• Fantasy

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Původně jsem přemýšlel o 4 hvězdách za film, jelikož kino verze nebyla tak propracovaná a hlavně byla dost sestříhaná. Po zkouknutí rozšířené verze jsem však dal 5 hvězdiček, rozšiřující scény z bitvy, jak se dostali ke kozám apod., začáteční scéna v Jezerním městě s drakem Šmakem byla mistrovská a následně poslední souboj Thórina a Azoga byl natočen na jedničku. Nakonec 5 hvězdiček.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Nádherně udělaný Drak Šmak, výborná rozšířená verze (hlavně scéna s Thórinovým otcem a Sauronem), trochu přehnaná akce od Legolase a Tauriel, ale i tak spokojenost. 5 hvězd.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Dlouho očekáváná fantasy dopadla z mého hlediska výborně, návrat starších postav i zjevení nových (hlavně Thórin) dalo filmu nový náboj. Jediné, co celé sérii škodilo, bylo přílišné používání zeleného plátna. Z lásky ke Středozemi, tak za mě 5 hvězd.

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Mistrovské zakončení trilogie, na konci filmu jsem měl na kahánku, rozšířená verze naprostá povinnost, bitva o Minas Tirith již ne tolik povedená jako Helmův Žleb, avšak beznaděj v této bitvě vyvolává obavy diváka, zda to klaďasové dají. Jasných 5 hvězd.

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Slabší oproti jedničce, avšak na 5 hvězd to s přehledem stačilo, bitva u Helmova Žlebu je jedna z nepropracovanějších bitev v historii filmografie.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Bravurní. Jelikož jsem četl všechny knížky na téma Pána Prstenů a dalších příběhů, tak mi nevadilo, že se v celé sérii měnil trochu děj. Propracované bojové scény, casting téměř neznámých herců, výborné masky, CGI v normě, rozšířená verze bravurní. 5 hvězd bez debat.

Transformers: Poslední rytíř (2017)

Naprosto zbytečný díl z robotí tématiky pod taktovkou mistra na akce. Filmu nelze upřít pěknou akci, návrat starých známých robotích postav, ale tím bych tak skončil. Ale čekal jsem lepší příběh, natož od scénáristů Iron Mana, nelze si nevšimnout historických nepřesností, začáteční bitva mezi Sasy a Římano-Kelty, kdy rytíři kulatého stolu na sobě nosili plátovou zbroj, sakra, snad přece skoro každý ví, že ta v pátém století rozhodně nebyla, to je přece vynález pozdního středověku a to stačilo zaměstnat k filmu jednoho historika, ten by jim to ihned řekl. Příběh je hodně slabý, Optimus stál za starou bačkoru, lituji Anthonyho Hopkinse, že se pod takovýto film podepsal svojí účastí, on jediný zahrál něco více, ostatní jsou vyloženě do počtu. Původně jsem přemýšlel o známce 1*, ale z nějaké nostalgické lásky k této sérii jsem dal 2*.

Bratrstvo neohrožených (2001) (seriál)

Na takovýto seriál z bojů amerických vojáků za 2WW se tu čekalo mnoho generací. Filmařský tým, který se podílel na filmu Zachraňte vojína Ryana, se s chutí zakousl na tvorbě tohoto mega seriálu. Pod hlavičkou HBO se tento seriál ukázal jako výherní marketingový tah. Scénáristé odvedli výbornou práci, historické kulisy jsou bravurní, vojenská technika taková, že jsem uslintával při pohledu na ní, obsazení v té době poměrně neznámých herců pomohlo divákovi, aby postavám uvěřil jejich příběhy, casting si doopravdy dal záležet na podobě vojáků a herců. Třetí, čtvrtý a šestý díl naprosto nejlepší díly z válečné tématiky. Jasných 5*.

Skrytá identita (2006)

Mistrovský film Martina Scorseseho. Film o infiltracích mezi mafiány a policajty a první film, kde jsem viděl Matta Damona v roli "záporného". Avšak role DiCapria též nepatří zrovna mezi kladné ve filmu, chování jeho postavy nepatří zrovna mezi přednosti kladných hrdinů. Jack Nicholson výborný jak se patří. Scénář výborný, milostný trojúhelník, infiltrace, výborná akce, výborní herci ve všech kategoriích, výborný soundtrack, na kterém jsem prožil léta střední školy. Jasných 5 hvězd.

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Znova pod taktovkou Jamese Camerona, v hlavní roli znova Arnold, tentokrát v roli kladného robozabijáka chránícího budoucího vůdce lidí, dobře obsazená záporná role díky Robertu Patrickovi, je tato temná scifi přesně ten typ pokračování, co lidi milují. Z mého hlediska je dokonce tento díl ještě o třídu výše než první. Film má výbornou akci, scénář není děravý, hláškující Arnie je výborný, speciální efekty jsou na mistrovské úrovni a přitom jich není tolik, aby to znevážilo děj filmu. Rozšířená verze navíc rozšíří obzory diváka a vysvětluje věci, které člověk nemusel vědět. Kdyby to šlo, dal bych filmu více než 5 hvězdiček.