Téměř dokonalý zločin (2000)

Bohužel jsem měl po celou dobu filmu ten známý pocit "již viděného" a "klišoidního" (vidlák je samozřejmě i rasista, kokta byl v mládí zneužívaný...) a závěrečné odhalení vraha? To to opravdu nevytrhlo.

Černá brigáda (1970) (TV film)

Televizní "tucet špinavců" na "barevnější" způsob. Bohužel, obsah je stejně tristní jako obraz na vydaném dvd. I těch 70 minut stopáže Vám bude připadat jako dvojnásobek. A nějaké válčení v tomhle "válečném filmu" opravdu nečekejte. Tady se "válčí" iba orálně...

Bez rozkazu (2004)

Další z "nových ruských válečných filmů". Tentokráte s hrdinnými kozáky na konci války (jen silně pochybuji, že se děj odehrává na území České republiky, která je přeci jen poněkud mladšího data "výroby"). Čeká nás tradiční mix akce, patosu a sebeobětování. Kdo zkousnul ostatní díla p. Vorobjeva, stráví i toto ;-)

Osamělá plavba (1985)

Film ze stejného ranku jako Událost ve čtverci 36-80 (od stejného režiséra). Opět se můžeme připravit na "pěkně" ztvárněné Američany, chrabré Rusy (ruská námořní pěchota, toť esence pravé mužnosti) a i na oblibené latexové oblečky dojde ;-)

Hitler: Vzestup zla (2003) (TV film)

Z historiografického hlediska sotva za jednu hvězdičku, v rámci televizní produkce nadprůměr. Snad se v budoucnosti dočkáme objektivnějšího ztvárnění událostí oněch let a hlavně realističtějšího pohledu na postavu A. Hitlera.

Událost ve čtverci 36-80 (1982)

Jako propagandistický snímek ruských ozbrojených sil dobré, jako akční film o poznání horší. Nejvíce na frak dostalo ztvárnění Američanů, jejich latexové "atombordely" zaujmou zaručeně nejednoho diváka, co to rád "v gumě" má ;-)

Nebeský louda (1945)

Podobně jako Moskevské nebe se i tento snímek nese ve velice odlehčeném duchu (distributorova klasifikace filmu jako válečného dramatu je notně zavádějící). Sice obsahuje menší počet leteckých soubojů, za to ale obsahuje jedno výtečné estrádní číslo ;-)

Pozor, banditi! (1951)

Nudnější dílko, které ani "pěkné" malůvky a "prima" nášivky na německých uniformách nezachraňují...

Moskevské nebe (1944)

Skvělý válečný snímek. Bez zbytečné propagandy, s první polovinou natočenou dokonce ve velice odlehčeném stylu. Pokud vezmeme v potaz, že film vznikl ještě za války, nelze ho nepovažovat za malý "zázrak".

Pod kamenným nebem (1974)

Pravděpodobně jediný film s hrdinným rudoarmějcem - cikánským vrhačem nožů. Film také doprovází zajímavý hudební podkres a scéna s přepadem německého povozu má takřka westernové aranžmá. Závěrečný happy end by se mohl postavit na piedestal norsko-sovětského přátelství ;-)