointu jeho dějové linky, ale Jake Lacy je po Girls opět králem nesympaťáků. A co vy? Dokážete havajský soundtrack plný "kukání" dostat z hlavy? ()

vydumnica

The White Lotus je určite zaujímavý seriál a povedala by som netradičný. Komédia, dráma, čierny humor, satira, krimi a tak trochu aj thriller a to všetko v jednom. Je to čudný seriál? Veruže áno! The White Lotus je až normálne ťažké ohodnotiť a ani recenzia sa mi nepíše ľahko. Do istej miery je tu niekoľko bizarností, ktoré diváka prekvapia už či v dobrom či v zlom. Viem, že keby bolo tých epizód viac, celkovo by mi to vyšlo na lepšie hodnotenie, pretože posledné dve epizódy boli najlepšie. Myslím si, že divák si musí zvyknúť, mne to zvyknutie si trvalo dlhšie. Počas finálnej epizódy som bola až smutná, že to celé končí, čo je dobré znamenie😀!!! Čo je na minisérii TWL najlepšie? Veľmi sa mi páčilo exotické prostredie Maui🏝, kamerové zábery na more a podmorský svet, kamera celkovo, hudba, herecké výkony a charakterová až psychologická štúdia postáv a ich vývoj, potom niektoré dialógy a obsiahnuté témy pre dnešnú dobu dosť trefné a dôležité & vtip, humor a satira. A nepáčilo? Tak k scenáru mám trochu výhrady, pretože niektoré veci mi nedávali veľmi zmysel alebo som nepochopila ich význam pre celkové dianie. Napríklad hneď v úvodnej epizóde jedna zo zamestnankýň začne rodiť a viac ju nevidíme. Chceli tým len naznačiť začiatok klesajúcej úrovne 5* hotela? Alebo aj chyby, napríklad kamery na chodbách? Neverím, že by neboli. Niektoré situácie mi pripadali nedotiahnuté do konca alebo neuspokojivo ukončené🤔. Chcem vedieť, čo bolo ďalej. Ale najviac sa mi nepáčili niektoré explicitné scénky, hlavne tá za dverami kancelárie neskoro v noci, to som chcela "odvidieť". A teraz prejdem k jednotlivým postavám, ale to už so SPOILERmi. Najviac som si obľúbila Rachel, Belindu a neskôr aj Quinna, ním aj začnem. Veľmi veľmi ma potešil ten prerod u neho, keď chlapec konečne otvoril oči a začal žiť. Veľmi som mu aj fandila, aby tam ostal. Zistil, že virtuálny svet nie je ozajstný život. Potešilo ma, že jeho rodičia našli napokon cestu k sebe. Dosť veľa epizód ma štvalo, že Nicole si vzala prácu so sebou na dovolenku! O Markovi sme sa myslím ani nedozvedeli, kde pracuje. Olivia a jej kamoška Paula ma štvali skoro celý čas, najmä tá nevďačná (obidve boli nevďačné!!!), žiarlivá a závistlivá Olivia, prepánajána veď to dievča si nevychutnalo ani minútu na Hawaii!!! Rozmaznaný Shane mi tiež liezol na nervy a keď tam prišla jeho mamička (na svadobnú cestu novomanželov!!!) mala som dosť, chúďa Rachel! Postupne mi už išiel na nervy aj manažér Armond, postaral sa mi o tie "esteticky" najškaredšie scénky celého seriálu! Tanya mi bola od začiatku nesympatická tým umelým vzhľadom, ale postupne sa z nej vykľula taká obyčajná mrcha, ktorá nasľubovala hory doly (Belinde) a pri prvej príležitosti niekoho uloviť, už myslela len na seba! Na druhej strane vďaka nej sme zažili jednu z najvtipnejších scén "romantickej" večere na lodi. Belinda je tu jedna z mála sympatických postáv, divák s ňou súciti a fandí jej. Ktovie koľko peňazí jej Tanya dala. Čo myslíte, mala si ich nechať? Ja si myslím, že áno. Celý čas sme s manželom hádali, kto bude tá zavraždená osoba, mysleli sme si, že Rachel to nebude. Koniec SPOILERov!!! Celkovo hodnotím tak na 65 až 70%. Ešte dodatok: Zdá sa mi veľmi zvláštne, že takmer nikto z hostí si nevychutnával more a pláž. Kvôli bazénu a Spa predsa nemuseli cestovať takú diaľku. Teším sa však aj na druhú sériu. () (méně) (více)

Adam Bernau

Taky vám ve filmech vadí návodná dramatická hudba? Nebo prostě neodbytná hudba? Vata klišovitých záběrů třeba na vlnící se moře? Tak tady vám nic z toho vadit nebude. Kvalitním seriálům se snažím co nejvíc vyhýbat, aby mi nezevšedněly, a zase jednou se mi to vyplatilo. Epilogický scény jsem moc nepobral, ale nebudu kvůli tomu trapasit s ubíráním hvězdičky. (Komentář jednostranně JitkaCardova, stručně A_FISH.) ()

Necrotongue

První sezóna měla po celou dobu velice pomalé tempo. Tak, touto větou jsem shrnul veškerá negativa. Scénář ale přivedl na scénu tak bizarní a zároveň zcela běžně se vyskytující postavy, až mi byl líný styl vyprávění vlastně ukradený. Tihle lidé byli jedním slovem toxičtí. Já tento výraz sice moc nemusím (dnes se totiž používá až příliš často; hlavně když někdo nesouhlasí se stádní většinou, skončí v této škatulce), ale na tuto sestavu seděl dokonale. Negativní energie se dala skoro krájet. No, byl to pro mě nečekaný a o to víc vítaný zážitek s dokonalým hudebním podkresem. 4*+ ()

JitkaCardova

Budiž zmíněno, že Mark White už napsal jeden brilantní scénář na stejné téma a s velmi podobným nenápadným, byť stejně silným kouzlem a vyzněním, a to k těžce nedoceněnému filmovému skvostu Večeře s Beatriz (moje recenze). V něm se stejně jako zde naprosto bez dramatu, bez skutečného střetu, odehrává klidné míjení dvou protisměrných proudů lidství: obranného sobectví boháčů a mocipánů a bezbranného přirozeného soucitu, pokory a napojení těch nesobeckých, jenže zatímco v Beatriz byl ještě dán dostatek prostoru oběma silám a jejich moci a bezmoci a poetickému vyústění vévodil tichý žal, zde už nás režisér noří výhradně do konejšivé lázně mocné existence boháčů s jejich líbeznými starostmi a zájmy a opájí nás jejich téměř virtuózním talentem bohorovně ignorovat všechno, čemu je - i v přímém důsledku jejich činů - ubližováno a co je tragicky ničeno. Díváme se, jak se zkázonosné dopady chování a jednání mocných a bohatých automaticky, samosebou retušují, jak do jejich světa nepronikají, jak jsou vědomí o nich dokonale vymazávána různými obrannými mechanismy dřív, než by k nim mohla proniknout... Ti, kterým na něčem záleží, právě proto prohrávají, slábnou a jsou splachováni do nebytí s postupnou destrukcí všeho. Ale zkázy se odehrávají někde jinde, nekonečně daleko, v paralelním vesmíru, mimo pozornost a svět bohatých, nepředmětné, a pokud je bohatí nevidí a neslyší, tedy stejně jako onen pověstný pád stromu v prázdném lese v jejich světě ani neexistují. To jen my někteří slyšíme na pozadí hlasitého a barevného ráje uměle uspokojených potřeb těch nejbohatších hroutit se, tříštit a praskat v kostech lidské životy a naděje, včetně svých vlastních, stejně jako tající ledovce. (S O. na B12.) *~ ()

• Keď Armand (Murray Bartlett) pri večeri zdieľa svoje znechutenie s hosťami a nazýva ich požieračmi lotosu, cituje Tennysonovu báseň "Požierači lotosu": "Nenávistné je tmavomodré nebo, klenuté nad tmavomodrým morom. Smrť je koniec života; ach, prečo by mal byť život samá práca?" (molcan2)
  • To nie je skutočný penis Steva Zahna, ktorý vidíme v epizóde, je to protéza, ktorú "nosí" jeho dablér. Jej aplikácia trvala 2 hodiny a Zahn ju musel najprv schváliť. Herec bol z celej procedúry veľmi rozpačitý, keďže sa pravidelne objavuje nahý (zozadu) vo filmoch ako Jazda do pekiel (2001) a televíznych seriáloch ako Treme (od r. 2010). (molcan2)
  • Murray Bartlett a Lukas Gage prišli s nápadom, že Armonda (Murray Bartlett) prichytia pri lízaní Dillona (Lukas Gage), pretože mali pocit, že to bude viac šokujúce ako akýkoľvek iný typický sexuálny akt. (molcan2)