Smolný pich aneb Pitomý porno

• Slovensko Smolný pich aneb Pitomý porno (více)

Kariéra učitelky Emi se ocitne v ohrožení, když se na internetu objeví video, v němž se oddává sexu se svým manželem. Nenápadná třicátnice je proto postavená před rodiče svých žáků, kteří mají rozhodnout o jejím setrvání v učitelském sboru na prestižní střední škole. Nekonvenční, satirický film režiséra Radua Judeho upoutal porotu MFF Berlinale, kde získal Zlatého medvěda. Přináší humorný a dráždivý pohled na současnou pokrytectvím nasáklou společnost libující si v předsudcích a ponížení. (Aerofilms)

JitkaCardova

Po Barbarech (více tu: https://www.csfd.cz/film/627611-je-mi-jedno-ze-se-zapiseme-do-dejin-jako-barbari/recenze/?comment=11476805) už to na mě podruhé nijak zvlášť nefungovalo. Radu Jude je příliš jednopolohový (trochu paradoxně, v takovém kontextu) a svoji výpověď ani kritiku v tomhle snímku oproti minulému nijak neprohlubuje a nerozvíjí. Spíš bagatelizuje a tříští. *** Přesněji: První část, kdy učitelka chodí chátrajícím vykřičeným městem plným buranství, rezignace, agrese, přetvářky a sprostoty, to je to pravé porno. Ale nepotřebuju se dívat na tolik záběrů téhož, došlo mi to celkem hned, co se tu chce ukázat, a krom toho žiju ve stejném světě, tohle mi neuniká. Druhá část: slovníček pojmů – je v něm pár chytrých sarkastických koláží myšlenek, vesměs kulturních citací, dobře usouvztažněných (např. definice dostihů: nepotřebuji tam chodit, vím dobře, že jeden kůň poběží rychleji než druhý; nebo poznámka, že naše žitá přítomnost je jako hlava Gorgony Medusy: zaslepuje nás při pohledu na ni děs, takže abychom snesli pohled na ni, mohli ji prozkoumat a zvítězit nad ní, potřebujeme si ji nechat zrcadlit štítem obrazů, umění), ale taky je tu otravná přemíra rádoby chytrých poznámek a přemoudřelých osobních komentářů, což se možná dá – a i tak horko těžko – skousnout u Slavoje Žižeka, když ho filmuje Karel Vachek, ale vůbec ne u mladého filmaře, který poněkud domýšlivě vykládá sám sebe, tu svými slovy, tu cizími – a i kdyby měl v lecčems pravdu, tak se to nehodí, zas tak neodolatelně vtipný a trefný není, jakkoli je mi jeho postoj rozhněvaného mladého muže sympatický, tak jeho poučný tón, místy falešný, už tolik ne. A i tahle pasáž je neúměrně přetažená, když už si troufl, jako by nevěděl, kdy přestat, hluchá místa a kulhající aforismy spíš rozlaďují. Třetí část: samotná rodičovská schůzka á la Vlastníci či právě ti Barbaři je sice na povrchu nejživější, ale zase nejméně nečekaná. Tuhle snůšku pokryteckých moralismů a ventilované zloby prostředních lidí předvedl Jude v mnohem větší parádě v Barbarech, komplexněji i tíživěji, přitom i sarkastičtěji, jízlivěji, a ve více plánech (tam nakonec svůj horlivý boj za historickou pravdu opustí i sama ostrakizovaná divadelní režisérka, a to prostě proto, že kontroverzní hra už se odehrála a ona pojede na další štaci a jedno téma, a s ním město, politiky, akademiky, pamětníky, kroniky, publikum, herce, známosti, ale také principy a postoje, vymění prostě za jiné, nic osobního, jenom ji začne za umění platit jiný grant), takže tohle, natočeno po Barbarech, působí jako onen obligátní v druhé vodě vymáchaný sáček čaje. A i tady platí, že ho v té vodě navíc máchá zbytečně dlouho. *** Trochu se mi zdá, že Radu Jude zpychl a domnívá se, že si před diváky v klidu vystačí s tím, co už obsáhl.  Ale je možné, že jestli se hodně rychle neposune jako filmař dál a nezpokorní před novými výzvami, tak jeho hvězda zhasne stejně rychle, jako vylétla. Na další film budu ještě zvědavá, ale kdyby měl být třetí do řady, tak pak už asi ne. *** PS: Nejsilnější moment z celého filmu tak pro mě byla vedlejší scéna v první části, ta z ředitelčina bytu, v níž umírá stará babička, vnučce se z toho udělá na zvracení, a matka za ní letí bytem na záchod a plísní ji za to. () (méně) (více)

dr.horrible

Keď mne tie nekonečné, novovlnové prechádzky liezli na nervy už vo filmoch zo 60.tych. A ani Jude neobjavil Ameriku, Godard týmto spôsobom mixoval drámu s pornom už na začiatku 70.tych. Len politicky sa triafa do čierneho. A keď príde finále, je to presne prečo mám rád rumunské filmy; tá neústupná nervozita, tá všeobjímajúca vyhrotenosť, keď prakticky už iba čakáte, kedy sa všetko... exploduje. Aj keď je to komédia. Radšej by som vážny film. Jo a to som chcel. Kunda. ()

