Reklama

Reklama

Michel Magne

Michel Magne

nar. 20.03.1930
Lisieux, Francie

zem. 19.12.1984 (54 let)
Cergy-Pontoise, Francie

Biografie

Angelika a Fantomas – to jsou dvě legendární filmové série pyšnící se neméně legendární hudbou, jíž francouzskou kinematografii obohatil významný skladatel Michel Magne. Narodil se do prosté a početné rodiny ve městě Lisieux v severní Francii. Od dětství hrál na klavír, později se zdokonaloval hrou na varhany v katedrále ve svém rodišti. Hudební vzdělání získal po druhé světové válce na konzervatořích v Caen a v Paříži, mezitím si na studia přivydělával hrou na klavír. Povinnou službu v armádě absolvoval ve vojenské kapele, potom s přáteli založil vlastní hudební skupinu, která se soustředila na experimenty s elektronickou hudbou, Magne sám se věnoval studiu akustiky.

Se svými experimenty nenacházel Magne příliš pochopení u posluchačů ani u odborníků, k další práci jej ale povzbuzovali přátelé. Koncertoval, natáčel gramofonové desky a jako pětadvacetiletý složil svou první filmovou hudbu, a sice k dnes zapomenutému dramatu ŽIVÁ BOLEST (Le pain vivant, 1955). Dostal také příležitost komponovat pro divadlo, opět ovšem s malým ohlasem ve Francii, zatímco první vavříny začal sklízet v zahraničí. Začal spolupracovat s později známými hudebníky, znovu točil desky a koncertoval, až počátkem šedesátých let prorazil poprvé se svým vystoupením do televize.

K práci pro film se Magne vrátil znovu až po několika letech od svého debutu, počátkem 60. let složil hudbu k několika dnes již zapomenutým filmům, výrazněji se prosadil s nabídkou Henriho Verneuila, kdy napsal part k filmu OPICE V ZIMĚ (Un singe en hiver, 1962), neméně zásadní byla práce pro Rogera Vadima a jeho film LÁSKA NA POLŠTÁŘI (Le repos du guerrier, 1962). Následně se nabídky začaly jen hrnout, Magneho oslovovali slovutní režiséři jako Edouard Molinaro, Costa-Gavras, Georges Lautner nebo Christian-Jaque. Pracoval znovu i v zahraničí a americký film GIGOT (1962) pro něj znamenal nominaci na Oscara za hudbu.

Před pokračováním o profesní kariéře Michela Magne je nutno nyní obrátit pozornost také k jeho soukromí. Při natáčení v Holandsku se seznámil s tanečnicí Monique Vence, která se v roce 1960 stala jeho manželkou. Výnosy z dosavadní činnosti umožnily Magnemu koupit v polovině šedesátých let zámek Chateau d'Hérouville, z nějž časem vybudoval luxusní sídlo (později si zde zřídil i nahrávací studio), kde pořádal legendární večírky pro přátele. V této době si Magne také mimo jakoukoli tvůrčí koncepci stanovil náročný úkol složit hudbu k deseti filmům ročně.

Stěžejním datem v Magneho životní i profesní dráze byl rok 1964. Nabídky od Andrého Hunebella a Bernarda Borderie vybičovaly skladatele k životnímu výkonu a zkomponoval hudbu pro celou sérii Angeliky (1964-1968) a tři pokračování dobrodružných komedií o Fantomasovi (1964-1967). S hudbou k těmto filmům dosáhl Magne celoevropského úspěchu, zdaleka se však nejednalo o jedinou jeho práci, protože právě toto bylo období, kdy skutečně skládal k deseti filmům každý rok (někdy i více). Mimo Fantomase a Angeliku můžeme zmínit opětovnou spolupráci s Rogerem Vadimem (BARBARELLA, 1968) nebo hudební doprovod k filmu KRÁSKA DNE (Belle de jour, 1967).

Počátkem sedmdesátých let začal Magne vlastní tvorbu omezovat. Zcela propadl svému nahrávacímu studiu, které neustále zdokonaloval a pronajímal je i světoznámým umělcům, založil také vlastní nahrávací společnost. Začaly se ale kumulovat problémy s autorskými právy a majetkovými nejasnostmi a značnou část 70. let strávil Magne v soudních síních. Mezitím jej také opustila první manželka a v roce 1972 se podruhé oženil (z obou manželství měl celkem tři děti). Dlouholeté spory jej nakonec donutily prodat jeho venkovské sídlo i s nahrávacím studiem, načež se s rodinou usadil v Paříži. Vrátil se znovu ke komponování hudby, jeho poslední významnou prací byla kompozice pro čtyřdílný televizní seriál BÍDNÍCI (Les misérables, 1982).

Přes nové úspěchy a vydání dvou desek Michel Magne počátkem 80. let spíše živořil, protože se stále protahovaly majetkové problémy z minulých let a na jeho vlastní autorská práva byla uvalena exekuce. Východisko z bezútěšné situace našel Michel Magne v sebevraždě; zemřel 19. prosince 1984 ve věku 54 let.

Pavel "argenson" Vlach

Skladatel

Filmy
1984

Emmanuelle 4

 

Silvestr u Boba

1983

Práskač

 

S.A.S. à San Salvador

 

Surprise Party

1982

T'es folle ou quoi ?

 

Ubožáci

1978

Viol

1976

Néa

Reklama

Reklama

1974

Číňané v Paříži

1973

Don Juan 73

 

Le Complot

 

Moi y'en a vouloir des sous

 

Un ange au paradis

1972

Každý je hezký, když je ušlechtilý

1971

Čtyři noci jednoho snílka

1970

Cran d'arrêt

 

Studený pot

1969

Diamanty

1968

Angelika a sultán

 

Catherine

 

I Bastardi

 

Seržant

 

Ve znamení Monte Christa

1967

A coeur joie

 

Fantomas kontra Scotland Yard

 

Fleur d'oseille

 

Johnny Banco

 

Muž navíc

 

Nezkrotná Angelika

1966

Angelika a král

 

Atout coeur à Tokyo pour O.S.S. 117

 

Avec la peau des autres

 

Galia

 

Protigangová brigáda

 

Žraloci si přejí večeřet

1965

Báječná Angelika

 

Coplan FX 18 casse tout

 

Fantomas se zlobí

 

Furia à Bahia pour OSS 117

 

Gentleman z Cocody

 

Journal d'une femme en blanc

 

La Bonne Occase

 

Mission spéciale à Caracas

 

Par un beau matin d'été

 

Un mari à un prix fixe

 

Velký pán

 

Zločin v expresu

1964

Angelika, markýza andělů

 

Banco à Bangkok pour OSS 117

 

Fantomas

 

Honba na muže

 

La Ronde

 

Le Monocle rit jaune

 

Les Gros Bras

 

Tajný policista

1963

Cyrano a D'Artagnan

 

Des frissons partout

 

Dámy mají přednost

 

Germinal

 

La Vice et la vertu

 

Les Bricoleurs

 

Melodie podzemí

 

Méfiez-vous, mesdames !

 

Můj strýček gangster

 

OSS 117 se déchaîne

 

Symphonie pour un massacre

1962

Konga Yo

 

Le Gorille a mordu l'archevêque

 

Les Filles de La Rochelle

 

Les Grands Chemins

 

Láska na polštáři

 

Opice v zimě

 

Ďábel a desatero

1961

Les Livreurs

 

Les Lâches vivent d'espoir

1960

Les Filles sèment le vent

Seriály
1974

Les Faucheurs de marguerites

Dokumentární
1961

Rodophe Bresdin

Herec

Host

Pořady
1971

Cadet Rousselle

Reklama

Reklama