Hry na cestě (1981)

Po dlhej dobe skutočne dobrý psychologický thriller.

Rogopag (1963)

Gregorettiho kritika konzumnej spoločnosti rozhodne najlepšia poviedka (5*), Rosselliniho poviedka o tom ako sa letuška zbaví otravného pasaiéra je jednoduchá ale príjemná poviedka so sympatickou Rosannou Schiaffino (4*), Godardova filozofická poviedka ukazuje ako môže zdanlivo neškodný atómový výbuch vo vzuchu pôsobiť na správanie ľudu (4*) a Pasoliniho poviedka ma bohužiaľ nejak viacej nechytila, prišlo mi to trocha chaotické, ale zrejme to bol tvorcov zámer, rozhodne by som ju však neoznačoval za zlú poviedku, len nie každému sa trafí Pasolini do vkusu (3*) - celkovo hodnotím za 4* a to najmä zásluhou Gregorettiho poviedky.

Skvělé dobrodružství Billa a Teda (1989)

Pohodová komédia o dvoch trocha vymetených metalistoch, ktorá podobne ako jej ďalšie pokračovanie Neskutočná cesta Billa a Teda ťaží s nezvyčajného absurdného humoru. Tentokrát je to o cestovaní časom a tvorcovia do deja zakomponovali mnoho významných historických postáv od Napolenona, Sokrata až po Abrahama Lincolna a tak je o rozmanitosť prostredia v tejto komédii postarané.

Roman Polanski: Pravdivý příběh (2008)

Dokument zaoberajúci sa takmer výhradne údajným znásilnením 13 ročného dievčaťa. Popravde táto problematika ma nezaujíma a radšej by som uvítal komplexnejší pohľad na život Romana Polanského. Jeho dielo tu hrá bohužiaľ až druhé husle. Ako obhajoba Romana Polanského je to síce pekný počin, ale pre fanúšika Romanovho diela to bude zrejme nuda.

Komando (1985)

"Zbylo něco i pro nás?" "Jen těla"

Sametová extáze (1998)

Zaujímavý film. Dal by som 3 a pol ak by bola možnosť, ale priklonil som sa ku trom, pretože mám pocit, že na celkovom dojem pridáva najmä výborná hudba, ktorú tvorcovia vyberali najmä z dielne takých artrockových klasikov ako Brian Eno alebo Bryan Ferry. Zaujímavé je, že hudba Davida Bowieho tu po celý film nezaznie napriek tomu, že názov filmu Velvet Goldmine je prepožičaný od jedného z hitov práve od Davida.

Deň náš každodenný (1969)

Tento film je síce ako dokument ťažko uveriteľný ale inak je to pekné dielo, až nepríjemne realistické. Inšpirácia Formanom je zrejmá.

Panenky (1987)

Tak to aj Majster bábkar bol lepší. Toto nebolo vtipné, desivé ani príjemné. Bohužiaľ.

Phantasm (1979)

13 ročný chalan tu manipuluje so zbraňou, jazdí na motorke, aute - fíha, divím sa akí su chlapci v takomto veku v USA vyspelý. Ale to je jedno. Príbeh je absurdný a tak sa tu takéto veci tolerujú. Zaujímavé, bohužiaľ pre mňa nie veľmi zábavné.

Roger a já (1989)

Veľmi pôsobivé. Film je v podstate tragický, humorne pôsobí len absurdnosť americkej spoločnosti a tiež skvelý Michael Moore, ktorý sa snaží vtipnými ironickými komentármi a prestrihmi pozrieť na problém v meste Flint nesentimentálnym a odľahčeným pohľadom. Darí sa mu to výborne. Vtipný, strhujúci i smutný dokument.