Gilmour93

Procházka po Bukurešti, kde směs oprýskaného socialismu a nového barevného světa konzumu plodí pokřivenou společnost i následná lehce mrazivá montáž mouder, objektů a dějinných událostí nabízejí poměrně ostrý obraz ve vyleštěném Athénině štítu. Škoda, že třídní schůzky měnící se v soudní tribunál na něm přestříkaly obrysy dezolátních postav až příliš satirickými spreji. Beru si z toho poselství, že bunga bunga je jednou z mála útěch v tomhle pokryteckém světě.. ()

Omnibus

"Mravní bahno revma léčí? Úča před manželem klečí..." Dobrý den všem. Tímto zahajuji hlasování rodičovského sdružení ČSFD o setrvání Radu Jude v naší filmové škole. Nejprve hlasuji já: "Pro setrvání. Byť s velkými výhradami. Jako cestopis po pamětihodnostech Bukurešti málo popisné (přidal bych hodinu záběrů na okapy a hromosvody), jako historický dokument o Nicolae Ceaușescu a jeho diktátorské verzi (chudého a krachujícího) komunismu abecedně suché až nudné (pěkná edukativní koláž, ale bez vztahu k příběhu) a coby disputace o rozlévajícím se mravním bahnu je to neurotické a bezcílně se motající stále dokola, v kruhu nesouvisejících připomínek, jak domovní schůze SVJ v našem činžáku. Prý navíc i erotické a komedie. Proboha, kdy?! Dále hlasuje Traffic: Pro setrvání. "Jude je poťouchle hravý, provokativní, nepředvídatelný, a přitom důsledně politický... film je spontánní skrumáž pozorovatelského cinema verité, godardovské asociativní abecedy a divadelní soudničky s ultra komiksovým finále." Lanark: Proti. "Nudná moralita s přestřeleným čímkoliv, odhalující prázdnost a odstřiženost současných intelektuálů od reality." Arbiter: Pro. "Radu Jude obrazy i slovem, intelektuálně sebestředně, šibalsky i zostra glosuje vše pokrytecké, co ho na formalistickém moralismu sere a v čem je mezi ním a mainstreamem jen těžko překlenutelná propast." Bozvav: Proti. "Jako sociálně vztahová studie s morálním přesahem dobré akorát tak pro puberťáky. Jako drama naprosto nefunkční a jako komedie nevtipné a rozpaky budící. Škoda toho námětu." hony23: Proti. "Příběh učitelky, jejíž domácí porno se objeví na internetu, mohl být jistě zajímavý. To by se ale tohoto tématu nesměl chopit kokot, který má oblibu diváka mučit svými uměleckými ambicemi." Adam Bernau: Pro. "...dojem napravuje Partea IV, což jsou čsfd komentáře s hodnocením odpad. Jako finále celého filmu nemají chybu." Arsenal83: Proti. "Reálne porno a dokonca porno hnusnej ježibaby... žiadne umenie, žiadna satira. Jediná výhoda, že ježibaba mala drvivú väčšinu času na sebe rúško. Škoda, že ho nemala i pri tom fajčení." HLASOVÁNÍ UKONČENO. Nerozhodný výsledek, 4 hlasy pro, 4 proti. Rodiče POMO a verbal se na schůzi nedostavili. Před opakovaným hlasováním tedy požádám řidiče našeho školního autobusu, pana Omnibuse, o promítnutí stěžejní pasáže Smolného pichu, pro objektivní posouzení umělecké kvality díla. ()

claudel

Během první části jsem si říkal, tohle je tedy především smolný a pitomý film, než cokoli jiného, přestože jsem vnímal sociální aspekty a kritiku při nekonečné procházce Bukureští. Ta určitě neaspiruje na pozici nejkrásnější metropole Evropy, avšak k sociální kritice určitě vybízí. Druhá část patří do kategorie alternativy, experimentu, chceme-li kreativnosti a moje počáteční obavy rozptýlila. Nastoupila třetí část, která si mě získala a díky ní dávám s přimhouřením obou očí čtyři hvězdičky. Byla to groteska, sžíravá satira, psychologické dramedy? Možná se sám Radu Jude nedokázal rozhodnout, proto takový konec. Každopádně třetí část vyžaduje od diváka celkem slušný přehled v literatuře, historii i odkazech na jiné filmy, jinak si ji neužije - a s rumunskými reáliemi budeme mít asi potíže většina z nás v ČR. Vidím lehkou souvislost i s našimi Chybami od Prušinovského a česká stopa je patrná i díky účasti Petry Nesvačilové. Třetí část a diskusi v rámci ní si dovedu úplně přesně představit na Slovensku, v Polsku, Bulharsku, Maďarsku... Rumuni mě vlastně opět nezklamali, rumunská kinematografie stojí za sledování! ()

• Incident učiteľky pri aute na chodníku v 18. min. – má rozpustené, voľné vlasy, po odchode už má znovu vrkoč, cop. Tašku má na ľavom pleci, potom na pravom. (GabrielGabko)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD