Pro hrst dolarů (1964)

Clint opět s kolty proklatě nízko u pasu pase po dolarech, spřádá intriky, vypořádává se s přismaženými padouchy a dokonce i nějaký ten dobrý skutek udělá. Pod dojmem zdejšího hodnocení a komentářů jsem čekala o něco víc, než poměrně tradiční western, který párkrát zaškytá v logice a zvláštním ho dělá pouze Morriconeho soundtrack. Pokud scéna, kdy má pořádně mrazit (postřílení vojáků), vyvolala u mé maličkosti záchvat chechtání a vrtění hlavou, pak prostě něco není v rychtyku. Ještě bych pochopila, že se tehdy šetřilo kečupem a tak se chlapi, "rozervaní" kulometnou palbou hroutí, aniž by byla ke spatření kapička krve... Ovšem jak si ten proud kulek selektivně nacházel jezdce a míjel koně (pokud ho jezdec se značným úsilím nestrhnul na zem), to bylo zajímavé. A vůbec nejvíc se mi líbily ty umírací ochotnické výkony - konečně vím, odkud své herecké manýry překopírovala česká fotbalová (j)elita. Pozdější Leoneho filmy mají lepší grády a tak si odpustím časté dilema "3 nebo 4, kurňa" a vystřílím sem úhledných, leč nenadšených 69%.

X-Men: Poslední vzdor (2006)

Ha, konečně i mutantí Dušínové dostali trochu na prdel a snížily se jejich počty. Já mám všeobecně s touto sérií tak trochu "problém", že Gandalf... pardon, Magneto a jeho parta asociálů jsou mému srdci bližší než zmutovaná strana dobra. Slušně jsem si užívala festival efektů, příběh mě neurazil, nad četnými lochnami v logice přivírám oka a doufám, že si sir Ian McKellen přece jen ještě zasurfuje na mostech, zažongluje s eiffelovkou nebo alespoň zahraje petanque s hořícími auty. Na pitomý blockbuster pro popcornžrouty jsem se nečekaně slušně pobavila, hodnotím tedy na skoro stejné úrovni jako singerovky (jakkoliv jsou nejspíš objektivně lepší - hlavně dvojka). 77,7%

Město bohů (2002)

Konečně vím, kam pojedu na dovolenou: jsem doslova okouzlena malebným prostředím chudinských čtvrtí Rio de Janeira! Město Bohů oplývá množstvím příjemných zákoutí, čistotou, sytými barvami fasád útulných domů, svěží zelení vegetace, obyvatelé jsou samí přátelští a milí lidé, nevinné hry usměvavých dětí vzbuzují silné emoce, prostě ráj na zemi! Ale když tak koukám na stav svého konta, budu ještě muset na výlet do Brazílie pár let šetřit, tak si vystačím podobně úchvatnými místními lokalitami - třeba šluknovský výběžek aktuálně nabízí náročnému turistovi podobný luxus! 80%

Ctihodný občan (2009)

"Ctihodný občan" měl zpočátku slušně našlápnuto do čtyřhvězdičkových výšin; námět nasrané oběti zločinu, co se rozhodne bojovat proti zvrácenému systému, který chrání zločince, má grády a s dobrým zpracováním byl úspěch na dosah. Jamie Foxx má sice daleko k mým oblíbencům a Butler svému hrdinovi zapomněl vdechnout patřičně mrazivé charisma, přesto jsem se první dvě třetiny docela obstojně bavila. Jenže pak zřejmě scénáristu udeřila manželka fortelnou litinovou pánví přímo přes kedlubnu a drama se změnilo v komedii. Čím více odhalování a vysvětlování, tím debilněji film působil. Vlivem zmíněné stupidity je mi skoro trapně, že dávám třetí hvězdičku. Velká škoda, takhle zmrvit slibný potenciál. Vezmu v úvahu morální poselství a pokusím se zapomenout na posledních 15 minut, pak by to s odřenýma ušima na 60% stačilo.

Oko dravce (2008)

Mysteriózní thriller? Fakt??? Mysteriózní to teda bylo - takovou snůšku nesmyslů a nerespektování reality jsem už dlouho neviděla. Ale thriller? To jsou přece ty filmy, u kterých si napětím ohryzávám nehty, ale u tohohle jsem dostala škytavku od smíchu. Takže akční komedie, tak zní správné pojmenování spektakulárně humorného počinu DýdžeJe, co hraje Caruso show. Pokud se v závěru vysvětlilo, že jsou hrdinové pouhými postavami v bláznivé pičítačové hře nebo v knize jeblého spisovatele, dávalo by to trochu smysl, leč já jsem u "Oka dravce" nemarnila čas až do konce. Proto si odpustím i hodnocení, alespoň nemusím řešit dilema, jestli dát dvě nebo tři hvězdičky.

Jednoduchý plán (1998)

Jednoduché plány vypadají geniálně, dokud se nepotkají s realitou, pak se obvykle vše otočí vulvou ke zdi. O této pravdě se přesvědčí jeden obyčejný, hodný chlap, když nechá promluvit své blbé já ve formě lehce zpomaleného bratra, své vychcané já ve formě bráchova sockokámoše a své hamounské já ve formě manželky. Své vlastní, dobré já nechá umlčet, neposlechne ani nesouhlasně mlčícího psa, proto se kolotoč pochybností, sporů a výbuchů násilí může spustit na plné obrátky. Jakkoliv "Jednoduchý plán" není nudný, pořád se v něm něco děje, události se vyvíjejí (očekávaným směrem) a divák by měl být lapen v pavučině napětí, podařilo se mi třikrát usnout a musela jsem film sledovat jako seriál. I tak si čtvrtou hvězdičku zaslouží, protože mě nenapadá nic, do čeho bych měla kopnout (možná s výjimkou toho závěru s bráchou, to mi přišlo hodně přemrštěné, stejně jako fakt, že by vyšetřovatelé ze stop nevyčetli pravdu). Jo, a pokud by se uvažovalo o nové filmové verzi "Růže pro Algernon", pak toho degena může hrát jedině Billy Bob Thornton, ten se pro tu roli narodil! 72%

Hook (1991)

Tato Spielbergova taškařice je spolehlivým testem, nakolik jste infantilní: Odpad - zřejmě jste byli naklonováni a do života vstoupili jako třicátníci; * - pravděpodobně jste se narodili lidské matce, ale na své dětství už jste ve víru všedních starostí a povinností dokonale zapomněli; ** - jistě jste se narodili lidské matce, na dětství si ještě občas vzpomenete, což vás nijak nelimituje v racionálním uvažování; *** - jste infantilní, ovšem před okolím to většinou dokážete zamaskovat; **** - jsi dítě, mazej se vyčurat, vyčisti si zuby a přines žákajdu ke kontrole; ***** - blázen, blázen, hoďte na něj síť! V dětství se mi Hook docela líbil, nadšená jsem z něj však nebyla. Pár zahlédnutých minut v minulém týdnu mi přišlo otravně uječených... šlehnu sem teda kompromisní průměr a do Země Nezemě se nehodlám vrátit, dokud nebudu úplně senilní babka. 50%

Tobruk (2008)

Vojna není kojná - o tom se na vlastní kůži přesvědčí skupina Čechů a Slováků (+ 1 multikulturně kvótový Indoevropan) v afrických zákopech II. světové války. Černoušků v tomto filmu uvidíme jen málo, nějaké ty fašisty jen zdálky, nekoná se ani přehlídka obrněných veteránů či vzdušných soubojů. Bodejť, s tím rozpočtem. Děj se omezuje na psychické a fyzické stavy vojáků - od tradičního přijímače pod buzeračním velením zlého hnusáka, přes nudné špásování ve městě, nudu v dunách, nedostatek vody, nudné čekání, písek všude, nudu v dunách, ošklivý okamžik, nudu v dunách, střelbu v dunách, útěk dunami až po hořký konec. Na české poměry hodně slušné, atmosféru a předání věrohodně působících dojmů tomu upřít nemůžu, ale že bych se kdovíjak bavila či ztotožnila s postavami, to bohužel ani ne. Ovšem nebyl to film určený mně, nýbrž válečným veteránům, ti snad s poctou mohli být spokojení. 63%

Deváté srdce (1978)

Šilhavý alchymista Kukura touží po nafoukané princezně, tak si ji obtočí kouzly kolem prostředníku a nutí ji po nocích ploužit se po parketu; k její záchraně se pod nátlakem upíše frikulín (přeloženo: zlodějský frajírek) Pavelka a pomáhá mu šašek Filipovský, co se na předchozích osm zachránců vysral. Tak z tohohle se větší polovina uživatelů ČSFD ve spánku až do maturity pomočovala? Nějak si tuhle pohádku z dětství nevybavuju, ikdyž třeba Síň času lehce rozezněla strunu poznání (nicméně mohlo jít o jinou pohádku s podobnou scénou). První polovinu filmu shrnul už po 10-ti minutách můj drahý výstižným "Nuda!" a demonstrativním odchodem. Já jsem vytrvala, proto jsem se nakonec dočkala slibované tísnivé atmosféry, ovšem místo strachu se mi vkrádaly na mysl spíše otázky ohledně podivné logiky příběhu. 63%

Jméno růže (1986)

No toto, co je to za nehorázný bordel, že se tento filmový skvost dočkal mého hodnocení až po tak dlouhé době?! Stupído! Já byla přesvědčená, že tady pět hvězdiček už dávno trůní a pyšně shlíží na konkurenci, která "Jménu růže" přinejlepším očumuje půlky (až na pár výjimek z velké dálky a hloubky). Nebudu plýtvat slovy na slavný a bohatě okecaný film, radši se za své opomenutí jdu zbitchovat důtkami, poklečet na hrách (nejdřív ho radši dvě hoďky povařím) a pomodlit se 30x Seanenáš. 90%