Vysoká hra patriotů (1992)

Podobně jako pozdější Fordův počin Firewall ani tento film nepůsobí jako typické áčko, přesto má svou kvalitu a jedno zhlédnutí lze bez problémů doporučit. Na rozdíl od Firewallu navíc obsahuje přece jen větší hereckou kapacitu na místě záporáka (Bean). Samuel Jackson má pouze epizodní roli.

Krajina střelců (2003)

Hmm, zdá se mi to podobně natahované a rozvláčné jako Wyatt Earp. Přestřelka je vlastně až v závěrečné půlhodince.

Nájemní vrazi (1995)

Kvalitní akční film, který sice ničím zvlášť nenadchne, ale ani ničím neurazí. Banderas se mi zdál, že možná až trochu moc přehrával. Na to, že mám Mancinovu hudbu docela rád, tak tady jsem ji nepoznal, nebyla ničím specifická. Stejně tak jsem nepoznal rukopis Wachovských, kteří jsou přece jen známější mnohem zvláštnějšími filmy.

Old Boy (2003)

Musím uznat, že takovou zápletku a s takovým rozuzlením hned tak někdo nevymyslí, to se musí filmu nechat. Pro mě jako klasického evropského diváka měl film samozřejmě víc emocí, než jsem normálně zvyklý, takže jsem si musel stále připomínat, že koukám na asijskou produkci a že herci prostě nepřehrávají, ale hrají ve svých kulturních mezích.

Fantastická čtyřka: Silver Surfer (2007)

Ne, prostě ne. Už první díl mi přišel dost slabý a dvojka je snad ještě slabší. Zcela klišoidní průběh vás nemůže ničím překvapit. Jediné, co stojí za řeč, je komediální složka filmu, která z toho dělá alespoň snesitelnou podívanou. Shrnuto a podtrženo - existuje spousta lepších komiksových filmů.

Total Recall (2012)

Akce jede od začátku do konce a vizuální stránka splňuje náročné moderní požadavky. Navíc je film méně divný než jeho předloha, takže to považuji za další plus. Na druhou stranu jelikož jsem viděl původní verzi se Schwarzeneggerem, příběhově mě nemělo moc co zaskočit. Co se týče závěru, *SPOILER* tak musím s potěšením kvitovat, že byla zvolena ta varianta, která nechává konec víceméně "počátkovsky" otevřený.

Nepřítel před branami (2001)

"Nás mnóógo!" Propagandistický boj na obou frontách nebývá zrovna tradiční složkou válečných filmů - zde jde o hlavní těžiště filmu. Problém hrdiny z donucení je neméně zajímavé téma ke zpracování. I tak se mi ale role Juda Lawa nezdála nijak zvlášť těžká, dovedl bych si místo něj představit kdekoho. Naopak Harris nějakým způsobem dokázal vtisknout své postavě jedinečnou tvář.

Most přes řeku Kwai (1957)

Film jsem viděl už kdysi dávno a chtěl jsem se přesvědčit, zda skutečně byl tak dobrý, jak jsem si matně vzpomínal - a nezklamal jsem se. Parádní válečný film se zajímavě vykresleným psychologickým bojem proti nepříteli. Vojenská hrdost, morálka, zásady, soudržnost mužstva... velká vojenská témata, která zde byla velmi kvalitně zpracována a nemalý podíl na tom měli krom scénáře samozřejmě i herci.

Vetřelec (1979)

Následující komentář platí pro celou vetřelčí tetralogii (tj. bez Promethea)... Celý svět vetřelců je vlastně jen jedná dlouhá natahovaná vyvražďovačka s tipovačkou, kdo umře jako další. Hláška z Děsnýho bijáku - "prdele, krev a střeva" - se jako popis docela hodí. Lidé slabší povahy nebo ti u jídla si mohou z filmů vybrat něco příjemnějšího, ale pokud už jste na leccos zvyklí, budete se chuťovkami bavit (Prometheus šel v tomhle ohledu zatím asi nejdál). Celá tetralogie mi nepřipadá až tak kultovní, nicméně Weaverová vtiskla do své postavy i nějaké ty emoce, což se v akčních thrillerech obvykle moc nenosí.

Vetřelci (1986)